Головна Статті Велика політика незалежної України: місце жінки

Велика політика незалежної України: місце жінки

3
2,311
Жінки в політиці

30-річчя незалежності України, де більше половини населення становлять жінки, відзначаємо з чоловіками на керівних політичних посадах. Тридцять років саме чоловіки (президенти і майже всі, крім однієї, прем’єри) вирішували і далі вирішують найважливіші політичні питання. Вони визначають, що треба будувати футбольні майданчики, де ремонтувати дороги і якими будуть навчальні заклади. 

Потрапити у першу сотню

Впровадження гендерних квот, ухвалення десятків стратегічних та декларативних політичних документів, спрямованих на гендерну рівність, частково допомагають залучати жінок до політики. Однак Україна вже 15 років не може пробитись в першу сотню країн в Індексі гендерного розриву (чим вище, тим менший гендерний розрив).

Читайте також: Gender Gap – 2021: Розрив збільшується, Україна втратила 15 позицій

З 2006 року, коли вперше Індекс гендерного розриву був запрезентований світу, ця планка для України видається непідйомною. Зміни в представництві жінок в українському парламенті та уряді на фоні прогресу Ісландії, Ірландії, Норвегії і 90 інших країн не допомогли вирватись вище 100 місця з-поміж 156 країн. Україна за показником політичної участі жінок застрягла на рівні Есватіні і Лаосу.

Загалом, з 2006 року і 48 місця Україна в 2021 році з рівнем гендерного розриву 74-та. І хоча тут відіграє свою роль і розширення кількості країн для аналізу в Індексі, і значний прогрес країн за іншими показниками, Україну вже який рік тягне нижче першої сотні відсутність стабільного руху в напрямку гендерної рівності саме через низький показник участі жінок в політиці та загалом у сфері управління та прийняття рішень.

Інфографіка: жінки в парламенті, жінки в уряді
Інфографіка Надії Вірної

Джерело даних: Сайт Верховної Ради України (перше скликання), Індекс гендерного розриву 2006 року, 2010 року, 2015 року, 2021 року.

Там, де прибутки і державні ресурси, – там керують чоловіки

Так яким же є місце у жінки в українській політиці?

Ми вже аналізували сайт президента і побачили, що там жінок практично немає, особливо, коли йде мова про оборонку, правоохоронну систему, внутрішню і зовнішню політику. А що з урядом і парламентом?

В нинішньому уряді з 23 членів та членкинь – троє жінок: Ольга Стефанішина (віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції), Марина Лазебна (міністерка соціальної політики), Юлія Лапутіна (міністерка у справах ветеранів). 

В 23 парламентських комітетах лишень три очолюють жінки – з питань антикорупції (Анастасія Радіна), з питань інтеграції до ЄС (Іванна Климпуш-Цинцадзе), з питань соціальної політики та захисту ветеранів (Галина Третьякова). В найбільших комітетах – з питань аграрної та земельної політики, бюджету, фінансів – гегемонія чоловіків.

У сфері державного підприємництва теж керують самі чоловіки. Візьмемо, до прикладу, найприбутковіші державні підприємства за версією Міністерства економіки.

В АТ «НАК «Нафтогаз України» з 5 членів правління жодної жінки (при тому, що в Наглядовій раді їх більшість). В ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» є 5 членів правління, одна з яких жінка. В ПАТ «Укргідроенерго»  16 людей в керівництві, з яких 2 жінки (заступниця гендиректора з економіки і фінансів та головна бухгалтерка).  ДП «НАЕК «Енергоатом» на сайті зазначено 5 людей в керівництві, одна з яких жінка (головна бухгалтерка). В АТ «Укрзалізниця» з 5 членів правління жодної жінки. Керівниками ж проаналізованих державних підприємств є виключно чоловіки.

Читайте також: До Ради вдруге подали законопроєкт про гендерні квоти у наглядових радах

В той же час в Німеччині на законодавчому рівні планують закріпити норму, згідно якої у компаніях, де більшість акцій має федеральний уряд, у правлінні має бути не менше 30 % жінок. У Франції 40% квоти були запроваджені в 2011 році і там вже більше 45% жінок в керівному складі найбільших компаній.

30 років незалежності – чудовий привід задуматись над тим, що збільшення кількості жінок в парламенті, місцевих радах – це лише перший, важливий, крок до гендерної рівності в політичній сфері. Далі мають йти заходи зі збільшення кількості жінок, фахівчинь на керівних посадах в стратегічних міністерствах, комітетах, підприємствах.

Чи згадає про гендерну рівність, роль жінок в становленні незалежності президент під час своєї промови під час урочистостей 24 серпня? Чи бачить він жінок більше, аніж «простими домогосподарками»? 

Надія Вірна, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Надія Вірна
Більше публікацій Статті