Головна Статті Чи є збоченням прагнення гендерної рівності? Про що дискутували в Тернополі

Чи є збоченням прагнення гендерної рівності? Про що дискутували в Тернополі

0
873

30 серпня у Тернополі розгорілася публічна дискусія на тему «Жінки. Як забезпечити рівний доступ до політики?». Захід організувала громадська організація Центр UA в рамках спеціальної теми «Жінки. Рівність. Політика» 5-го Міжнародного конкурсу “Стоп цензурі! Громадяни за вільні країни”.

Модерувала захід Наталя Соколенко – журналістка, активістка, а також послідовна борчиня за гендерну рівність ще до того, як це стало мейнстрімом. Розмова почалася з теми «Майже рівні. Як забезпечити більшу кількість жіночого представництва у політиці в Тернополі, в органах виконавчої влади і в публічному житті».

Читайте також: «Жінки. Рівність. Політика»: добірка плакатів конкурсу «Стоп цензурі!»

Наталя представила учасників дискусії: журналістку і блогерку Радіо Рокс Любов Красновську, організаторку конкурсу Аксиню Куріну, продюсерку «Суспільного» у Тернополі Зоряну Биндас, журналістку-розслідувальницю та дописувачку проектів «Жінки – це 50% успіху України» та «Повага» Аріну Крапку; голову ГО «Центр Науки» Христину Білінську, а також народного депутата України від партії «Самопоміч» Тараса Пастуха.

Проте справжній накал дискусії надав депутат Тернопільської облради від «Свободи» Олександр Башта. Якби не він, то подія виглядала б, як обмін репліками у дружньому колі. Проте «свободівець» нагадав, як насправді сприймаються ідеї гендерної рівності поза затишним колом однодумців.

Починалося все мирно. Аксиня Куріна розповіла, що в наступному році в Україні відбудуться парламентські вибори і що на сьогоднішній день у Верховній Раді всього лише 12% жінок: «Зараз саме час, щоб розпочинати інформаційні кампанії, які могли би привернути увагу до цієї проблеми і якось підштовхнути жінок до усвідомлення того, що вони теж повинні бути активними. Владу потрібно брати, а не чекати, що чоловіки нею поділяться».

Наталя Соколенко навела цифри щодо жіночого представництва у Тернопільській владі: нараховано 8 жінок із 42-х депутатів міської ради, а також 8 жінок з 64 депутатів обласної ради.

Про причини такого непаритетного розподілу говорила Зоряна Биндас.

Зі спостережень журналістки, багато чоловіків не визнають навіть самої проблеми нерівності: «Коли я побачила оприлюднений анонс сьогоднішньої зустрічі у Фейсбуці, почитала коментарі і побачила десятки стривожених чоловіків, які писали: а хіба нема більше про що говорити? А де проблема? На їхню думку, рівність уже є».

Читайте також: «Жінки. Рівність. Політика» – 2: добірка плакатів конкурсу «Стоп цензурі!»

На думку Зоряни, формально ми маємо рівність, рівний доступ до політики, до інших сфер життя, але якщо говорити про практичну сторону, то жінка у політиці отримує величезний тиск і спротив: «Політичне життя – це проекція України загалом. Не можна говорити конкретно про рівність у політиці і відкинути всі інші сфери. Нам треба забрати тиск на жінку. Також потрібно вводити квоти».

Буквально за кілька днів до дискусії, 27 серпня, на сесії Тернопільської міської ради 25-ма голосами «за» проголосовано за звернення до Верховної Ради щодо гендерної рівноваги у законодавстві. Воно стосується тих законодавчих змін, які, на думку депутатів міської ради, варто внести, щоб вирівняти гендерну ситуацію в українській політиці.

Наталя Шоломійчук, депутатка Тернопільської міської ради й авторка даного звернення,  розповіла, чому і як воно виникло: «Це звернення є поштовхом для всіх політичних сил, для того, щоб вони шукали активних жінок, яких можна ввести в політику. В області серед громадських діячів близько 90% – це жінки. Тобто у нас є потенціал, але жінкам його треба відкрити і показати. По всій Україні йде цей рух зі зверненнями, і наша область не пасе задніх».

Тарас Пастух, народний депутат України від «Самопомочі», спитав в учасниць та гостей заходу, чи хто-небудь з присутніх жінок пробували балотуватися.

Після того як вгору піднеслося кілька рук, нардеп сказав, що очікував на таку відповідь і висловив тезу про низьку активність жіноцтва:

«На території Тернопільської області і в Україні відбуваються вибори до ОТГ, і нам потрібно було закрити необхідну кількість кандидатів у депутати. Якщо раніше люди самі гроші платили, щоб потрапити у якісь списки, то на сьогоднішній день керівники партій на колінах просили людей йти в депутати. Ви не уявляєте як важко було переконувати жінок. Жінки самі цуралися політики», – наголосив депутат.

Також Пастух порадив не чекати на квоти, а користуватися тими можливостями, які є, причому уже зараз: «Ми можемо говорити про квоти 50/50 чи навіть 70/30, але ж ви не йдете, дівчата. Це ж не залежить від статі. Політичні сили шукають людей, які здатні змінювати життя навколо себе».

Не забув також Тарас Пастух згадати про те, що виборці й виборчині не голосують за жінок.

«Коли ми виконали гендерну норму на минулих місцевих виборах, то виборець не обрав до міської ради жодної жінки. Питання: де ж тоді жіноча солідарність? Жінки не підтримали жінок. В обласну раду в нас пройшла лише одна депутатка»,- поділився він своїми спостереженнями.

Читайте також: Чи будуть в Україні голосувати за жінок?

Аксиня Куріна натякнула пану Тарасу, що в його закидах відверто звучать нотки шовінізму «Доволі типовий чоловічий стереотип: ну де ж ви, дівчата? Але я можу відповісти, що при такій інфраструктурі в Україні, коли немає достатньої кількості місць у дитсадочках, де жінки не можуть отримати якісну медичну допомогу для своїх дітей, дуже важко залишити сім‘ю і йти у місцеву та велику політику. Щодо жіночої солідарності, то виборцю все одно кого обирати – головне, щоб людина була ефективною. Гальмує зміни, насправді, керівництво політичних партій і медіа», – висловила вона свою позицію.

Журналістка Аріна Крапка зауважила, що проблема не у жінках, проблема, про яку ідеться називається «скляна стеля»  коли ніби і закони приймаються, і формальна рівність є, але перемагає стереотипне мислення.

Їй опонувала Христина Білінська, керівниця «Центру науки» у Тернополі, яка наголошувала на тому, що ніколи не відчувала дискримінації  щодо себе як до жінки.

«Я вже 10 років у громадській діяльності, окрім того я балотувалася. Я буду говорити про бажання жінки, бо деколи жінки не готові брати відповідальності»,  наголосила Христина.

Жару піддав депутат обласної ради від «Свободи» Олександр Башта.

«Питання до будь-якої жінки: от ваш чоловік дає вам стільки грошей, скільки ви хочете, у вас гарні дітки, у вас є можливість слідкувати за тим, як вони ростуть. Хіба це не радість? Для нормальної жінки це найголовніше у світі. Це її призначення – залишити після себе дітей»,  сказав депутат.

Перечекавши хвилю обурення, він розповів, чому прагнення гендерної рівності, на його думку, є збоченням.

«Дивіться, ви ж виношуєте дітей і народжуєте. Але ж чоловіки не кричать про те, що вони теж так хочуть. А ви хочете рівності, хочете відсотків, а люди з інвалідністю теж хочуть відсотків. Якщо ми підемо тим шляхом, яким ми зараз рухаємося –  гендерність, лгбтшність, через 5 років ми почнемо розглядати питання педофілії, через 6 років ми визнаємо, що це хвороба, а через 7 років ми її дозволимо. Ваше оце таке невинне – давайте рівність – це збочення»,  сказав Олександр Башта.

І попри те, що в залі депутата облради не підтримали, варто нагадати, що тільки в облраді від «Свободи – 13 депутатів, приблизно 20%, а в міськраді – 12, приблизно 30%. Натомість жінок-депутаток в цих радах суттєво менше: 12% в Тернопільській облраді та 19% у міській.

Тож підтримка залу на закритому заході, на жаль, не означає підтримки виборців, а саме вона й потрібна тим жінкам, які збираються йти у владу.

Оксана Кузьменко, для 50%

Фото авторки

На фото – Наталія Соколенко

 

 

Більше публікацій
Більше публікацій Леся Ганжа
Більше публікацій Статті