Головна Статті Саудівська Аравія: Активісток, які вибороли жінкам право водити авто, випустили з в’язниці

Саудівська Аравія: Активісток, які вибороли жінкам право водити авто, випустили з в’язниці

3
814
Самар Бадаві та Нассіма аль-Сада

Правозахисниці Самар Бадаві і Нассіма аль-Сада були звільнені після закінчення строку покарання щодо них. Про це повідомляє Аljazeera.

Самар Бадаві та Нассіма аль-Сада провели за ґратами три роки.

Активістки виступали за право жінок самостійно керувати автомобілем та проти опіки чоловіків над жінками, зокрема у частині отримання згоди родича чоловічої статі для прийняття важливих рішень.

Читайте також: Незаміжнім жінкам у Саудівській Аравії дозволили жити і подорожувати самостійно

Самар Бадаві та Нассім аль-Сада арештували у травні 2018 року. У серпні 2018 року вони отримали тюремний термін.

Цікаво, що у червні 2018-го у Саудівській Аравії набуло чинності скасування заборони для жінок на водіння автомобіля. Проте активісток, які відстоювали це право, не відпустили: згідно з офіційним поясненням, це жест того, що тільки король Салман бін Абдулазіз Аль Сауд та його син, наслідний принц Мохаммед бін Салман, можуть ухвалювати рішення щодо темпу змін.

Що відомо про активісток?

Бадаві у 2012 році отримала Міжнародну премію Сполучених Штатів за відстоювання прав жінок. Вона була однією із перших жінок країни, які підписали петицію із закликом до уряду дозволити жінкам керувати автомобілем, голосувати та брати участь у місцевих виборах. Вона також є сестрою Раїфа Бадаві, видатного правозахисника, який у 2014 році був засуджений до 10 років ув’язнення за звинуваченням у «образі ісламу» у своєму блозі.

Аль-Сада родом із неспокійної провінції Катіф, більшість жителів якої є шиїтами. Активістка також проводила кампанію за право жінок керувати автомобілем та виступала проти системи опіки. Вона була кандидаткою на місцевих виборах 2015 року, коли жінки вперше брали участь у виборах.

Читайте також: У Лівані вперше в арабському світі жінка очолила міністерство внутрішніх справ

Нагадаємо, що арешт правозахисниць свого часу спричинив дипломатичний скандал між Саудівською Аравією та Канадою.

У серпні 2018-го Саудівська Аравія оголосила про припинення всіх інвестицій в Канаду та визнала канадського посла персоною нон грата через жорстку реакцію Оттави на арешт активісток.

Тоді МЗС Канади закликало Саудівську Аравію негайно звільнити правозахисниць, а голова міністерства Христя Фріланд висловила серйозне занепокоєння через ситуацію, що склалася.

У відповідь МЗС Саудівської Аравії опублікувало жорстку реакцію, у якій позицію Канади назвало втручанням у внутрішні справи.

«Це серйозна, неприйнятна зневага законів королівства, а також порушення суверенітету королівства. Протягом своєї довгої історії королівство Саудівської Аравії ніколи не приймало жодного втручання у свої внутрішні справи та накази від будь-якої держави», – заявили в МЗС Саудівської Аравії.

Заява потягнула за собою низку санкцій, зокрема висилку посла та розрив торговельних угод.

Натомість міністерка закордонних справ Канади Христя Фріланд заявила, що Канада не відступить від своєї позиції.

«Ми ніколи не будемо вагатися, просуваючи такі цінності. Ми завжди говоритимемо про права людини; ми завжди говоритимемо про права жінок. Це ніколи не зміниться. Для канадців важливо, щоб канадські цінності визначали та втілювались у зовнішній політиці, тож саме так ми плануємо проводити нашу зовнішню політику», – наголосила Фріланд.

Також нагадаємо, що у в’язниці досі перебуває інша активістка Луджайн аль-Хатлул, яка теж боролася за право жінок керувати автомобілем. У грудні 2020-го її засудили до 5 років та 8 місяців позбавлення волі. До цього вона уже 2,5 роки перебувала у в’язниці суворого режиму.

Спеціалізований кримінальний суд Саудівської Аравії висунув Луджайн аль-Хатлул низку звинувачень. У переліку є спроба «заподіяння шкоди національній безпеці» та «просування закордонних інтересів». Також їй закидали контакти із організаціями, ворожими до Ер-Ріяда.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті