Головна Статті Згода на секс: як засміяти важливу тему

Згода на секс: як засміяти важливу тему

0
2,206

З 11 січня 2019 року в Україні вступили в дію зміни до Кримінального кодексу України, які в народі назвали «згода на секс» чи «секс за згодою». Насправді, це важливі системні зміни в трактуванні домашнього насильства як кримінального правопорушення, зґвалтування та сексуального насильства.

Відтепер зґвалтування – це вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи.

Детальніше про нововведення розповіли в Центрі інформації про права людини.

Загалом, це важливий крок в подоланні домашнього, сексуального насильства, розкритті і доведенні злочинів проти статевої свободи та недоторканості особи: якщо вам кажуть, що не хочуть чаю, то не робіть чай. Взагалі. Просто не робіть.

Але поки гендерні активісти і активістки, феміністи і феміністки, правозахисник та правозахисниці, люди, які розуміють всю важливість цього кроку, тішились з цієї знакової події, в соціальних мережах розпочалось справжнє божевілля, жарти, кпини навколо нововведення, вигадки та домисли.

Деякі ЗМІ, в тому числі УНІАН, підхопили інформаційну хвилю і почали поширювати фейковий документ «Акт згоди на статеві стосунки». Мовляв, тепер перед статевими стосунками треба підписувати таку угоду. Не відставали від київських колег і місцеві медіа.

Так, чернівецьке «Радіо 10» так само поширило цей документ з поясненням, «радіо жартує».

Люди шаленіли, жартували, вправлялись в дотепності (як і що буде вписуватись-підписуватись в цей акт, хто має контролювати якість робіт, як має відбуватись сплата і багато іншого).

Дехто в коментарях навіть обурювався на тих, хто засуджував таку поведінку ЗМІ. Як це люди не розуміють жартів, це ж так смішно! Згода на секс, хаха!

Малюнок авторки

Чи це смішно? Ні.

Це важливо і серйозно.

Лишень в грудні 2018 року було зафіксовано 821 проваджень за фактом злочину проти статевої свободи та статевої недоторканності особи.

Той же УНІАН повідомляє, що в Україні від домашнього насильства щороку гинуть 600 жінок. А потім оприлюднює цей «сумножартівливий» і неправдивий документ.

Смішно? Ні.

Бо в Україні 1,8 мільйони жінок страждають від домашнього насилля, а зґвалтування жінки чоловіком в шлюбі не вважається чимось поганим. Це аж ніяк не смішно.

Але чомусь у день вступу в дію змін, які передбачають серйозне покарання за домашнє насильство, всі сміялись.

Та чи можна над змінами до Кримінального кодексу сміятись? Звичайно. Ніхто не забороняє жартувати з різного приводу. Нехай навіть з такого чутливого, нехай навіть так примітивно.

Але чи мають робити це медіа? Навряд.

Чи мають медіа приділяти увагу цьому питанню? Однозначно.

Вони повинні пояснювати ці зміни громадянам та громадянкам, як нововведення вплинуть на стосунки в родині, в парі, на роботу правоохоронної системи. Це і є робота медіа. А не примітивний гумор, який заговорює і засміює важливу тему, маніпулює та поширює неправду. Нехай і жартома.

Але такі жарти дуже дорого коштують. Бо після ЗМІ жартувати почне і поліція, кваліфікуючи злочини, і судді, розглядаючи справи. Несмішно буде лише жертвам.

Надія Вірна, для 50%

 

Більше публікацій
Більше публікацій Леся Ганжа
Більше публікацій Статті