Головна Статті До Ради внесли законопроєкти, які пропонують карати за сексизм

До Ради внесли законопроєкти, які пропонують карати за сексизм

4
993
Верховна Рада

Народні депутати пропонують карати за сексизм штрафами, громадськими роботами або адміністративним арештом. Про це йдеться у двох законопроєктах, що опубілковані на офіційному порталі Верховної Ради.

Так, представники фракції «Слуга народу» зареєстрували проєкт закону №4598, який на офіційному рівні визначить саме поняття сексизму. Інший законопроєкт №4599 прописує види відповідальності за це порушення. Обидва документи надіслано на розгляд до профільного комітету.

Автори законопроєктів зазначають, що на законодавчому рівні питання відповідальності за прояви сексизму досі залишається неврегульованим.

«Як відомо, адміністративне правопорушення, на яке не відреагувала держава, завдає охоронюваному правопорядку та правовідносинам суттєвої шкоди. А безкарність правопорушника заохочує на вчинення нових правопорушень», – йдеться у пояснювальній записці до документу.

Що таке сексизм?

Також нардепи пропонують вважати сексизмом:

 • будь-які жести, візуальні прояви, сказані або написані слова, практику і поведінку, в основі яких ідея про те, що людина чи група людей гірші через свою стать, і які проявляються в публічній або приватній сфері, зокрема й в інтернеті, і призводять або провокують обмеження гідності або прав людини;
 • створення загрозливого, ворожого, принизливого чи образливого середовища;
 • перешкоджання незалежності або повноцінному здійсненню прав людини з боку особи чи групи осіб;
 • підтримку та посилення будь-яких гендерних стереотипів.

Прояви сексизму хочуть заборонити в усіх видах реклами. Як виняток пропонується розглядати:

 • спеціальний захист жінок під час вагітності, пологів, грудного вигодовування;
 • обов’язкову строкову військову службу для чоловіків;
 • різницю в пенсійному віці між чоловіками та жінками;
 • особливі вимоги до охорони праці чоловіків і жінок;
 • «позитивні дії».

У законопроєкті наголошується, що на сексизм можна буде поскаржитися органам державної влади, місцевого самоврядування, Національній поліції, уповноваженому з прав людини. Також особа може звернутися до суду.

За прояви сексизму пропонують карати:

 • штрафом у 10-20 неоподатковуваних податком мінімумів (1700-3400 грн). За повторне порушення – 6800 грн;
 • громадськими роботами в 30-40 годин (або 40-60 за друге порушення);
 • адміністративним арештом до 7 діб, якщо обвинувачений порушує закон уперше, і до 15 діб у разі повторного порушення.

«Встановлення відповідальності за прояви сексизму у суспільстві сприятиме захисту охоронюваного правопорядку і правовідносин, викоріненню сексизму, а також реалізації прав та можливостей людини і громадянина», – підсумували законотворці.

Нагадаємо, в березні 2019 року Рада Європи вперше затвердила юридичний документ, у якому з’явилося визначення сексизму. Відповідно до Рекомендацій щодо запобігання та протидії сексизму, що були прийняті Комітетом міністрів Ради Європи, держави повинні активізувати свої зусилля для подолання сексизму в усіх сферах життя. У тексті підкреслюється, що сексизм є проявом «історично нерівних владних відносин» між жінками і чоловіками, що призводить до дискримінації і перешкоджає всебічному розвитку жінок у суспільстві.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті