Головна Статті Наталія Шітив: «Якщо влада не допомагає, то треба самій ставати владою»

Наталія Шітив: «Якщо влада не допомагає, то треба самій ставати владою»

Наталія Шітив, депутатка Ясінянської ОТГ Закарпатської області.

Наталія Шітив – депутатка Ясінянської ОТГ Закарпатської області. А ще вона має туристичний бізнес, займається громадською діяльністю і дає лад родині з трьома дітьми.

«Чому я пішла в політику? Мабуть, мені було мало того всього, чим я займаюсь. Я постійно бачила, що коїться навколо і що потребує змін», – каже Наталя Шітив.

Усе почалось із невивезеного сміття

Усе почалось з мирного протесту майже шість років тому.

Наталія була була в декреті – вона виховувала дворічного малюка й була вагітна другою дитиною.

Біля місця, де вона звично гуляла з малим, день за днем росла сміттєва купа. Наталія пішла до директора комунального підприємства на розмову. Почула звичні відмовки: немає грошей прибрати і вивезти.

«Я йому порадила, що можна переукласти угоди з мешканцями, змінити тарифи, скласти стратегію роботи підприємства. Виявилось, що заяву на зміну комунальних тарифів подали давно, але її не хочуть підтримати депутати, бо рішення – непопулярне. Уже за кілька місяців ми з небайдужими мешканцями перекрили дорогу місцевого значення з вимогою забрати сміття протягом 10 днів. Нас почули і сміття прибрали», – пригадує Наталія.

Це був перший протест, але на останній. Її уваги потребувало то сміття, то садочки, то пішоходні переходи. Зрештою вона створила громадську організацію «Нове Ясіня», яка почала займатись екопросвітою для громади і «корисними справами», як каже Наталія. А це і сортування сміття, і «сімейні пікніки», і встановлення антивандальних лавок, і робота над створенням творчого простору в громаді.

Стосунки з владою в активістів були дивні: їм ніби й не перешкоджали, але й не підтримували. А підтримка була потрібна.

Тому Наталія вирішила: раз влада не допомагає, то треба самій стати владою.

«Для мене політика передусім інструмент впливу. Мене найбільше цікавить перспектива створення потужного місцевого самоврядування тут, де я живу. Від нас все залежить, від людей, які можуть взяти на себе організаційні питання і відповідальність. Мій шлях – прийти, щоб змінити і мати реальний інструмент впливу, бо мені не все одно», – розповідає депутатка.

«9 класів закінчила – а йдеш в депутати»

Наталя Шітив балотувалася від «Європейської солідарності». Каже, що вибирала партію за ідеологією, а ще – що цей вибір був зумовлений знайомством та багаторічною співпрацею з Іванною Климпуш-Цинцадзе, ексвіцепрем’єркою та одним з облич ЄС.

«При виборі партії важливим  було ще й коло людей, з якими доведеться мати справу. Я обирала точно не проросійську партію, точно не «стару», яка роками вже в Україні. А партію, яка матиме порядну команду і буде підтримана в нашому районі. Десять років підприємницької діяльності показали мені наочно, що ти або в політиці і маєш вплив на неї, або ти поза політикою і вона має вплив на тебе», – пояснює Наталія Шітив.

Виборча кампанія 2020 року минула більш-менш спокійно. Проте без коментарів недоброзичливців у соцмережах не обійшлося.

Після появи банеру з обличчям Наталі на одній з міжнародних трас на неї посипались дзвінки, повідомлення та «теплі» коментарі. «Радили» витрачати гроші на щось корисне, а не на агітацію. Нарікали, що Наталині агітаційні листівки розкидані узбіччям – мовляв, казала сортувати сміття, а своє сміття порозкидала.

«Було багато повідомлень із фейкових сторінок з відвертими образами. Щось на кшталт: «Ми тебе знаємо, у тебе освіти 9 класів, ти не вмієш читати і писати, працювала в нічних клубах». На навчанні «Я – депутатка» я вже підготувалась до таких атак, тому спокійно відповідала, що готова показати свої дипломи при зустрічі, розповісти про свій трудовий досвід. Я радила людям не витрачатися на агресію, а почитати книгу, погуляти з дітьми, бажала здоров’я. Це страшенно дратувало коментаторів», – ділиться депутатка.

ОТГ має працювати за тими ж принципами, що й бізнес

Наталя каже, що має бачення, як повинна працювати ОТГ.

«Я бачу, як працює бізнес. Якщо в нього не вкладати, не залучати технології, не вивчати ринок – доходу не буде. Тут так само. Є людський ресурс, фінансові вливання і попит. Бо якщо нема попиту – то це все пусте. Я прийшла до влади не заради власних інтересів. Мої депутатські звернення чи просування питань – це про нагальне, що не працювало до цього десять років, на що є попит», – пояснює депутатка.

Зіткнулась Наталя у своїй політичній діяльності з рішеннями, які ухвалюються «аби було» замість системного розв’язання проблеми.

«Наприклад, запропонували ухвалити рішення, аби обмежити перевезення на 2 місяці на транспортних засобах вагою понад 40 тонн, бо коли рясні опади, то це руйнує дорогу. Як на мене, це рішення не долає проблему, зате створює нові. Якщо підприємці везуть ліс на машинах вагою 25 тонн, то їм невигідно за ту ж ціну везти лише 10-15 тонн лісу, об’їхати не зможуть, перечекати два місяці – втрата прибутку. А успіх бізнесу – це податки, які підуть на наші садочки, школи, дороги тощо. Тому треба просто системно розв’язати проблему – вкласти гроші у відведення води, створення дренажу, ремонт дороги», – розповідає одну зі своїх депутатських історій Наталія Шітив.

Наталія Шітив

Не подобається Наталії і свідоме ігнорування її пропозицій, бо, мовляв, вони руйнують звичний уклад, на який всі закривали очі.

«18 березня я подала депутатське звернення, щоб деякі представники бізнесу змінили цільове призначення землі, яка на папері «гараж», а на ділі використовується для ведення підприємницької діяльності. У нас таких ділянок штук 50. Але мене сприйняли як депутатку, якій не сидиться на місці і яка постійно бачить те, що їй не варто бачити. Мої рішення підтримали, але досі нічого не змінилось. Більше того, після мого звернення взагалі ніхто нікуди не звертався, ніякої активності не було. Я поновлю свою заяву із вимогою вирішити питання за 10 днів.

Читайте також: Ольга Андрєєва: «Я думала, люди мене четвертують, а вони повірили мені»

Я не сидітиму склавши руки, а напишу заяву і залишу мандат, якщо не зможу змінювати своє ОТГ. Бо нечесно з одних підприємців «знімати сорочку», а іншим дозволяти спокійно працювати «начорно», бо вони колишні депутати, чиновники, їхні діти чи друзі. Якщо ми хочемо гарне місто для себе і своїх дітей, то нам для нього потрібні кошти, і сплачувати їх до бюджету ми маємо за єдиними правилами», – каже Наталія Шітив.

У фокусі уваги Наталії – екологія, сортування сміття та відмова від пластику, освіта, благоустрій ОТГ.

«Я не байдужа до теми розподілу бюджету. Містечко запущене. Туристичних молів я тут не бачу, але розвивати простий малий і середній бізнес треба, сприяти його роботі. Щоб у рідному місті і з дітьми і відпочити можна було. Бо коли не можна потратити чесно зароблені гроші – це погано. Я за баланс у всьому. І тут також», – каже Наталія.

Особливе місце в планах депутатки займає реорганізація системи дитячого харчування в школах ОТГ відповідно до рекомендацій Євгена Клопотенка, кулінара і телеведучого, автора онлайн-курсу з кулінарії «Мислити як кухар». Наталія каже, що проблема полягає у тому, що харчування за старим зразком – прибуткове, а налагодити його за новими підходами – це означає мінімальний прибуток або ж тимчасову «роботу в нуль».

«Якби я мала більше часу, я би власним прикладом показала, як налагодити здорове харчування. Взяла би на обслуговування одну школу і просто зробила би так, як слід. Бодай і з мінімальним прибутком. Треба трохи думати в цьому питанні про цінності, а не лише про гроші», – пояснює Наталія.

До політичної кар’єри готував чоловік

З боку родини і близьких Наталя не завжди отримувала розуміння та підтримку. Навіть від досить близьких родичів часто чує поради зайнятись собою та дітьми, а не політикою. А в час виборчої кампанії частина друзів та знайомих просто зникла з її життя – саме в той час, коли їхня підтримка була дуже потрібною. Однак, каже жінка, зараз ці люди повертаються – звертаються по допомогу.

Наталю завжди підтримував її чоловік, фактично він мотивував її спробувати свої сили у політиці.

«Мій чоловік дуже цікавиться політикою, і він мене активно готував до того, що я маю йти в депутати. Готував мене до цього три роки, щоб ви розуміли, а зараз надає максимальну підтримку», – розповідає Наталя.

Часу бракує завжди, але вона виставила для себе пріоритети. На першому місці –родина, потім бізнес, тоді політика. Іноді «політика» й «бізнес» міняються місцями, але родина незмінно на першому місці.   

Світлана Чернецька, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Світлана Чернецька
Більше публікацій Статті