Головна Статті Чи залишити вихідний 8 Березня: «Дія» запустила опитування

Чи залишити вихідний 8 Березня: «Дія» запустила опитування

1
1,163

У «Дії» запустили опитування, де українці й українки можуть проголосувати, чи залишати Міжнародний жіночий день 8 Березня вихідним днем. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Взяти участь в опитуванні можна тільки через мобільний застосунок «Дія». У категорії «Послуги» потрібно обрати пункт «Опитування».

Читайте також: Вихідний на 8 Березня: святкувати чи скасувати?

Українцям пропонують обрати оодин із трьох варіантів відповіді:

  • цей день має бути робочим
  • залишаємо вихідним
  • не можу визначитись
Марина Бардіна
Марина Бардіна

«Останніми тижнями у медіа та соцмережах активно говорять про 8 Березня. Здебільшого в Україні цей день відзначають як свято жіночності та краси, але насправді історія свята інша, — анонсує опитування народна депутатка Марина Бардіна на відео в застосунку.  У більшості країн 8 Березня є робочим днем, а от у пострадянських — офіційним вихідним. Давайте вирішимо разом, що робити з 8 Березня».

Опитування триватиме з 28 лютого до 6 березня.

Чи вдасться розрубати «гордіїв вузол», якщо просто скасувати вихідний?

Координаторка з гендерних питань проєкту «Кампанія проти сексизму в медіа та політиці «Повага» та платформа «Жінки — це 50% успіху України» Анастасія Багаліка зазначає, що варто розуміти контекст цього дня, перш ніж ухвалювати рішення про відміну:

Анастасія Багаліка

«Треба розуміти, що в Україні ставлення до 8 Березня і контексту, з яким суспільна свідомість пов’язує цей день, має багато впливів і спотворень.

Із одного боку — радянський спадок, який офіційно визначив 8 Березня Міжнародним жіночим днем, апелюючи до борчинь за права жінок початку 20 століття. А неофіційно — за роки радянської влади перетворив його у лицемірне мізогінне одноденне «святкове» звільнення жінок від сковорідок і кухні, а також від привітань із тим, що вони «слабка стать».

Із іншого боку, ми маємо сучасний контекст — десятиліття зусиль і нагадувань суспільству про те, що цього дня ми вшановуємо тих, хто йшов непростим шляхом боротьби за права жінок. І що ми — ті, хто досі ним іде, бо жінки досі стикаються з дискримінацією і сексизмом.

Чи вдасться розрубати «гордіїв вузол», якщо просто скасувати вихідний, бо «вихідним 8 Березня є тільки в пострадянських країнах»? Чи зникне від цього традиція вітати жінок із тим, що вони жінки, і підкреслювати традиційне трактування їхньої ролі? Ні, не зникне. Але опція виходити на жіночі марші і влаштовувати правозахисні флешмоби точно стане менш доступною для тих жінок, які мають фіксований робочий день і користувалися вихідним для того, щоб відвідувати заходи.

Ми маємо пам’ятати, що жіночий рух в Україні бореться не лише із загальносвітовими дискримінаційними гендерними практиками, а й із нашою локальною радянською сексистською спадщиною. Це боротьба на два фронти фактично. Тож давайте не ставити перепони в цій боротьбі».

Звідки «ростуть ноги» в опитування?

На розгляд Верховної Ради нещодавно подали законопроєкт, який пропонує скасувати 8 березня, 1 травня та 9 травня, а замість них започаткувати три нові свята День української жінки, день народження Тараса Шевченка та День матері.

Ця новина викликала бурхливі обговорення, багато хто виступив на захист 8 Березня. Зокрема, МФО «Рівні можливості» та Громадська рада з гендерних питань опублікували звернення щодо святкування Міжнародного жіночого дня 8 Березня.

У тексті звернення зазначають, що дискусії навколо святкування виникають щороку, водночас радять політикам попередньо обговорити з громадськістю питання про скасування свята.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті