Головна Статті Тетяна Демчук: «Менторка була готова до кожного нашого запиту»

Тетяна Демчук: «Менторка була готова до кожного нашого запиту»

5
1,233
Тетяна Демчук
Тетяна Демчук

Коли жінки отримують підтримку, вони стануть ще ефективнішими, дієвішими, цілеспрямованішими. Але залишається питання: де ж узяти таку допомогу? Попрацювати із досвідченою наставницею можна у програмі для випускниць Академії жіночого лідерства. Скористалася нею і Тетяна Демчук. Вона працює на державній службі. Жінка прагне розвивавати рідну Лановецьку громаду на Тернопільщині.

У  листопаді 2020-го Тетяна Демчук навчалася в Академії жіночого лідерства. Після закінчення навчання мала можливість написати грантову заявку. В один проєкт об’єднала два: «Жіночий клуб гендерної просвіти та STEM-освіта для дітей». Перша ініціатива була важлива і цікава їй самій, а другу – вона хотіла втілити для своєї дитини. Каже, горіла проєктами, тож вклалася в них максимально.

Читайте також: Людмила Смола: «У мене є мрія – створити в Баштанці жіночий ресурсний центр»

«Я хотіла, щоб жіночий клуб став майданчиком, де жінки могли би спілкуватися, ділитися досвідом та з користю проводити дозвілля. Після навчання в Академії жіночого лідерства я зрозуміла, що стереотипи досі заважають жінкам повністю реалізувати потенціал. Тож жінок треба підтримувати. На час проєкту були заплановані різноманітні тренінги. Один із них провела депутатка Верховної Ради Людмила Марченко. Я їй просто написала електронного листа, розповіла про важливість підсилення жінок у маленьких громадах – і вона відгукнулася», – розповідає Тетяна Демчук.

А проєкт зі STEM-освіти захопив дітей новими напрямами точних наук та інженерії за допомогою конструкторів. Абревіатура STEM розшифровується як Science (наука), Technology (технології), Engineering (інженерія) та Mathematics (математика).

«Діти експериментували, розвивали фантазію, вчилися вирішувати практичні завдання шляхом спроб та помилок. До прикладу, на останніх заняттях гуртківці працювали над спільним завданням – створювали містечко із лего: будинки різного типу, їдальню, мийку, дерева, світлофори, машини, парк з лавочками та багато чого іншого», – розповідає Тетяна.

Читайте також: Анка Фельдгузен: Розвинута інфраструктура дитячих садків – це теж про жіноче лідерство

Ці проєкти надихнули й інших жінок, тож навколо Тетяни утворилася команда. Невдовзі цей актив став частиною громадської організації, яку влітку вона заснувала і очолила. Громадську організацію назвали «Простір активної та сучасної». Уже за самою назвою стає зрозуміло, що працює організація на розвиток жіночого лідерства та самореалізацію жіночого потенціалу.

«Я могла відпрацювати проєкти і повернутися до звичного життя. Але дівчата сказали, що хочуть розвиватися у громадському секторі. Ми всі з різних сфер: і вчителі, і держслужбовиці, і кондитерки, і підприємці. Однак ми вважаємо, що неважливо де ти працюєш чи, може, тимчасово взагалі не працюєш. Якщо хочеш робити зміни, ти їх можеш втілювати разом з нами», – говорить Тетяна Демчук.

Саме для того, щоб створити дієву громадську організацію, Тетяна взяла участь у програмі наставництва. Так співпало, що до неї відібрали ще одну активну жительку громади – Анжелу Андрощук. Вона в результаті стала заступницею Тетяни у громадській організації. Вони разом навчаються і працюють над спільними проєктами, бо в обох одна менторка – Леся Стебло. Вона – експертка з питань гендерної рівності, голова громадської організації «Тепло рідних сердець». У минулому була заступницею голови Хмельницької ОДА. 

Леся Стебло
Леся Стебло

«У нас з Анжелою найкрутіша менторка. Вона ділиться знаннями, досвідом, практичними навичками. Ми у будь-який час до неї телефонуємо, радимося. Вона може й приїхати, щоб нам допомогти. Вона готова до всього. Якщо нам потрібна лекція, як писати у соцмережах про свою діяльність – вона знайшла колежанку, яка це пояснила. Нам треба навчитися писати статті – вона знайшла експертку, яка розказала, як зачепити читача. На кожен наш запит менторка шукала фахівчиню, яка нас консультувала», – говорить Тетяна. 

За словами Тетяни, їхня ГО працює за принципом швидкої допомоги: бачать проблему у громаді – беруться її розв’язувати.

Читайте також: Ірина Скуратко: «Менторка була для мене порадницею, партнеркою, подругою»

«У кінці вересня у нас була зустріч з начальницею служби у справах дітей міської ради, і ми зрозуміли, як можемо допомогти. Ми написали грантову заявку на проєкт, щоб купити контейнер для збору вживаного одягу. Зараз чекаємо результатів конкурсу. Ми побачили проблему – у нас є великий зооботсад на два гектари і дитячий майданчик на набережній ставу, однак там немає жодного туалету. Порадившись, ми подали на Громадський бюджет проєкт дерев’яних вбиралень. Тепер громада вирішуватиме його долю», – каже Тетяна.

Завдяки співпраці у програмі наставництва до відзначення 30-річчя Незалежності України учасниці громадської організації запустили соціальний проєкт «Вона змогла». У ньому висвітлили 8 історій жінок Лановеччини. 

Тетяна Демчук, Леся Стебло та Анжела Андрощук

Допомогти презентувати соціальний проєкт «Вона змогла» та документальний фільм «Невидимий батальйон». В усьому колежанкам допомагала їхня менторка Леся Стебло.

«Пані Леся повторила незліченну кількість разів, що ми з Анжелою молодці. Дуже важливо мати таку підтримку. Бо ми часто себе недооцінюємо. Зациклюємося на тому, що щось у нас не так. А вона нас постійно хвалить, каже, що пишається нами. От, наприклад, ні я, ні Анжела взагалі не мали досвіду публічного виступу, а тут треба презентувати фільм. Важливо, що менторка була з нами і нам було не так страшно», – розповідає Тетяна Демчук.

І на кінець додає: «Її віра в нас дуже цінна».

Академія жіночого лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного демократичного інституту міжнародних відносин та Українського жіночого фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах.

Проект здійснюється у рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Національний демократичний інститут міжнародних відносин та Український жіночий фонд є партнерами програми USAID DOBRE.

Ксенія Кердань, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Ксенія Кердань
Більше публікацій Статті