Головна Статті Чому наймолодша жінка-парламентарій в історії Америки стала зіркою США

Чому наймолодша жінка-парламентарій в історії Америки стала зіркою США

0
978

Підсумки недавніх проміжних виборів до Конгресу США змінять обличчя американської політики. По-перше, середній вік обох палат американського парламенту знизиться як мінімум на десятиліття (з нинішніх 57 років в Палаті представників і 61 року в Сенаті). А по-друге, обрання рекордного числа жінок в Конгрес – понад 100 – збільшить відсоток їх представництва до 23%, що є історичним максимумом для США.

Живе втілення обох цих тенденцій – 29-річна конгресвумен-демократ Александрія Окасіо-Кортес, наймолодша жінка в історії країни, обрана до Конгресу. Про неї пише «Новое время».

Після того, як на шляху до свого місця в Палаті представників США вона сенсаційно перемогла одного з мастодонтів Демократичної партії влітку 2018 року, її ім’я не сходить зі сторінки американської преси, а число підписників у соціальних мережах досягло 1,5 млн.

НВ розповідає, що відомо про Окасіо-Кортес і її надзвичайно стрімкий шлях із глибин не найбільш благополучного району Нью-Йорка в коло знакових особистостей сучасної політики США.

Відмінниця з Бронкса

«Від таких жінок, як я, не чекають висунення на виборах» – з цих слів починається передвиборний ролик Александрії Окасіо-Кортес, що швидко став вірусним у США. Її біографія дійсно не дуже сприяла тому, щоб боротися за місце у вищих ешелонах американської політики.

Окасіо-Кортес народилася в сім’ї мігрантів: її батько – архітектор, уродженець Нью-Йорка, є нащадком вихідців з Пуерто-Ріко, а мати приїхала в США з цієї ж країни. Перший час сім’я жила в нью-йоркському районі Бронкс, де понад 80% населення складають латино- і афроамериканці і куди входить найбідніший виборчий округ в США (15-й).

«Я народилася в місці, де поштовий код визначає вашу долю», – розповідає про себе Окасіо-Кортес. Втім, сама вона роками докладала максимум зусиль, щоб кинути виклик такому визначенню.

За роки навчання в школі та університеті (в 2011-му році майбутня конгресвумен з відзнакою закінчила Бостонський університет зі ступенем бакалавра в галузі економіки та міжнародних відносин) дівчина неодноразово демонструвала задатки інтелектуального і громадського лідера.

Після призового місця в науковому конкурсі для школярів Intel International Science and Engineering Fair (Окасіо-Кортес представляла проект з мікробіології) її ім’ям назвали невеликий астероїд – 23238 Ocasio-Cortez. А вже в студентські роки дівчину обрали секретарем Національного іспанського інституту – міжнародної неурядової організації, яка є найбільшим об’єднанням латиноамериканської молоді в США і сприяє її максимальному залученню в інтелектуальне, культурне і соціально-політичне середовище Америки. Пізніше вона також викладала в цьому інституті.

Згодом саме виборці з середовища мігрантів стануть опорою Окасіо-Кортес під час її передвиборчої кампанії. Хоча ще задовго до того, як вирушити в самостійне політичне плавання, дівчина співпрацювала з Демократичною партією: була стажистом імміграційного департаменту при офісі сенатора-демократа Теда Кеннеді, а також брала участь в організації виборчої кампанії сенатора Берні Сандерса в 2016 році.

З офіціанток – в парламентарії

Блискучий академічний шлях майбутнього політика затьмарювали побутові труднощі. Коли Александрія Окасіо-Кортес була студенткою другого курсу, її батько помер від раку, і сім’я опинилася в непростому фінансовому становищі – мати дівчини працювала прибиральницею і водієм шкільного автобуса.

У численних інтерв’ю Окасіо-Кортес згодом розповідала, що підробляла одночасно офіціанткою і барменом. Левова частка публіцистичних портретів Окасіо-Кортес в американських ЗМІ починаються саме з цієї деталі – що ще рік тому вона стояла за барною стійкою і подавала страви клієнтам ресторану.

«Я розумію біль американців, які представляють робітничий клас, тому що сама зазнала його», – говорила політик пізніше в інтерв’ю американському телеканалу MSNBC, відзначаючи, що її робочі зміни часом досягали 18 годин в сукупності.

epa07146319 Alexandria Ocasio-Cortez, who is running as the Democratic nominee for New York’s 14th congressional district, casts her ballots in the 2018 midterm general election at a polling site in the Bronx, New York, USA, 06 November 2018. Voters across the nation are selecting who will represent them on local, state and national levels. EPA-EFE/JUSTIN LANE

Влітку 2018 року Окасіо-Кортес здобула свою першу гучну політичну перемогу – на внутрішньопартійних виборах демократів у 14-му окрузі Нью-Йорка вона сенсаційно обійшла ветерана Демократичної партії Джозефа Кроулі, набравши 56,7% проти 43,3% у Кроулі. Він представляв округ в Палаті представників США з 2013 року, регулярно обирався до Конгресу останні 20 років і був найбільш вірогідним кандидатом на заміну Ненсі Пелосі як лідера демократів у Палаті представників США.

Однак тепер його крісло в Конгресі займає 29-річна Окасіо-Кортес. Висування її кандидатури на праймеріз підтримала організація Brand New Congress – колишні прихильники сенатора Берні Сандерса, що сприяють просуванню молодих лідерів-демократів.

До 6 листопада 2018 року – дати проведення проміжних виборів – мало хто сумнівався в перемозі Александрії Окасіо-Кортес над конкурентом-республіканцем Ентоні Паппасом: в результаті вона отримала 78% підтримки, тоді як Паппас – 13,8%.

Демократична соціалістка

Новообрана конгресвумен визнає, що щасливий квиток у велику політику вона отримала завдяки тому, що більшість її виборців в 14-му окрузі Нью-Йорка (куди входять частина її рідного району Бронкс і частина етнічно різнорідного району Куїнс) мають схоже походження з нею самою – понад 50% з них іммігранти.

«70% людей в нашому окрузі – «кольорові», але ще ніколи в американській історії у нас не було свого,» кольорового «представника [в Конгресі]», – сказала вона в інтерв’ю NowThis після перемоги над Кроулі.

epa06884578 New York City congressional nominee Alexandria Ocasio-Cortez (R) speaks with 7-year-old Camilla Persley after a press conference in New York, New York, USA, 12 July 2018. During the press conference Ocasio-Cortez endorsed Zephyr Teachout and her campaign for New York State attorney general. EPA-EFE/PETER FOLEY

У своїй виборчій кампанії Окасіо-Кортес зробила ставку саме на інтереси цього прошарку населення. Вона відстоює безкоштовну вищу освіту, необхідність зниження вартості медичного страхування і його доступність для всіх, підвищення прожиткового мінімуму, кардинальні реформи в системі кримінального правосуддя та імміграції.

Багато з її переконань і програмних заяв не тільки в корені суперечать нинішній політиці президента США Дональда Трампа, а й є досить радикальними навіть для самої Демократичної партії – недарма вона є активісткою організації Демократичні соціалісти Америки.

Так, Окасіо-Кортес у своїх передвиборчих виступах і роликах неодноразово критикувала глибоке розшарування між прошарком заможних і бідних людей в США, а також той факт, що доступ до великої політики часто можливий лише за  наявності значних коштів –  зокрема в Демократичній партії.

«Окасіо-Кортес, демократична соціалістка, стала грозою консерваторів», – пише про неї The New York Times, відзначаючи, що тепер на неї чекає непросте завдання – відстояти свої погляди вже в рядах Демократичної партії.

«Після перемоги [на проміжних виборах] Окасіо-Кортес зіткнеться з викликом – як використовувати свій голос і свою популярність для того, щоб привнести зміни в Демократичну партію, а також вплинути на політику – чого зазвичай не чекають від більшості новачків в Палаті представників», – зазначає The New York Times.

Зірка ЗМІ і соцмереж

Поки ж електоральні перемоги Александрії Окасіо-Кортес зробили її однією з найбільш популярних медіа-персон у США. З літа 2018 року його дала десятки інтерв’ю американським газетам і телеканалам. Її історичний рекорд як наймолодшої жінки-конгресмена облетів стрічки світових ЗМІ. А обкладинку журналу The New Yorker від 19 листопада 2018 року, присвячену рекордній кількості жінок в новообраному Конгресі США, прикрашає зокрема мальований портрет Окасіо-Кортес.

epa06924608 Democratic congressional candidate Alexandria Ocasio-Cortez, of New York, speaks to supporters during a fundraising luncheon rally in downtown Los Angeles, California, USA, 02 August 2018. The self described democratic-socialist is holding gatherings with small donors and doesn’t plan to meet any traditional Hollywood power brokers while in the city. EPA-EFE/EUGENE GARCIA

Такий успіх множить її популярність і в соціальних мережах. Сторінку Окасіо-Кортес в Twitterчитають 1,2 млн осіб, а за її постами в Facebook стежать ще 300 тис. підписників.

Стежити є за чим: політик активно використовує соцмережі, розповідаючи зокрема про кулуарне життя американської політики. Нещодавно в своєму Instagram Окасіо-Кортес опублікувала цілу добірку фотографій з урядових установ Вашингтона, зазвичай закритих для публіки.

«Багато хто відзначив, що таким чином вона запропонувала новий, особистий погляд на владу зсередини – безпрецедентна форма прозорості», – пише Business Insider.

Разом з популярністю на конгресвумен обрушилася і перша критика. В одному з недавніх інтерв’ю Окас-Кортес поскаржилася, що поки що не уявляє собі, на які гроші буде знімати житло у Вашингтоні – адже до старту роботи Конгресу в січні 2019 року вона не буде отримувати зарплату.

Тоді один із журналістів написав в своєму Twitter, що предмети ділового гардероба жінки не виглядають «так, ніби вона відчуває скруту». У відповідь Окасіо-Кортес звинуватила його в сексизмі, після чого репортер видалив свій пост.

Коментуючи численні селфі з виборцями, які вона розміщує у соцмережах, новообрана конгресмен каже, що живі зустрічі, рукостискання, спілкування та ті ж таки селфі – вкрай важливі для неї, пише The New York Times.

«Мова йде не тільки про те, що вони хочуть сфотографуватися, – говорить сама Окасіо-Кортес. – Люди розповідають вам про свої справи. Про те, у що вони вірять. І про те, чого хочуть для себе, чого чекають від вас – розповідають свої історії».

Джерело «Новое время»

 

 

 

Більше публікацій
Більше публікацій Леся Ганжа
Більше публікацій Статті