Головна Статті Програш на виборах: поради Крістіни Хартман, як рухатися далі

Програш на виборах: поради Крістіни Хартман, як рухатися далі

11
1,765
Крістіна Хартман, політикиня
Крістіна Хартман

Міжнародна експертка з виборчих питань Крістіна Хартман провела надихаючу мотиваційну зустріч з кандидатками, які балотувалися на виборах, але не були обрані. Головна тема – як зробити так, щоб програш на виборах вас не зупиняв.

Хартман була кандидаткою на виборах до Конгресу США у 16-му районі Пенсильванії у 2016 та 2018 роках, а у 2019-2020 роках балотувалася на посаду генеральної фінансової аудиторки штату Пенсильванія.

Вона поділилася своїм досвідом участі у виборчих кампаніях, розповіла про прикрі поразки й непростий шлях пошуку мотивації рухатися далі у політичній кар’єрі та громадському житті.

Подію організував Національний демократичний інститут (НДІ).

50% зібрали для вас поради Крістіни Хартман.

Я програла

Крістіна Хартман розповіла про свій досвід виборів
50% зібрали для вас поради Крістіни Хартман

Я двічі лузерка. Повірте, мені знадобилося багато часу, щоб прийняти поразку, вийти перед групою незнайомок і з посмішкою назвати себе лузеркою. Адже програш на виборах дуже демотивує. А ще важче вголос говорити про поразку.

У 2016 році я балотувалася до Конгресу від штату Пенсильванія і, як і більшість демократичних кандидатів, програла. Після поразки у 2016 році я знову балотувалася до Конгресу, але десь посередині виборчих перегонів змінилися кордони виборчих округів і стало очевидним, що демократи там не виграють, тому мені просто довелося припинити перегони. Я зробила все можливе для перемоги і, хоча ситуація була поза моїм контролем, я мала велике відчуття втрати. У 2020 році я балотувалася на посаду генерального фінансового аудитора. І знову програла.

Читайте також: Крістіна Хартман: Як Трамп допоміг жінкам на виборах у США

Програш на виборах розчаровує, дратує. Але найбільша проблема полягає у тому, що ми часто фокусуємося на сприйнятті нашої поразки іншими людьми. Нам здається, що після такого публічного програшу про нас пам’ятатимуть лише те, що ми програли. Ми переконані, що усі казатимуть: «Вони програли, бо були жахливими кандидатками».

Насправді це не так. Більшість людей навіть не уявляють, через що ви проходите.

Як пережити програш на виборах і рухатися далі

Крістіна Хартман на виборах, США
Крістіна Хартман:
Мені знадобилося дуже багато часу, щоб пережити поразку

Необхідно ставитися до поразки як до важливого досвіду. Звісно, це важко, але ми повинні бачити у поразках нові можливості.

Мені знадобилося дуже багато часу, щоб пережити поразку. Але якби я не дала собі достатньо часу для прийняття поразки, я б ніколи не змогла балотуватися знову.

Вам обов’язково доведеться пройти кілька етапів. Спочатку буде етап визнання поразки, а потім треба дозволити собі посумувати.

Читайте також: #Ламаюстереотипи: Набирає обертів флешмоб на підтримку жінок у політиці

Також необхідно виділити час на піклування про себе. Це можуть бути зустрічі з друзями, з іншими кандидатками, спорт, марафонний перегляд телесеріалів, медитація тощо. У кожної з нас є власні ефективні способи відновлення сил.

Обов’язково треба знайти час на себе. Необхідно пережити цю втрату і відпустити злість. Насправді це дуже важко. Відчуття злості може повертатися.

Потім вам треба відновитися, відновити свої кордони і захистити себе. Якщо ви цього не зробите, ви не зможете мотивувати себе на будь-яку нову діяльність. Особливо, якщо ви хочете балотуватися знову.

Навіть після поразки пам’ятайте, що ви дивовижні, ви хоробрі й сильні. Насправді виборці вдячні вам за те, що ви були готові піти в політику. Якби політика була легкою, то всі б нею займалися.

Що я зробила правильно? Що я зробила не так?

Крістіна Хартман

Після того, як ви повністю відновили свої сили, починайте проводити оцінювання вашої виборчої кампанії. Це допоможе вам не лише зрозуміти, що ви зробили правильно і що можна було б зробити краще, але також допоможе прийняти програш на виборах і ухвалити рішення щодо того, чи хочете ви у майбутньому знову балотуватися.

Щоб проаналізувати вашу виборчу кампанію, вам доведеться знайти відповіді на такі питання:

  1. Що ви зробили правильно (і зробили б знову наступного разу)?

Наприклад, ви успішно проводили прямі трансляції у соцмережах, працювали з виборцями у чатах. От я навчилася презентувати партійну програму професійно і настільки стисло, що її можуть зрозуміти пересічні громадяни.

  • Що ви могли б зробити краще або інакше?

Наприклад, проаналізувавши виборчу кампанію, ви можете зрозуміти, що потрібно було частіше з’являтися перед виборцями, відвідувати громадські заходи. Можливо, варто було активніше працювати з соцмережами, залучати більше волонтерів, раніше починати готуватися до проведення кампанії тощо

  • Що було поза вашим контролем?

Ніколи не слухайте, якщо вам кажуть: «Не треба було балотуватися». Не фокусуйтеся на тому, що поза вашим контролем (наприклад, політика партії чи зміни законодавства), зосередьте увагу на тому, що ви робите правильно і можемо зробити краще. Як кандидатки, ми повинні бути максимально сфокусовані на собі. Тому що ви можете контролювати лише себе.

  • Які ваші досягнення?

Досягнення – це те, що можна порахувати, виміряти, навіть додати до вашого резюме. Наприклад, мені вдалося залучити 20 волонтерів, які раніше ніколи не працювали над виборчою кампанією. Також досягненням є створення штабу з нуля, охоплення 10000 виборців тощо.

Це поза моїм контролем

Поза вашим контролем дуже багато факторів: стереотипи виборців, обмежене фінансування, ваші конкуренти, які використовували незаконні методи (підкуп, махінації на дільницях), тиск з боку конкурентів та сексизм, відсутність достатньої кількості інформації про вибори та кандидатів в день виборів, епідеміологічна ситуація, замовні рейтинги, адмінресурс і медіаресурс діючої влади, дезінформаційна кампанія в соцмережах.

Я порадила би вам скласти цю інформацію в окрему коробку і відкласти вбік. Забудьте про неї. Просто не фокусуйтеся на тому, на що ви не можете впливати.

Ви у майбутньому

Крістіна Хартман:
Люди дуже вдячні, коли до них дослухаються

Оцінивши свою виборчу кампанію, ви повинні скласти покроковий план удосконалення.

Не зупиняйтесь і продовжуйте підтримувати зв’язки з людьми, навіть з вашими суперниками та суперницями, відвідуйте події, продовжуйте дослухатися до потреб мешканців у вашій громаді.

Коли я спілкуюся з людьми, я кажу свою улюблену фразу «розкажіть мені більше». Люди дуже вдячні, коли до них дослухаються. Пишіть у соцмережах про питання, які вас турбують, привертайте увагу до важливих питань. Розказуйте про помилки тих, кого обрали, говоріть про ваші пропозиції, щоб підкреслювати вашу відмінність. Залишайтеся у політичній грі.

Важливо не втрачати навички, які ви отримали під час виборчих перегонів. Наприклад, якщо я навчилася гарно виступати перед аудиторією, я б шукала роботу, для якої важливе це вміння. Можна розглянути волонтерство.

Також ви можете почати власну справу чи розглянути можливість роботи у громадських організаціях, органах місцевого самоврядування, або почати ділитися власним досвідом.

Найважливішу пораду я почула від менеджера моєї виборчої кампанії. Він сказав мені після поразки, що я повинна поводитися як лідерка і переможниця, бо я нею насправді є. Ви повинні діяти так, наче ви перемогли.

Де знайти натхнення

Як сказав один з найвідоміших спортсменів XX століття, канадський хокеїст українського походження Вейн Грецкі, ви схибите у 100% тих ударів, які ви не зробили. «You miss 100% of the shots you don’t take». Тому треба пробувати, треба намагатися забити гол.

Читайте також: Медійний онлайн-марафон «Рівність у політиці»: 31 березня

Я поділюся з вами переліком того, що мені допомогло відновитися і знайти натхнення рухатися далі:

Крістіна Хартман розповіла, що їй допомогло відновитися і знайти натхнення рухатися далі
  • Подивитися серіал «Лузери» на Нетфлікс про спортсменів, які переживають поразки. Після програшу на виборах у 2018 році я подивилася цей серіал, і він дуже допоміг мені.
  • Прочитати «Ода безстрашній жінці» поетки Нікіти Гілл.
  • Підготувати і записати свої найближчі плани, такий собі «перелік завдань» (to-do list).
  • Написати листа майбутній собі.
  • Прочитати книгу кандидатки на посаду губернатора штату Джорджія Стейсі Абрамс Lead from the outside, там є 3 корисні вправи, які ви можете робити у вільний час: 1) мапування сил ( ви визначаєте свої сили, свої цілі та людей, які можуть вам допомогти досягати цих цілей), 2) визначення пріоритетів та 3) нова спроба (подумати над помилками, проаналізувати, що ви знаєте, а чого не знаєте). Мене дуже надихають слова Стейсі Абрамс: «Я зіткнулася з найтяжчою поразкою, яку тільки могла собі уявити, а тому знаю, що програватиму знову та знову. Але я ніколи не припиню нові спроби».

Чи справді виборці нещирі?

Зустрічі Крістіни Хартман із виборцями, США
Крістіна Хартман:
Дуже важливо, щоб ви подобалися людям, щоб ви могли побудувати з виборцями довірливі стосунки

Наостанок хочу зауважити, що наша перемога залежить від виборців. Але навіть після програшу я б не звинувачувала виборців у нещирості.

Вони голосують за те, чого вони насправді хочуть. Але кожен виборець хоче чогось іншого. Я знаю, що під час виборчих перегонів ви зосереджені на вашій програмі — і це справді важливо. Але також дуже важливо, щоб ви подобалися людям, щоб ви могли побудувати з виборцями довірливі стосунки.

Читайте також: Час жіночого лідерства: Світ втомився від патріархату

Швидше за все вони проголосують за людину, яка їм подобається, якій вони довіряють, навіть якщо вони не погоджуються на 100% із виборчою програмою цієї людини. Тому їм може подобатися ваша програма, але потім вони прийдуть на дільницю, скажуть: «Тут у списках мій сусід, він кльовий» і проголосують за нього.

Що найскладніше під час виборчих кампаній?   

Виступ Крістіни Хартман, виборча кампанія в США
Крістіна Хартман:
Проведення виборчих кампаній — найкраща робота у моєму житті

Найскладніше — це, звісно, програш. Також є багато вкрай неприємних ситуацій, особливо від цього потерпають жінки. Наприклад, у 2016 році Республіканська партія розмістила відео, що ми з Гілларі Клінтон створили ISIS. Це абсурдне відео. Ми не настільки добре знайомі з Гілларі, щоб десь у темній кімнаті створювати терористичні організації. Але це відео поширювали, і було важко сприймати цей негатив. Особливо це засмучувало мою маму.

Але попри все я можу сказати, що проведення виборчих кампаній — найкраща робота у моєму житті.

Наталія Жачек, 50%

P.S. Почути Крістіну Хартман буде ще одна змога під час медійного онлайн-марафону «Рівність у політиці», присвяченого питанням жіночої політичної участі та жіночого лідерства. Марафон відбудеться 31 березня. Запрошуємо реєструватися вже зараз.

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті