Жінки — це 50% успіху України

«Вибачте, я більше не буду»: Як поводяться політики, спіймані на сексистських висловлюваннях?

Уміння визнавати свої помилки вважається незаперечною ознакою психологічної рівноваги. Тим часом українські політики нерідко демонструють, що подібні речі для них недосяжні. І навіть коли дорослих поважних дядь, як шкодливих котів, ткнути носом і присоромити, навряд чи вдасться почути бодай щось, що нагадуватиме вибачення. Щоправда, трапляються й винятки.

50% спробували прослідкувати за реакціями політичних діячів, яких нещодавно спіймали на вживанні сексистських висловлювань.


Псевдовибачення із брутальними обіймами

Нардеп Сергій Власенко під час екстреного засідання Верховної Ради з приводу введення воєнного стану обізвав віце-спікерку Ірину Геращенко «підстилкою». Після голосування Власенка кілька разів закликали вибачитися. Зрештою, він взяв слово і заявив: «Я погоджуюся, що форма була неприпустима, за що приношу свої вибачення». Потім підійшов до Геращенко і почав її обіймати. Навряд чи можна сказати, що це було щиро, але віце-спікерка резюмувала: «Я мудра жінка, я приймаю ці вибачення», – зазначила вона.

 

Ігнор та ігри в мовчанку

Під час засідання парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності нардеп Володимир Мисик заявив, що жінки вносять «велике сум’яття у чоловічий колектив», і що «фемінізм не пройде». Міжфракційне об’єднання «Рівні можливості» різко засудило подібні висловлювання і вимагало вибачитися перед Пташник, а також разом із Лігою захисту прав жінок «Гармонія рівних» звернулося до Комітету Верховної Ради з питань регламенту з проханням проаналізувати факт поведінки народного депутата та покарати його за сексизм.

Читайте також: Сексизм не пройде? Коли очікувати закон про відповідальність за дискримінацію


Наприкінці лютого відбулося засідання комітету, на яке Мисик очікувано не прийшов. Нардеп і досі відмовчується. Усі публічні заяви Пташник він ігнорує, а жодних вибачень на її адресу так і не прозвучало.

Замість вибаченьнова порція образ

Нардеп Олег Ляшко обізвав віце-спікерку Ірину Геращенко «віце-головихою», а також застосував іншу образливу лексику щодо парламентарки. Після того, як цей інцидент отримав розголос (низка політикинь засудили поведінку депутата), Ляшко замість вибачень продовжив ображати Геращенко, назвавши її «трандичихою».

«Порошенківська трандичиха Геращенчиха, вислужуючись перед своїм шоколадним бароном, написала, що депутатство наших Альони Кошелевої і Валерії Заружко полягає в «ходінні хвостиком за вождем», написав Ляшко у Facebook.

Про розумних і красивих

Під час нещодавнього обговорення законопроекту №6746 про захист економічної конкуренції сталася подія, яка вселяє надію, що трапляються й винятки з правил. Три депутатки – Вікторія Пташник, Оксана Продан та Тетяна Острікова – особливо активно долучилися до обговорення, подали найбільше поправок і частіше від інших колег брали слово. Голова комітету з питань економічної політики Андрій Іванчук, відповідаючи на запитання Острікової, сказав: «Самі красиві представники українського парламенту, самі визначні реформаторки…». Однак віце-спікерка Ірина Геращенко не дала йому договорити й закликала уникати сексистських заяв. У відповідь Іванчук… вибачився. «Дуже прошу, шановний красивий депутат, згадати про те, що тут усі розумні», – наголосила Геращенко, а голова комітету подякував їй за зауваження. 

Коли вибачення більш образливі, ніж сама образа

Про сексистські висловлювання та псевдовибачення від нардепів 50% спілкувалися із координаторкою Громадської ради з гендерних питань при МФО «Рівні можливості» Ларисою Кобелянською. На її думку, до сексизму вдаються або дуже маргінальні та неосвічені політики, або навпаки – діячі з досвідом, які вирішують викличною поведінкою привернути до себе увагу.

«Чоловіки досі сприймають жінок у політиці як якусь аномалію. Навіть якщо вони не висловлюються негативно, то терплять їхню присутність, а не сприймають як даність. І це величезна проблема – надзвичайно низький рівень політичної культури у сприйнятті паритетного представництва жінок і партнерства з жінками як професіоналками, політикинями й рівноцінними партнерками, – цього дуже й дуже бракує нашим політичним діячам», – наголосила експертка.

Вона також зазначила, що інформація про сексистські погляди того чи іншого політика вражає, але не дивує.

«Є така загальна налаштованість, і поки що від неї наш політикум не позбавлений. Навіть політики молодшого покоління так само дуже часто цим грішать. То що вже говорити про діячів типу Ляшка, які грають на епатажі?! І ця епатажність щодо сексистських висловлювань ніби аж підбадьорюється, заохочується – мовляв, «от справжній мужик, от рубонув, не стримується, може собі дозволити»!.. У інших парламентах на такі речі жорстко реагують. Відразу було б ігнорування з боку колег (не лише жінок, а й чоловіків), було б несприйняття політика, він би відразу був відкинутий у маргінес через такі висловлювання, і довго б звідти виборсувався», – розповіла Лариса Кобелянська.

За її словами, для нашого політикуму подібні реакції поки що не є типовими.

«Наразі ми ще тільки налагоджуємо інструмент публічного вибачення. Але часом вибачення має більш образливий вигляд, ніж сама образа. Насправді те, як повів себе Власенко, було настільки ганебно й виглядало не краще, ніж саме його висловлювання. Він так цинічно це робив, за принципом «ну добре, вибачуся – нате і відчепіться»… Не може так поводитися нормальна людина, якщо вона за якихось обставин зірвалася на огидну поведінку, то треба знайти в собі мужність гідно з цього вийти. Можливо, психологи копали б глибше і знайшли у Власенка якісь проблеми чи комплекси стосовно жінок з огляду на його особисті стосунки й історії. Я не психолог, тому заглиблюватися в це не буду. Але це ні в якій мірі його не виправдовує. Коли людина з такими установками, цінностями й поглядами є представником народу у вищому законодавчому органі влади, це викликає відразу й дуже негативні асоціації не лише щодо персоналії цього політика, а й щодо політичної сили, яку він представляє, та й взагалі щодо політичного істеблішменту в цілому», – підсумувала координаторка Громадської ради з гендерних питань.

До речі:

Deutsche Welle підготувала відео-добірку сексистських та дискримінаційних висловлювань від українських політиків:

Вікторія Кобиляцька, 50%

Фото:mercurynews.com і Центр інформації про права людини