Головна Статті Допомогти мамі, легалізувати няню: на «Муніципальну няню» уряд забюджетував 500 млн гривень

Допомогти мамі, легалізувати няню: на «Муніципальну няню» уряд забюджетував 500 млн гривень

0
1,108

 

На програму «Муніципальна няня», яку запроваджено у 2019 році, у Державному бюджету передбачено 500 мільйонів гривень. Про це ідеться у повідомленні Міністерства соціальної політики. Це додаткова грошова допомога від уряду молодим сім’ям: крім щомісячних 860 гривень виплат на дитину, сім’я зможе безповоротно щомісяця отримувати ще 1 626 гривень  на відшкодування послуги няні.

Програма дозволить допомогти сім’ям новонароджених, створити умови, за яких молоді батьки, зокрема мами, зможуть раніше повернутися до суспільного життя, а також легалізувати працю жінок, які працюють нянями.

З розрахунками Мінсоца, це дозволить допомогти 25 тисячам українських сімей.

Як роз’яснюють у Мінсоці, урядовий проект «муніципальна няня» має три мети. Далі – аргументи Мінсоцполітики.

Перша – це підтримка українських сімей, в яких народжуються діти. Незалежно від того виходить мама на роботу чи залишається у декретній відпустці держава  виплачуватиме такій сім’ї щомісячну компенсацію на няню.

Безповоротна допомога від уряду прив’язана до прожиткового мінімуму для дітей. З січня 2019 року сім’я  зможе отримувати щомісяця 1 626 грн. відшкодування послуги помічниці для своєї дитини.

Ця компенсація виплачуватиметься управлінням соціального захисту населення  вкінці кожного місяця і автоматично переглядатиметься щороку відповідно до прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року.

Друга мета уряду полягає в підтримці жінок працездатного віку, які працюють нянями.

Як правило «помічницю мами» не оформляють на роботу офіційно. Зазвичай це тіньова зайнятість, яка не є вигідною для тих, хто ще не досяг пенсійного віку. А ринок праці в Україні свідчить, що нянями в основному працюють ті, кому до пенсії залишилося 5 і більше років. Тож, держава, турбуючись про гідну пенсію для таких жінок, пропонує «офіційне» працевлаштування по догляду за дітьми.

Як це виглядатиме на практиці? Мама самостійно обирає няню, укладає з нею цивільно-правовий договір, який, до слова, не потребуватиме нотаріального завірення. Далі мама має подати документи в управління соціального захисту населення для оформлення компенсації послуги «муніципальна няня».

Крім заяви про надання допомоги, потрібно буде додати копію договору з нянею, свідоцтво про народження дитини, копію сторінок паспорту мами, підтверджуючі документи про оплату послуги няні (виписка з банківського рахунку, розрахункова квитанція тощо).

Жінка, яка прагне офіційного працевлаштування в сім’ї по догляду за дітьми, має оформити ФОП (фізична особа-підприємець КВЕД 97.00, КВЕД 88.91/ юридична особа підприємець КВЕД 78.20, КВЕД 85.10) та відкрити рахунок в банку, на який надходитиме її заробітна плата.

Міністерство соцполітики так пояснює, чому це вигідно для няні: у містах-мільйонниках місячна заробітна плата няні коливається від 8 до 10 тис грн.. Зареєструвавшись підприємцем 3 групи, жінка сплачуватиме щомісяця податок (5% від суми доходу) у розмірі 500 грн. і ЄСВ – 918 грн.. Це загалом 1319 грн (нагадаємо держава сплачує 1 626 грн – ред.) .

Якщо жінці на даний момент 55 років, її пенсійний вік за умови наявності 30-річного страхового стажу настане у 60 років. Але жінка має всього 25 років страхового стажу. Урядовий проект «муніципальна няня» дає змогу за 5 років інвестувати у свій страховий стаж, при цьому офіційно отримуючи заробітну плату, яка на даний момент прирівнюється до  середньої в Україні, і вийти на пенсію на три роки раніше.

Оскільки більшість нянь в Україні – жінки працездатного віку, формалізація відносин з батьками стане практичною і для оформлення житлової субсидії. Адже офіційно безробітні громадяни мають право на допомогу лише за умови сплати ЄСВ. А у випадку відкриття ФОП єдиний соціальний внесок сплачується щомісяця і впливає на збільшення страхового стажу такої людини.

Проте уряд мав на увазі ще й третю мету: «страхування» сімей від недобросовісних нянь. На думку Мінсоца, формалізація відносин між батьками та нянею додасть ще більшої відповідальності й впевненості обом сторонам.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій Леся Ганжа
Більше публікацій Статті