Президентка Естонії Керсті Кальюлайд підтвердила, що готова балотуватися на другий термін. Про це глава держави заявила в інтерв’ю газеті Postimees, передає портал ERR.
За словами Кальюлайд, так вона створює своєрідний фундамент для подальших обговорень щодо того, хто може очолити країну. «Таким чином, всі знатимуть, якщо іншої кандидатури від партії не буде, то я не відмовлю своєму народу», – додала президентка.
Поки у правлячих партій немає офіційного кандидата на пост президента. Опозиційна EKRE хоче бачити в ролі глави держави колишнього спікера парламенту Хенна Пиллуааса, але для висунення його кандидатури консерваторам не вистачає двох голосів.
До виборів нового президента Рійгікогу – однопалатний законодавчий представницький орган Естонської республіки – приступить 30 серпня.
Читайте також: Кеті Гочул стане першою жінкою, яка очолить штат Нью-Йорк
В Естонії діє досить складна процедура виборів президента. Його обирають у парламенті, для чого кандидату необхідно набрати не менше 2/3 голосів парламентаріїв. Якщо жоден із висунутих кандидатів упродовж трьох турів голосування не отримає перемогу, обрання переноситься в колегію виборців, яка складається з депутатів парламенту і представників місцевих самоврядувань.
Якщо і там не виберуть президента, голосування повертається в парламент і все починається спочатку. При цьому кандидат, який балотувався раніше, не може пропонувати свою кандидатуру повторно. За такої системи не виключено, що всі найбільш сильні політики відпадають і перемогу може здобути маловідомий кандидат.
Керсті Кальюлайд стала президенткою у 2016 році. Після трьох турів голосування у Рійгікогу і двох – у колегії виборців не визначили переможця. Тоді рада старійшин парламенту Естонії висунула Кальюлайд єдиною кандидаткою на пост глави держави. Вона набрала 81 голос зі 101 і стала першою жінкою-президентом цієї країн
До того вона 12 років працювала представницею Естонії в Європейській лічильній палаті. Керсті Кальюлайд також висунула на пост прем’єрки– Каю Каллас, яка стала першою в історії Естонії жінкою – очільницею уряду. Таким чином уперше сформувавши уряд, який очолюють жінки.
Навесні 2018 року Керсті Кальюлайд стала першою главою іноземної держави, яка відвідав зону конфлікту на сході України.
Вона критикувала ПАРЄ за прийняття резолюції, яка повертала російську делегацію. А у свій ювілей у 2020 році відмовилася від подарованої посольством Росії пляшки кримського вина.
На сьогодні вона є однією із кандидаток на посаду Генерального секретаря НАТО.
50%