Головна Статті Євгенія Кулеба: Сексизму багато, але він не завадить мені рухатися вперед

Євгенія Кулеба: Сексизму багато, але він не завадить мені рухатися вперед

Євгенія Кулеба, депутатка Київської міської ради
Євгенія Кулеба

Євгенія Кулеба – депутатка Київради від партії «Слуга народу», членкиня постійної комісії з питань екологічної політики.

При цьому Євгенія не полишає громадської діяльності й далі займається розвитком публічних просторів, освітніх та культурно-мистецьких проєктів. За спиною команди ГО «Місто-сад» сім років діяльності, вісім діючих проєктів у малих містах на сході України, сім діючих громад, що об’єднались для втілення ідей.

Екологія та урбаністика давно у фокусі інтересів Євгенії Кулеби, і вона продовжує цим займатися на посаді депутатки. Про пріоритети у роботі, протидію сексизму, ставлення до позиціонування «дружина міністра» Євгенія Кулеба розповіла в інтерв’ю 50%.

Євгенія Кулеба розповіла, як дає відсіч сексизму
Євгенія Кулеба: Політика для мене – це просто новий виклик і нові можливості

Чому громадська активістка Євгенія Кулеба пішла в політику?

Передусім протягом семи років я будую і керую організацією «Місто-сад». Моя мета –  будувати стійкі системи. Політика для мене – це просто новий виклик і нові можливості реалізувати свої ідеї та плани.

Чи не сприйняли колеги з громадського сектора ваш похід у політику як зраду?

Мене не дуже цікавить, як сприймають мої вчинки інші люди: я вже доросла і маю сформовані погляди на життя. Для мене дуже важливо – досягати результату, і я не хочу розсіювати свою увагу на те, хто що з цього приводу думає.

Так, несправедливі образи і судження засмучують, але я навчилась з цим жити. Наприклад, людей, які дозволяють собі образи в соцмережах, я просто блокую. Я самостійно веду свої соцмережі, і там не лише робота, але й моє особисте життя. І я не хочу отримувати там негативу.

Для мене дуже важливо залишатися собою, не втратити себе заради досягнення великих політичних цілей. Якщо переді мною постане такий вибір – я виберу себе.

Євгенія Кулеба, депутатка Київради і громадська діячка
Євгенія Кулеба: Коли ти дуже багато працюєш (зовсім не менше, ніж твій чоловік, іноді й більше), а при цьому тебе оцінюють лише з точки зору особистих стосунків – це неприємно

Коли ви балотувались до Київради, безліч медіа обрали заголовком «Дружина міністра МЗС йде до Київради». Як ви сприймали такі формулювання?

Я вважаю, що це природня реакція, бо бренд мого чоловіка й досі сильніший за мій. Зрештою, в суспільстві до влади і політики ставляться з більшим захопленням, ніж до культури, освіти, громадського сектору.

Звісно, мене це не радувало. Бо коли ти дуже багато працюєш (зовсім не менше, ніж твій чоловік, іноді й більше), а при цьому тебе оцінюють лише з точки зору особистих стосунків – це неприємно. Однак я не була здивована, бо це лише маркер нашого суспільства. Воно таке, яким є, і нікуди від того не дінешся.

У списку партії до Київради ви йшли першим номером, і багато хто припускав, що ви станете головою фракції. Але фракцію очолив чоловік, власне, усі голови фракцій у Київраді – чоловіки…

Є як є. Це реальність. Мені подобалась ідея стати першою жінкою, яка очолить фракцію в Київраді. Але я не дуже сильно засмутилась, що обрали не мене. Наш голова – хороший професіонал, а для мене це стимул для роботи.

Євгенія Кулеба на сесії Київської міської ради
Євгенія Кулеба: У своїй роботі я радше стикаюсь з побутовим хамством, аніж сексизмом

Чи стикалися ви з сексизмом?

Я назвала б сексизмом відверту дискримінацію за статевою ознакою, наприклад, коли через стать тобі відмовляють у роботі або занижують зарплату. У своїй роботі я радше стикаюсь з побутовим хамством, аніж сексизмом. На мою думку, це пов’язано з особливостями освіти чи виховання, деякі люди  просто звикли зверхньо ставитись до жінок, не вбачаючи в цьому нічого поганого.

І як ви протидієте такому ставленню?

Працюю. Найкращий спосіб переконати когось у ідеї рівності – показувати результат. Пояснювати, що не так, зазвичай, безрезультатно. Для певних ситуацій я маю набір досить різких фраз, аби вирівняти баланс в розмові. Загалом, нема єдиного патерну як діяти. Я не зважаю на подібні моменти, ставлюся до таких проявів іронічно, бо це відбувається в роботі постійно.

Сексизму дуже багато, я стикаюся з ним постійно і щодня, але він не заважає моєму руху вперед чи самооцінці. Це та реальність, у якій ти повинна жити, не засмучуватись і своїм прикладом змінювати стереотипи.

Євгенія Кулеба з чоловіком та дітьми
Євгенія Кулеба: Цікаво бачити, як мій приклад надихає дітей

А як у вас ситуація з балансом між робочим та особистим?

Я менеджерка по своїй природі, а не лише за фахом. Намагаюсь знаходити час для роботи, родини і хобі. Але якщо скажу, що мені вдалося досягти балансу, то я буду лукавити. Зараз багато роботи. Бо й політика для мене нова сфера, вона потребує багато часу. І «Місто-сад» активно працює. Але вихідні – це час для родини. Крім того, я вірю, що важливо, аби спілкування було якісним. Можна провести цілий день із дитиною і бути в телефоні. А можна три години без гаджетів – і встигнути проговорити все важливе. І це буде продуктивно проведений час.

 Маєте розуміння і підтримку з боку родини?

Звісно, відчуваю підтримку. Цікаво бачити, як мій приклад надихає дітей. У виборчий період у якийсь момент я зрозуміла, що донька балотується в президенти класу. Причому вона мене про це не попередила. Показала вже передвиборне відео, фінальну версію. Мене це зворушило, бо вона не відволікала, взяла ініціативу в свої руки та взяла на себе відповідальність. Наш приклад – ідеальний шлях для навчання дітей.

Які пріоритетні напрямки діяльності для вас зараз у Київраді?

Оскільки всі рішення мають базуватися на даних, зараз намагаємося проводити дослідження і збирати інформацію, щоб зафіксувати поточний стан у місті. Наприклад, отримали зйомки з космосу теплової карти Києва влітку, які показують як місто охолоджують водойми та зелені насадження. Ці дані ляжуть в основу урбаністичних пропозицій щодо розвитку міста і збереження зелених зон.

Отримую дуже багато скарг про глибоку обрізку дерев. Тому зараз маємо прийняти проєкт рішення про інформування громади щодо обрізки за 10 днів до наміченої дати, а в перспективі маємо наміри розробити нові стандарти щодо догляду за кроною.

Євгенія Кулеба і політолог Микола Давидюк на Марші жінок-2021
Євгенія Кулеба: Жінки в політиці – це круто!

Одним із пріоритетів у вашій депутатській роботі заявлено роботу з гендерним паспортом Києва та впровадження гендерно орієнтованого бюджетування. Що це означає?

У сучасних містах є дві сфери, через які аналізуються бюджети – екологічна стратегія та гендерна чутливість. Це питання урбаністики та комфортності міста для проживання в ньому. Так сталося, що саме жінки частіше користуються громадським транспортом, ніж чоловіки, тому питання зручності громадського транспорту має гендерний відтінок. Жінки частіше гуляють із візочком, тому для них важлива безбар’єрність у місті. Якщо зробити місто зручним для жінок – воно буде зручним для всіх. Тому гендерне бюджетування – це важлива складова державної політики, яка має зробити місто комфортним для життя незалежно від статі. А гендерний паспорт – це власне портрет міста з точки зору цих моментів. Він уже готовий, скоро буде презентація. Ймовірно, що у ході використання гендерного паспорту доведеться дещо доопрацювати. Практика завжди вносить свої корективи.

Світлана Чернецька, для Жінки:50%

Більше публікацій
Більше публікацій Світлана Чернецька
Більше публікацій Статті