![Параскева Джуманіязова](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/Paraskeva-1024x676.jpg)
Вона знає все, чим живе Нова Каховка, бо депутатствує вже 11 років. Двічі балотувалася на посаду міського голови – і двічі приходила другою до фінішу виборчих перегонів.
Мова йде про Параскеву Джуманіязову. Із нею ми говоримо про депутатство, її роботу з чиновниками та стереотипи щодо жінок у політиці.
«За депутатство я більше втратила, ніж отримала»
«У мене немає романтики стосовно політики. Я сама собі часто кажу: «Ну все, це останні вибори, більше не піду».
Якщо чесно, за депутатство я більше втратила, ніж отримала: і фінансово, і духовно. Та і діти мені мільйон разів казали: «Мамо, ну навіщо тобі це? Тобі є чим зайнятися. Он вже і внуки підростають». Але потім думаю, та хто ж це зробить, як не я… А я виросла у великій сім’ї – нас у батьків було п’ятнадцятеро. Тож енергії у мене достатньо. Отак і живемо», – говорить Параскева Джуманіязова.
У політику Параскеву привела боротьба. Вона, як і сотні інших місцевих підприємців, прагнула відстояти своє майно.
«Я з іншими підприємцями взяла в оренду землю у будівельної компанії. Та, натомість, орендувала її у міста на 49 років. Ми звели там магазини, почали облаштовуватися, а будівельна компанія раптом закомандувала, що маємо все передати їй на баланс. Нас почали утискати, а влада прийняла позицію великого бізнесу. Тоді ми ходили до міського голови, писали заяви, звернення до депутатів – реакції не було», – пригадує депутатка події 2008 року.
![](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/IMG_20210621_141546_369-1024x1024.jpg)
Згодом були поїздки у Київ – в Адміністрацію Президента, Генеральну прокуратуру. Підприємці створили громадську організацію «Спілка захисту підприємців», а потім ще й заснували свою газету.
«У 2010 році у травні нам влада каже: вам треба комусь іти у депутати, тоді будете й самі захищені і людям зможете допомогти. Ми вирішили балотуватися. Тоді був такий закон: щоб іти на вибори, політична партія має бути зареєстрована щонайменше три роки на місцевому рівні. Ми знайшли таку партію «Совість України» – вона підходила під цю вимогу, але активно не діяла. У нашому виборчому списку я була другою. До цього ніколи б не повірила, якби мені сказали, що піду у політику. Тоді ми з колегами ходили по округах, працювали із людьми. Унаслідок за два місяці завели чотири депутати в Новокаховську міську раду», – розповідає Параскева Джуманіязова.
«У мене був інтерес ходити і добиватися»
Параскева Джуманіязова була у тій четвірці, яка пройшла до ради. Депутатка каже, за роботу в тому першому скликанні їхній команді є чим пишатися.
«У мене був інтерес ходити і добиватися. Я тоді була секретарем земельної комісії. Ми писали заяви про нецільове використання паркової зони – там роздавали землю, за яку громада не отримувала орендну плату. Ми добилися аудиту на водоканалі – унаслідок був звільнений директор водоканалу. Провели аудит у сфері житлово-комунального господарства, розробили положення про утримання собак. Усе це робота саме нашого активу», – пригадує депутатка.
Дві каденції Параскева Джуманіязова була в опозиції. Зізнається, за такого розкладу сил змінити щось дуже важко, особливо коли міський голова «моноліт», який керує містом уже три каденції.
На виборах 2015-го та 2020-го Параскева Джуманіязова спробувала йому протистояти, висувала свою кандидатуру на посаду мера, проте обидва рази приходила другою.
На третій термін депутатка обралася вже від партії «За майбутнє». Тепер вона в коаліції, очолює постійну комісію з питань гуманітарної політики, освіти та охорони здоров’я.
До її юрисдикції входить і питання протидії домашньому насильству.
Читайте також: Як допомогти у ратифікації Стамбульської конвенції: покроковий план
«Коли я підняла статистику, то побачила, що в управлінні праці та соціального захисту міськради зафіксовано тільки 12 випадків домашнього насильства за 2020 рік. У той час як у поліції за цей же період їх було 172. Різниця колосальна! Але, виходить, що за показниками, які є у міськради, проблеми такої не існує. Відділи, центри соціального захисту міської ради та виконавчого комітету або ж зволікають, або ж узагалі не розуміють, що треба робити. Із цієї причини ми втратили можливість отримати державну субвенцію на облаштування притулку для тих, хто став жертвою домашнього насильства», – розводить руками депутатка.
Паралельно Параскева Джуманіязова працює над стратегічними питаннями. Наприклад, пояснює працівникам культури, що вони мають виходити на роботу не тоді, коли це зручно їм, а коли це зручно людям.
«Навіщо у селі будинок культури, якщо він працює з 8 до 17 години, а в неділю взагалі вихідний? Коли люди працюють, тоді можна зробити вихідний у бібліотеці, а не навпаки. Треба розробити план, щоб такі установи працювали для людей», – переконана депутатка.
Ці її наміри викликають у когось розуміння, у когось – обурення, а взагалі схожі на маленьку культурну революцію.
Нічого, каже Параскева, впораємося. Вона щойно повернулася з навчання у школі «Я – депутатка», яку проводила ПРООН Україна, там якраз вчили працювати з конфліктом інтересів, так що інструментарій для роботи є.
![](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/Screenshot_1-1024x684.jpg)
«Переді мною ніколи не було зачинених дверей»
Заробіток депутатці приносить підприємництво. Вона тримає мінімаркет господарчих товарів. Жінка каже, люди відверто дивуються, що за депутатство в Україні не платять, а деякі навіть не вірять цьому. Вона вважає, що частково це є стримуючим фактором для жінок, які хотіли б іти в політику, але ж треба на щось жити.
Водночас Параскева Джуманіязова констатує: депутаток у їхній міськраді з кожною каденцією стає більше.
«Від самого початку в 2010 році від нашої партії «Совість України» у раду зайшло дві жінки і два чоловіки: повна рівність. А в 2020 році від партії «За майбутнє» мандат отримали дві жінки і чоловік. Але в мене така вдача, що переді мною ніколи не було зачинених дверей. Ти ідеш і не дивишся ні на кого. Навіть якщо тобі розказують, що ти якась не така…», – пригадує Параскева Джуманіязова.
Проте в деталі лізти не хоче. Каже: було різне, але образ на колег немає.
«Я вже це переросла… – констатує вона. – Але своїх жінок ми ображати не дамо. Наша партія наразі має сильне жіноче крило».
Читайте також: «Рівність у політиці»: Хтось руйнує «скляні стелі», хтось прибирає бите скло
Депутатка вважає, що попри те, що формальних перешкод для того, щоб жінка ішла в політику немає, але це може не влаштовувати партнера, який не захоче ділити свою дружину з виборцями.
«Робота на окрузі, депутатські комісії, сесії… Усе це забирає час. І до цього жінки готові. Але часто з цим не згодні їхні партнери. Чоловікам важко змиритися з тим, що жінка не буває вдома, що вона не виконує якусь «жіночу роботу», бо час, який жінка може приділити господарству, забрали виборці чи проблеми на окрузі», – розповідає Параскева Джуманіязова.
Депутатка переконана: якщо жінка готова до політики, вона має обов’язково спробувати. Треба брати себе в руки, запасатися терпінням і ніколи не здаватися. Не вийшло із першої спроби? Вийде із другої, третьої чи наступної.
Проте на запитання, чи піде втретє на вибори міського голови, Параскева відповідає ухильно: подивимося.
«До виборів ще чотири роки працювати треба», – говорить вона.
І додає: втоми не відчуваю.
Ксенія Кердань, для Жінки: 50%