Головна Статті Президенткою Молдови стає Мая Санду: хто вона

Президенткою Молдови стає Мая Санду: хто вона

3
2,162

Перемогу в другому турі президентських виборів у Молдові здобуває колишня прем’єрка Мая Санду, повідомляє центральна виборча комісія після підрахунку 99,9% голосів.

Мая Санду очолить Молдову на найближчі чотири роки. За неї, як і в першому турі, проголосували великі міста країни, молодь і великі діаспори з європейських країн.

Лідерка партії «Дія і солідарність» Мая Санду вважається прозахідною політикинею.

Її конкурента, чинного президента країни Ігоря Додона натомість називають одним з найбільш проросійських політиків на пострадянському просторі. Його підтримали сільські райони і співвітчизники з Росії, але цього виявилось недостатньо, щоб залишитися на другий термін.

При Санду варто розраховувати на зміни у відносинах України та Молдови – у її команді обіцяють радикальні зміни.

«Президентка Санду відкрито говоритиме, що Крим – це територія України. Це буде явною відмінністю від нинішнього президента, риторика якого негативно відбилася на відносинах», – пояснив «Європейській правді» її однопартієць, віцеспікер парламенту Міхай Попшой.

У 2016 році, на попередніх виборах, до другого туру також пройшли Санду і Додон, однак тоді перемогу здобув лідер Партії соціалістів. Додон став третім обраним президентом Молдови.

Коли в листопаді 2016 році Мая Санду програла перші прямі президентські вибори у Молдові Ігорю Додону з результатом 47,2% супроти 52,18%, одна американська оглядачка провела пряму паралель з президентськими виборами в Сполучених Штатах: мовляв, в обох державах висококваліфікована жінка з прогресивними поглядами у соціальній політиці кинула виклик популістові, сексистові, противнику абортів і ЛГБТ.

Тоді противники кандидатки використали повний набір сексистських стереотипів, мусували той факт, що вона самотня жінка без дітей, поширювали чутки про її гомосексуальну орієнтацію, а анонімна дезінформаційна кампанія про те, що вона під тиском Ангели Меркель погодилася прийняти 30000 біженців з Сирії навіть змусила до заперечення німецьку сторону.

На цих виборах інформаційні атаки не спрацювали. Нині Санду впевнено стає четвертою президенткою країни.

Читайте також: Мая Санду: «Угода з дияволом» заради звільнення держави

Повноваження президента Молдови обмежені й країна є парламентсько-президентською республікою.

Як пише ВВС, аналітики очікують, що Мая Санду намагатиметься ініціювати дочасні вибори парламенту.

Президент України Володимир Зеленський привітав Маю Санду з перемогою на президентських виборах у Молдові.

«Вітаю Маю Санду з перемогою на президентських виборах у Молдові. З нетерпінням очікую на подальше зміцнення відносин між Україною та Молдовою задля європейського майбутнього наших народів», – написав Володимир Зеленський у своєму Twitter.

Мая Санду народилася 1972 року в селі Рісіпень Фалештського району Молдови. Батько був ветеринарним лікарем, мати працювала вчителькою в школі. З 1989 по 1994 рік навчалася в Академії економічної освіти Молдови, потім три роки – в Академії державного управління при президенті Молдови, де вивчала міжнародні відносини. У 1994 році почала працювати в Міністерстві економіки Молдови, в 1996 році стала консультанткою в головному управлінні з питань співробітництва з міжнародними економічними організаціями.

У 2010 році закінчила Гарвардський інститут державного управління ім. Джона Кеннеді. Навчання оплатила за рахунок стипендій, заощаджень і двох кредитів. У 2010 році, після закінчення Гарварду, Санду стала радницею виконавчого директора Світового банку у Вашингтоні. На цій посаді вона пропрацювала до 2012 року.

У 2012 році працювала на посаді міністерки освіти Молдови.

У 2015 році оголосила про створення власного політичного проекту — партії «Дія і солідарність».

Восени 2016 року програла вибори президента Молдови, поступившись лідеру соціалістів Ігорю Додону (Санду набрала 48% голосів, а її опонент — 52%).

У червні 2019 року Санду обрали прем’єр-міністеркою Молдови, вона пропрацювала на цій посаді до листопада 2019 року. Її відставку організували проросійські сили.

Окрім рідної румунської, вільно володіє англійською та російською мовами.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті