Головна Статті Лукашенка повалять жінки. Хто такі Тихановська, Колесникова і Цепкало

Лукашенка повалять жінки. Хто такі Тихановська, Колесникова і Цепкало

3
1,540

Світлана Тихановська, Марія Колесникова і Вероніка Цепкало – представниці штабів трьох кандидатів у президенти Білорусі: Віктора Бабарика, Валерія Цепкала і Світлани Тихановської.

Коли екс-банкіра Віктора Бабарика заарештували, його штаб разом зі штабом іншого незареєстрованого кандидата Валерія Цепкала увійшли в об’єднаний штаб на чолі зі Світланою Тихановською.

Як відомо, спочатку у виборах повинен був брати блогер Сергій Тихановський, чоловік Світлани, але його заарештували. У підсумку, єдиним сильним суперником чинного президента Олександра Лукашенка стала саме Світлана Тихановська, а Колесникова і дружина Цепкала – Вероніка разом з нею стали обличчями опозиції.

Символами об’єднаного штабу стали серце (штаб Віктора Бабарика), два пальця вгору, що позначають перемогу (штаб Цепкала) і кулак вгору, який означає солідарність і перемогу (штаб Тихановської).

Марія Колесникова: флейтистка, що порвала паспорт

Марія Колесникова – музикантка, випускниця Білоруської академії музики і Вищої школи музики в Штутгарті (Німеччина).

Марії Колесниковій 38 років, в Білорусі вона близько восьми років викладала гру на флейті в гімназіях. У 2017 році через Facebook познайомилася з головою правління Белгазпромбанка Віктором Бабариком, щоб обговорити з ним співпрацю в організації міжнародних культурних проектів. Цього  року вони стали соратниками і в політичній роботі: Колесникова очолила передвиборний штаб Бабарика.

Марія не тільки грає на флейті, а й організовує і керує міжнародними культурними проектами, в одному з інтерв’ю про її плани після виборів, жінка зізналася, що, починаючи з осені, у неї вже розписані концерти. У Білорусі вона створила популярний цикл лекцій «Уроки музики для дорослих», а в 2017 році Марія була спікеркою на мінській конференції TEDx. У 2019 разом з розробником музичних програм Gismart, асоціацією «Освіта для майбутнього» зробила проект «Оркестр роботів». У цьому проекті школярів вчили програмувати роботів-музикантів.

«Тільки в Білорусі є стереотип, що політикою можуть займатися якісь ефемерні люди з органів», – говорила Марія в одному інтерв’ю до серпневих подій Білорусі. За словами Колесникової, для неї немає різниці чим займатися: мистецтвом або політикою, бо для реалізації музичних і культурних проектів в цій країні багато речей повинні змінитися, щоб Марія і її колеги могли повноцінно займатися тим, що люблять.

Марія Колесникова ніколи не буває в поганому настрої. Білоруси жартують, що хотіли б її бачити в ефірах ранкових новин. Фраза «Білоруси, ви неймовірні» стала фішкою Марії. Жінка не раз повторювала, що для неї самої найвищими цінностями є життя людини і почуття власної гідності і саме ця думка об’єднувала їх з Віктором Бабариком.

Колесникова розповідала, що жила в дружній родині. Зараз у Марії залишилися сестра і батько, який підтримує її і кожен раз пише дочці повідомлення, що не варто здаватися і потрібно йти тільки вперед. Мама Марії померла рік тому, і Колесникова не заперечує, що якби її мати була жива, жінка б дуже сильно замислилася, чи варто їй взагалі займатися політикою.

Після виборів 9 серпня Колесникова виявилася єдиною, хто з усієї трійки залишився в Мінську (Тихановську білоруські спецслужби вивезли до Литви, а Цепкало виїхала в Москву).

Марію Колесникову викрали в Мінську вранці 7 вересня. Через добу державні ЗМІ Білорусі повідомили, що Колесникову затримали на кордоні з Україною.

Читайте також: Примусові вивезення з Білорусі: Марія Колесникова відмовилася виїхати за кордон

Як розповіли її соратники, опозиціонерку намагалися насильно вивезти з Білорусі, але вона порвала свій паспорт. «Як тільки вона опинилася в машині і побачила попереду свій паспорт, то відразу ж схопила його і порвала на багато дрібних шматочків. Ці шматки вона зібгала і викинула у вікно невідомим молодим людям, які оточували машину», – сказав Родненков.

На ранок 9 вересня стало відомо, що Колесникова перебуває під арештом в мінському СІЗО № 1 на вулиці Володарського. Батько Марії Колесникової Олександр повідомив РІА «Новости», що його дочку арештовано за статтею 361 частина 3 КК Білорусі (заклики до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці). За цією статтею Колесниковій загрожує від двох до п’яти років позбавлення волі.

Світлана Тихановська: домогосподарка, яка руйнує диктатуру

Світлана Тихановська стала лідеркою в білоруської передвиборній гонці. Влада Білорусі не розрахувала, що звичайна домогосподарка може стати лідеркою протестів і перевернути свідомість білоруського народу. На мітинги на підтримку Світлани Тихановської виходили десятки тисяч людей. Сама ж Тихановська стверджує, що ніколи не цікавилася політикою, а голосувала лише у вісімнадцять років.

У 2000 році Тихановська закінчила школу із золотою медаллю і вступила до Мозирського педуніверситету, де вчилася на факультеті іноземних мов. Вона працювала перекладачкою, в тому числі в ірландській благодійній організації, яка займається допомогою постраждалим від аварії в Чорнобилі – Chernobyl Life Line.

Читайте також: Світлана Тихановська: «Я готова стати національним лідером»

Торік чоловік Світлани Сергій Тихановський завів канал на YouTube «Країна для життя», де розповідав про проблеми Білорусі. Він планував брати участь у виборах президента, але ЦВК відмовила йому в реєстрації, пославшись на те, що заява була підписана не власноруч. На той момент Тихановський був під арештом за участь в неузгодженому мітингу і сам підписати папери не міг.

Світлана Тихановська була домогосподаркою, але після того як її чоловіка не зареєстрували кандидатом в президенти, вона сама подала документи у ЦВК. 20 травня комісія зареєструвала ініціативну групу з її висунення. Головою передвиборного штабу Тихановської став її чоловік. Після звільнення з СІЗО він продовжував активну діяльність, але недовго. 29 травня його затримали під час збору підписів у Гродно.

37-річна Тихановська – найнесподіваніший варіант на пост глави держави, який тільки можна уявити. Вона наголошувала на кожному мітингу, що бореться з несправедливістю і йде в президенти тільки заради кохання до свого чоловіка.

Після першого ж виступу Світлани на білоруському телебаченні з передвиборчою промовою, білоруси жартували, що більше її чоловік не посміє їй сказати «Нє тупі» (на одному зі стрімів Сергій Тихановський говорив ці слова на адресу своєї дружини).

Світлана виросла у звичайній робітничій сім’ї. «З дитинства нам прищепили, що в родині ніхто нікого в біді не лишає і завжди підтримує. Моя мама – доброї душі людина», – говорила Світлана в інтерв’ю.

Багатотисячні мітинги на підтримку Тихановської пройшли по всій Білорусі, останні мітинги влада зривала, затримувала людей.

Ще під час збору підписів за висунення в альтернативні кандидати, Світлані Тихановській невідомі погрожували безпекою її дітей. Тоді дітей вивезли в Литву, а вона продовжила боротьбу з режимом. За словами Тихановської, переживання за чоловіка вносять в її життя постійний стрес. Але вона рада тому, що люди «встають з диванів» і починають щось робити заради свого майбутнього.

«Ви всі знаєте, чому я опинилася на цьому місці. Через любов. Через любов до свого чоловіка, – нагадала на одному з мітингів Світлана Тихановська. – Я вирішила продовжити справу, яка для нього є важливою. Я люблю Білорусь і білорусів, саме тому я йду далі, незважаючи на всі спроби мене зламати. Я люблю своїх дітей і хочу, щоб вони росли у вільній країні».

Разом з соратницями Тихановська висунула п’ять принципів об’єднаного штабу, а саме:

1. Закликати виборців прийти на вибори 9 серпня 2020 року і проголосувати.

2. Звільнити політв’язнів, економічних ув’язнених, надати їм право на перегляд справ в незалежних і чесних судах.

3. Провести повторні чесні вибори після 9 серпня 2020 року.

4. Інформувати виборців про необхідність захищати свій голос різними способами.

5. Закликати брати участь в ініціативах за чесні вибори: «Чесні люди», «Право вибору», «Рух Праўда» та інших, ставати спостерігачами, а в момент голосування – використовувати механізми для фіксації свого голосу і явки.

Люди, які сприймали Тихановськом як жінку, що просто смажить котлети, дедалі більше помічали її впевненість. За 26 років перебування при владі аб’юзера, Світлана Тихановська раптом постала як мати, яка прийшла рятувати своїх дітей з рук тирана. Також білоруси помітили її прекрасну англійську мову в інтерв’ю для Бі-бі-сі.

Світлана неодноразово зауважувала, що «її зареєстрували для того, щоб посміятися». Свою думку вона пояснила так: навіть сам Олександр Лукашенко впевнений, що за жінку ніхто не проголосує.

Лукашенко не приховує свого сексизму і перед виборами заявив, що в Білорусі жінка не може бути президентом, і навіть заявив, що Конституція Білорусі написана не під жінок.

В ніч з 9-го на 10-те серпня в Білорусі почалися масові протести через хвилі фальсифікацій на виборах і на підтримку альтернативної кандидатки Світлани Тихановської.

Читайте також: Жінки і протест в Білорусі: переживаючи ретравматизацію

Кандидатка в президенти від опозиції Світлана Тихановськом йде в ЦВК, щоб подати скаргу на офіційні результати голосування. Штаб Тихановської кілька годин не може з нею зв’язатися і оголошує, що її утримують в ЦВК. Тихановська виходить з будівлі, заявляє, що «прийняла рішення» і їде в невідомому напрямку.

Десятого серпня довірена особа Світлани Тихановської Ольга Ковалькова скаже, що влада Білорусі вивезла Світлану з країни. Одинадцятого серпня з’явилося відеозвернення, в якому Тихановська говорить, що її можуть зненавидіти через від’їзд з країни. «Але, знаєте, не дай бог опинитися перед таким вибором, перед яким опинилася я», – сказала вона.

Зараз Світлана Тихановська зустрічається з послами різних країн і зміцнює міжнародну співпрацю.

Дев’ятого вересня прем’єр Польщі Матеуш Моравецький вручив Світлані Тихановській ключі від нової резиденції «Білоруського дому» в Варшаві. По суті, це створення альтернативної структури уряду Білорусії в Польщі. Десятого вересня Сейм Литви визнав Світлану Тихановською єдиною обраною лідеркою Білорусі.

Вероніка Цепкало: Від керівництва в Microsoft до бажання поміняти керівництво країни

Коли Валерій Цепкало оголосив про намір йти в президенти Білорусі, то після першої ж прес-конференції журналісти звернули увагу на його дружину, яка рулила всім процесом і поводила себе як готовий політик. І навіть відзначили: на відміну від свого чоловіка.

Валерій Цепкало був одним з керівників передвиборного штабу Олександра Лукашенка на президентських виборах 1994 року, після його перемоги став першим заступником міністра закордонних справ Білорусі, а трохи пізніше працював послом Білорусі в США.

Читайте також: Жінки Білорусі та Камала Гарріс: The Guardian Weekly виходить з обкладинками про жіноче лідерство

Також Валерія Цепкала називають творцем Парку Високих Технологій – білоруської Кремнієвої долини.

Але саме Вероніка виявила рішучість і чуйку в передвиборній кампанії Білорусі 2020 року. Наприклад, коли Сергія Тихановського затримали, Вероніка виклала відеозвернення до Тихановської, що разом з Валерієм вони віддають свій голос за висунення Світлани кандидаткою в президенти.

Коли Віктора Бабарика разом з сином Едуардом затримали, а мінчани вийшли в ланцюг солідарності, до них приєдналася Вероніка разом з чоловіком.

Вероніка – бізнес-менеджерка в компанії Microsoft, зона її відповідальності – розвиток бізнесу в Білорусі, Україні, Казахстані, Узбекистані, Азербайджані, Грузії, Туркменістані та Монголії.

Вільно володіє англійською мовою.

Родом Вероніка з Могильова. Бабуся по батьківській лінії – заслужена вчителька БССР, дідусь – заслужений письменник БРСР. По лінії матері дідусь і бабуся з сім’ї робітників – вони все життя пропрацювали на металургійному заводі. Мама Вероніки була чиновницею, але її звинувачували за кількома статтями. Одна з них – перевищення влади або службових повноважень. Також її намагалися викрити в причетності до вбивства керівника Держконтролю Могильовської області. Вероніка в кожному інтерв’ю підкреслює, що її мати була шанованою людиною, і вона нею пишається. На одному з мітингів Вероніка розповіла, як побачила свою матір прикутою наручниками за хвору від опіку після хіміотерапії руку.

Вероніка вважає, що поруч з багатьма керівниками і топ-менеджерами Білорусі – успішні жінки. Що жінка й сама може робити успішну кар’єру й одночасно присвячувати себе сім’ї. Нагадаємо, що за 26 років правління Олександр Лукашенко жодного разу не з’явився на публіці з першою леді.

24 липня Валерій Цепкало разом з дітьми покинув Білорусь, оскільки побоювався політичних переслідувань та арешту. Тимчасом його дружина разом з Тихановською і Колесниковою боролися з режимом і збирали тисячні мітинги.

За особистим відчуттям, Вероніка – найбільш зріла політикиня і стратегиня з лідерок об’єднаного штабу. Саме вона придумала ідею з білими браслетами – щоб люди могли демонструвати свою незгоду з режимом Лукашенка і спостерігачам легше було ідентифікувати своїх.

Також Вероніка запропонувала перед виборами провести мозковий штурм серед айтішників для організації альтернативного голосування і створення платформ, на яких буде врахований голос виборців.

Вероніка справляє враження залізної і вольовий леді, яка бачить мету і йде до неї.

30 липня Вероніку викликали на допит в МВС Білорусі для надання свідчень у справі, яку було порушено проти її чоловіка Валерія Цепкала.

В цей же день її сестру, прямо на парковці люди в цивільному посадили в автомобіль і відвезли в невідомому напрямку. Пізніше сестру відпустили, але Цепкало розцінила це як політичний тиск.

9 серпня Вероніка покинула Білорусь, а в Об’єднаному штабі відзначили, що поважають рішення Вероніки і вважають, що кожен має право сам оцінювати ризики для себе і своїх рідних, і чинити з урахуванням цих ризиків.

Рівно через місяць після виборів, 9 вересня, Вероніка Цепкало разом зі Світланою Тихановською зустрілися в Варшаві.

Євгенія Долга, Мінськ, для 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Євгенія Долга
Більше публікацій Статті