Головна Відео Думай про безпеку: в Україні презентували інструментарій для політикинь та активісток

Думай про безпеку: в Україні презентували інструментарій для політикинь та активісток

Віднині інноваційний інструмент із планування безпекових заходів для політично активних жінок #Тhink10 доступний в українському перекладі. Важливу ініціативу презентували під час онлайн-дискусії «Насильство — #НеЦінаПолітики».

«Взявши за основу дані зі своїх досліджень та свідчення самих жінок, Національний демократичний інститут, щоб допомогти політикиням, розробив інструментарій та посібник Тhink10, який надає рекомендації за десятьма напрямками для підвищення рівня безпеки політично активних жінок. Цей інструментарій був створений, щоб допомогти політикиням оцінити особисту безпеку та скласти план підвищення рівня такої безпеки», — розповіла Анастасія Яновицька, менеджерка програми «Жінки-лідерки» Національного демократичного інституту.

Хто і чому розробив #Тhink10?

#Тhink10 розробила команда, яка займається питаннями гендеру, жінок та демократії у Національному демократичному інституті, та яка ініціювала запуск кампанії #NotTheCost/#НеЦінаПолітики у 2016 році. Відповідно до Індексу ризику для політично активних жінок, #Тhink10 надає рекомендації для посилення особистої безпеки жінок. Цей Індекс розраховує ризики політично активних жінок у низці країн. Рейтинг кожної країни визначається з урахуванням трьох показників:

  • залучення жінок до політичного життя на національному рівні
  • стан демократії в кожній країні
  • ймовірність насильства щодо жінок в цій країні

Для визначення цих індикаторів НДІ використовував дані Міжпарламентського Союзу (Inter-Parliamentary Union) та Інституту з питань жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету.

Застосовуючи цей інструмент, політично активні жінки можуть розробити план безпекових заходів, що враховуватиме їхні особисті та професійні характеристики, а також політичний контекст.

За словами Анастасії Яновицької, поштовхом для розробки інструментарію стала кампанія #NotTheCost #НеЦінаПолітики.

«Назва кампанії відображає той факт, що багатьом жінкам кажуть, що переслідування, погрози, психологічне насильство (особисто та в інтернеті), фізичне та сексуальне насильство — це така собі «ціна ведення політики». Тож останні чотири роки НДІ працює над тим, щоб оскаржити цю претензію, підвищуючи обізнаність про насильство, з яким стикаються політично активні жінки, збираючи дані про нього, нарощуючи спроможність наших партнерів, пом’якшити його вплив та притягнути винних до відповідальності», — наголосила спікерка.

Читайте також: #НеЦінаПолітики і місцеві вибори: Якщо вас не атакують, вас не сприймають усерйоз

Вона нагадала, що кампанія #НеЦінаПолітики стартувала в Україні у 2018 році.

«Тоді ми заохочували жінок звітувати про випадки насильства через спеціальну форму на сайті НДІ. До нас зверталися громадські активістки, керівники політичних партій та осередків, і чоловіки, і жінки, які повідомляли про історії тиску, погроз, залякування і фізичного насильства проти політично активних жінок. Історії, які розповідали жінки, за їхньою згодою висвітлювалися на ресурсі «Жінки – це 50% успіху України», щоб надати їм розголосу. Ці свідчення українок також лягли в основну спеціального звіту ООН», — розповіла менеджерка програми «Жінки-лідерки».

Дивіться також: Кампанія #НеЦінаПолітики: як допомогти тим, хто наважився говорити?

Що таке #Тhink10?

Як пояснила Анастасія Яновицька, #Тhink10 — це опитувальник для самостійного заповнення. В залежності від відповідей на запитання, які в ньому містяться, учасниці підраховують кількість балів.

«Тут не дуже багато запитань, але вони охоплюють різні сфери діяльності політично активних жінок. Після того, як жінка відповіла на запитання і підрахувала бали, вона може знайти свою країну в переліку й подивитися, якій категорії ризику відповідає її кількість балів (помірний, підвищений чи високий ступінь ризику). Відповідно до ступеня ризику інструмент пропонує низку порад щодо того, яким чином жінка може підвищити рівень своєї безпеки за десятьма компонентами. Власне, тому цей інструмент і називається Тhink 10, бо він закликає подумати про десять аспектів безпеки», — зазначила Яновицька.

Це:

  1. люди, яким ви довіряєте
  2. безпечні місця
  3. особисті дані
  4. важливі документи
  5. ваше оточення
  6. безпека під час подорожей
  7. цифровий слід, який ви залишаєте
  8. служби підтримки та допомоги
  9. документування
  10. і власне ваш план безпеки.

Шлях жінок у політику мусить бути безпечним, а для цього потрібно враховувати низку факторів.

«Ми розуміємо, що потрібно діяти паралельно: навчати політикинь користуватися інструментами захисту своїх прав та проводити інформаційну кампанію серед адвокатів, представників правоохоронних органів, аби такі випадки отримували належну відсіч», — зауважила спікерка під час презентації.

Попри те, що є багато досягнень щодо політичної участі жінок, проте жінки досі стикаються з додатковими перешкодами на шляху в політику. Це зокрема і стереотипи щодо традиційних ролей жінок та чоловіків у суспільстві, які часто посилюються в медіа, це й недостатня залученість жінок до керівництва та діяльності політичних партій, а ще це інформаційні атаки, тиск та інші види насильства

«Ми не можемо допустити, щоб насильство було ціною для жінок, які просто реалізовують свої основні людські та політичні права».

Мадлен Олбрайт, голова ради директорів НДІ, колишня держсекретар США

Чому це важливо?

Насильство щодо політично активних жінок є серйозною перешкодою та охоплює всі сфери життя жінок, які вирішують іти в політику. Проте ця перешкода часто ігнорується і лишається поза увагою.

«Насильство щодо жінок у політиці — це особливий вид насильства, який застосовують, щоб знеохотити жінок займатися політикою у всіх її проявах. Після впровадження реформи децентралізації громади отримали більше фінансових ресурсів та можливостей управління ними. Це створює підвищену конкуренцію за місця в органах місцевого самоврядування. НДІ та наші партнери все частіше дізнаються про ситуації погроз та утисків, із якими стикаються жінки, що балотуються на місцевих виборах. Звичайно, напад на будь-кого — чоловіка чи жінку — є неприпустимим. Проте усунення переслідування жінок є важливим, адже коли жінки у владі і вони ухвалюють політичні рішення, то порушують ті проблеми, які інші не помічають, підтримують ті ідеї, проти яких інші виступають, і намагаються припинити насильство та зловживання, які для інших є прийнятними», — зазначила Яновицька, висловивши здогад, що можливо саме через зростання кількості жінок у політиці жінки в усьому світі потерпають від цькування та насилля.

Читайте також: Бронежилет купувати не варто. Правила безпеки від #Виборів БЕЗ сексизму

Нині українські політикині та активістки зможуть взяти на озброєння #Тhink10 і використовувати його у своїй роботі. Із інструментарієм можна детально ознайомитися на сайті платформи «Жінки — це 50% успіху України». Також він доступний у формі мобільного додатку англійською мовою. В НДІ обіцяють, що невдовзі додаток із українським перекладом також можна буде завантажити на мобільний телефон.

Вікторія Кобиляцька, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Відео