Головна Статті Право на вибір: у Польщі вимагають переглянути заборону абортів

Право на вибір: у Польщі вимагають переглянути заборону абортів

1
4,947

У Польщі двоє лікарів відмовили дівчині у перериванні вагітності після зґвалтування. Польські політикині вимагають лібералізації суворого законодавства, прихильники заборони абортів — посилення покарань, пише видання DW.

Наразі в центрі уваги громадськості перебуває справа 14-річної дівчинки, яку зґвалтував власний дядько. Незважаючи на те, що у дівчинки була довідка прокуратури про вчинення щодо неї злочину, яка давала право на легальний аборт, дві лікарні в регіоні відмовилися це робити. Підляське воєводство, що на кордоні з Білоруссю, вважається оплотом правоконсервативної партії «Право і справедливість» (PiS), яка урядує в Польщі з 2015 року.

Міністр охорони здоров’я «шокований», політикині вимагають зміни законодавства

Лікарі мотивували відмову моральністю. Польський закон про обмеження абортів передбачає, що лікарі можуть відмовити в перериванні вагітності, якщо це суперечить їхнім релігійним переконанням.

Ці заяви знову активізували діяльність груп із захисту прав жінок. Зокрема, опозиційні партії вимагають пом’якшити закон про аборти, який їх фактично унеможливлює.

Читайте також: Протести проти заборони абортів у Польщі: одній із організаторок загрожує до 8 років в’язниці

Положення «про совість», яким багато лікарів користуються, щоб уникнути можливого судового переслідування, є «варварським і нелюдським» і має бути скасоване, заявила Катаржина Котула з ліволіберальної партії «Весна».

У свою чергу, лівоцентристська політикиня Барбара Новацька з Громадянської коаліції (PO) оголосила про внесення до Сейму опозиційного законопроєкту про скасування цього положення закону.

Тим часом до розгляду ситуації долучився міністр охорони здоров’я Адам Недзельський.

«Ми шоковані цим випадком. Поведінка (лікарів) була неприйнятною», — заявив він.

Недзельський також оголосив, що справа буде переглянута.

Лікарі ховаються за статтями про совість і закон

У ситуації із зґвалтуваною 14-річною дівчинкою допомогли громадські активістки. Фонд жінок і планування сім’ї FEDERA знайшли лікарню у Варшаві, де зробили аборт.

Голова FEDERA Христина Качпура в інтерв’ю Gazeta Wyborcza закликала владу перевірити ситуацію в усіх лікарнях регіону і розкритикувала те, що медична професія стала «політичною»: «Замість того, щоб піклуватися про здоров’я пацієнток, лікарі ховаються за статтями про совість і закон».

Протест активісток під судом, де жінку судили за сприяння у перериванні вагітності (Варшава, жовтень 2022 року)

Суворе законодавство про аборти 

У 2020 році Конституційний суд Польщі визнав неконституційними аборти, якщо йдеться про дитину з вадами розвитку, посиливши і без того уже суворе законодавства про переривання вагітності. Того ж дня, після ухвалення рішення, під стінами суду зібралися противники та противниці рішення. Люди приходили із плакатами з написами: «Закон має захищати», «Ваші мантії в крові», а жінки вигукували: «Я людина, а не інкубатор».

Наразі аборт дозволений лише у разі, якщо вагітність є результатом зґвалтування або якщо життя матері перебуває під загрозою. Однак на практиці навіть цими «дозволами» не завжди можна скористатися через посилання лікарів на релігійні переконання. Адже у разі переривання вагітності незаконно, лікарям загрожує до трьох років позбавлення волі.

Читайте також: «Агов, який зараз рік?»: про аборти, жіночі права і не тільки

Після посилення законодавства про аборти кількість офіційно проведених абортів знизилася з 1076 у 2020 році до 107 через рік. За даними FEDERA, 150 тисяч переривань вагітності щороку проводяться поза офіційною системою.

«Жодна обмежувальна система не може утримати жінку від аборту, якщо вона вирішила перервати вагітність. Питання лише в тому, чи роблять вони це в безпечних чи менш безпечних умовах», — пояснює правозахисниця Качпура.

За даними Європейського парламенту, від 6 листопада 2022 року через накладені у Польщі заборони на аборт щонайменше шість жінок померли внаслідок переривання вагітності поза межами лікарняних установ.

Утім, прихильникам жорсткої лінії з польського руху Pro-Life навіть чинних суворих заборон на аборти замало. Їхня лідерка Кая Годек прагне заборонити будь-яку інформацію про можливості переривання вагітності. Законопроєкт, який підписали 150 тисяч осіб, передбачає два роки позбавлення волі за поширення такої інформації.

Також нагадаємо, що Ordo Iuris — рух, що адвокатував повну заборону абортів у Польщі — у вересні 2021 року підписав угоду про співпрацю з українським консервативним рухом «Всі разом».

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті