Головна Статті Вибори в Білорусі: влада переслідує жінок, причетних до протестів

Вибори в Білорусі: влада переслідує жінок, причетних до протестів

0
985

Білоруська влада мусить припинити репресії проти інакомислення напередодні президентських виборів і негайно припинити свою злісну мізогінну кампанію проти активісток і сімей представників політичної опозиції. Про це йдеться у заяві Amnesty International.

У доповіді «Тиск згори: гендерно зумовлені репресії проти жінок у Білорусі» організація викриває репресії влади на гендерному підґрунті щодо жінок , які включають погрози взяти дітей під державну опіку й загрози сексуального насильства.

«Ненаситна у своєму намірі змусити замовкнути політичних опонентів і будь-яку форму інакомислення, білоруська влада почала вживати відверто мізогінні заходи. Вони полягають, зокрема, у відкритій дискримінації та погрозах сексуального насильства й умисно націлені на жінок, залучених у політику, або на родичок політичних активістів», – заявила Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Східній Європі і Центральній Азії.

«Оскільки до виборів лишається всього місяць, активістки не тільки кидають серйозний виклик чинному президенту, але і стикаються з відверто мізогінними висловлюваннями президента Олександра Лукашенка, трансльованими в прайм-тайм по національному телебаченню. Жінки в Білорусі також стикаються з непропорційними й політично мотивованими переслідуваннями, залякуваннями, утисками і репресіями».

Погрози забрати дітей

Використовуючи президентський указ, у якому прописані «заходи щодо захисту дітей у неблагополучних сім’ях», влада погрожує відібрати дітей у політичних активісток і сімей ув’язнених опозиціонерів.

Коли 29 травня чоловіка Віталії Наумик – політичного активіста Володимира Наумика – арештували за підозрою в «хуліганстві», її квартиру в Гродно обшукала поліція, яка потім подала до місцевих освітніх служб необґрунтований рапорт про «погані житлові умови дитини».

«За словами поліції, у нашій квартирі панував безлад, усюди валялися недопалки і порожні пляшки з-під алкоголю. От тільки це абсолютна неправда, і відео, зроблене [поліцією] під час обшуку, могло би це підтвердити. Але його так і не представили як доказ. Коли під час обшуку мені сказали, що дочку можуть забрати, я була така налякана, що навіть не знала, що сказати і як реагувати. Я просто стояла перед ними, занадто шокована, щоб говорити», – розповіла Віталія у коментарі Amnesty International.

Погрози про сексуальне насильство

Принаймні в одному випадку партнерка політичного активіста, який зазнав нападу влади, як повідомляється, піддалася загрозі групового зґвалтування з боку поліції, коли вона перебувала в поліцейській дільниці. Віолетта, напарниця Дмитра Лукомського, знімала поліцейських, які приходили до них додому в пошуках його, а потім забрали її в поліцейську дільницю для допиту. Вона розповіла про це Amnesty International:

«Вони запитали мене, чому я намагалася зняти їхній візит до будинку і стеження за мною. Я відповіла, що хотіла захистити себе. Один із них сказав: «Ну, прямо зараз ви не знімаєте нас на відео, і ми всі можемо згвалтувати вас, а ви не зможете це довести»».

Інші форми гендерної дискримінації з боку білоруської влади щодо активісток у Білорусі полягають у непропорційно великих штрафах і забороні на використання основних предметів особистої гігієни, як-от гігієнічні прокладки для жінок, яких затримали за участь у мирних мітингах.

«Ці глибоко тривожні тенденції, без сумніву, підживлюються жінконенависницькими поглядами держави, настільки очевидними напередодні серпневих виборів. Політичні репресії, спрямовані на поширення страху і відчаю, а також ті, які конкретно націлені на жінок, повинні бути негайно припинені», – заявила Марі Стратерс.

Читайте також: Вибори у Білорусі: серед зареєстрованих кандидатів — дві жінки

Нагадаємо, президентські вибори в Білорусі мають відбутися 9 серпня. Чинний президент Олександр Лукашенко домагається переобрання на шостий термін поспіль.

Він заявив, що білоруське суспільство не готове до того, щоб президентом країни стала жінка.

Тим часом політичні суперники Лукашенка стикають з жорстокими репресіями, а двох претендентів на посаду президента – Віктор Бабарика і Сергій Тихановський – були свавільно заарештовані й наразі перебувають під вартою як підозрювані у кримінальному злочині за необґрунтованими звинуваченнями. Замість Тихановського до президентських перегонів долучилася його дружина Світлана. Вона, як і інші політичні активістки, стикалася з переслідуваннями й залякуваннями. Сотні її прихильників/-ць і прихильників/-ць інших опозиційних кандидатів, а також інших активістів/-ок були заарештовані й постраждали від жорстокого поводження. Багатьом із них виписали штрафи або так звані «адміністративні затримання», що тривають по кілька днів, а іноді й тижнів.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті