Головна Статті #NotTheCost. Мімоза Кусарі-Ліла, Косово: «Щоб стати мером, я подала у відставку з поста віце-прем’єрки»

#NotTheCost. Мімоза Кусарі-Ліла, Косово: «Щоб стати мером, я подала у відставку з поста віце-прем’єрки»

0
825

В рамках кампанії проти насильства щодо політично активних жінок #НеЦінаПолітики/#NotTheCost ми починаємо публікувати історії жінок з інших країн, які розповідають про політичне насильство.

Ці факти стали частиною спеціального звіту, представленого Національним демократичним інститутом 5 жовтня в ООН.

В Україні в рамках цієї кампанії уже заповнили спеціальну анкету 13 жінок-політикинь та громадських активісток.

Якщо ви:

  • Громадська лідерка
  • Громадська активістка
  • Виборчиня
  • Депутатка
  • Державна службовиця
  • Кандидатка у депутати
  • Членкиня або лідерка партії

і стикнулися з випадком насильства ви теж можете написати про це. В анкеті можна обрати, вказувати повне ім’я чи тільки ініціали, тобто є можливість  заповнити форму анонімно. 

Мене звуть Мімоза Кусарі-Ліла і я голова муніципалітету Джяковіци, що в Косово.

Я перша і єдина жінка-мер в Косово. 

Так, в мене є ступень МВА, я закінчила Університет Дюкейн у Піттсбурзі, штат Пенсильванія, отримувала стипендію Рона Брауна від Державного Департаменту США.

У 2001 році, отримавши диплом МВА, я відразу повернулася  додому і розпочала працювати з різними державними установами.

У 2009 році я прийняла рішення приєднатися до політичного руху з однієї причини: я зрозуміла, що міська влада не йде в правильному напрямку. Люди, які були при владі, це здебільшого представники партій, що виграли війну, але не мали жодної візії майбутнього, жодного плану розвитку міста.

Я висунула свою кандидатуру на мера і розпочала політичну кампанію. Мені погрожували і я навіть думала зняти свою кандидатуру. Але навіть коли в мій офіс прийшли озброєні люди і сказали мені відмовитися від участі у виборах, я розуміла, що маю прийняти цей виклик заради людей, які боролися за свободу цієї країни.

Не найкраща ситуація була і в день виборів 2009 року, коли було вкрадено велику кількість голосів виборців. Але навіть при таких обставинах, я втратила невеликий відсоток голосів. Я не здавалася. І вже наступного року, 2010, я прийняла участь в парламентських виборах. Моя Ліберально- демократична партія здобула п’яте місце за кількістю голосів, а я стала жінкою, за яку до парламенту Косово проголосувало найбільша кількість виборців. Коли моя партія підписала коаліційну угоду, мене було призначено віце-прем’єр-міністеркою і міністеркою праці і промисловості.

Вже потім я стикалася з іншою формою прямого переслідування жінок, які хочуть боротися з корупцією.

Проплачені медіа та люди, які хочуть, щоб ви працювали на користь їх інтересів, продовжують розповідати про вас різні історії.

Проте міністерство, яке я очолювала, досягло значного прориву в Косово, що було відзначено в звітах Світового Банку, а саме – зростання індексу ведення бізнесу.

Я зробила другу спробу балотуватися на місцевих виборах в 2013-му, бо  зрозуміла, що маю незакінчені справи в рідному муніципалітеті.

Задля повернення додому і ще однієї спроби я подала у відставку з поста віце-прем’єрки і міністерки праці і промисловості після майже трьох років.

Мене знов чекала та ж сама реальність, ті ж самі люди, ті самі погрози.

І цього разу вони були більш галасливими. Вони боялись, тому що хотіли приховати відсутність розвитку в Джяковіци.

Муніципалітет Джяковіци став найбільш спустошеним містом під час війни в Косово: в цьому місті загинула та пропала безвісти найбільша кількість людей, місто мало великі проблеми з інфраструктурою.

Мої опоненти мали на меті дві речі: 1) не допустити мене до влади;  2) приховати власну бездіяльність.

Проте, завдяки  великої міжнародної присутності та роботі медіа під час виборчої кампанії в 2013 році, я виграла і стала першою жінкою, яку обрали мером.

Влада була обтяжена великими проблемами, фінансовими труднощами та високим коефіцієнтом корупції, але я розпочала роботу негайно.

На другий рік моєї роботи, в 2015 році, мені повідомили, що двом чоловікам з Албанії було заплачено за те, щоб вбити мене. Один з  чоловіків не хотів брати участь в політичному вбивстві, і втік до Албанії, де здався місцевій поліції.

Звісно, що мені було призначено додаткову охорону, слідство шукало замовника вбивства, а не тільки виконавців, наразі справа у суді.

Всі мої зусилля, проблеми, а також залякування загартували мене, зробили сильнішою.

Я знаю, що могла б налякати багато молодих чоловіків і жінок, які тільки збираються в політику, але я їм щоразу говорю, що це той шлях, який ми маємо пройти.

За матеріалами міжнародної доповіді кампанії #Not the cost

Підготувала Олена Давідовська-Малютина, для 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Леся Ганжа
Більше публікацій Статті