Жінок потрібно активніше залучати до процесів відбудови та робити більш видимою їхню роль. Про це йшлося у межах зустрічі «Жінки. Бізнес. Відновлення», яку організувало посольство Великої Британії в Україні. З-поміж іншого, обговорили, як змінилася роль жінки в економіці під час повноцінного російського вторгнення, які виклики нині постають перед жінками та які інструменти й механізми впроваджує уряд, аби залучати до економіки більше жінок.
«Жінки вже відкривають половину малих бізнесів в Україні, очолюють великі компанії та працюють у політичній сфері. Залучення жінок до відновлення має вирішальне значення. Це не тільки правильно, але й розумно. Участь жінок у розробці та впровадженні відновлення є критично важливим для максимізації його ефективності», — наголосив посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс.
Стереотипи й упередження щодо жінок на високих посадах створюють гендерний розрив
Перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки Юлія Свириденко зауважила, що Україна має розвиватися, а це неможливо без сильної економіки, до якої потрібно залучати жінок.
«Нам потрібне ще більше зростання економіки, потрібні інвестиції, потрібно розвивати підприємницькі ініціативи жінок. Зараз одним із завдань Міністерства економіки є зменшення гендерного розриву в оплаті праці між чоловіками і жінками. На сьогодні у нас різниця 18,6%. Це означає, що жінка 6,5 років працює безкоштовно», — зауважила Свириденко.
Читайте також: Якою буде роль жінок у відновленні України?
Вона також назвала причини, через які, на її думку, жінки досі отримують меншу зарплату, ніж чоловіки.
«Перше – це стереотипи щодо того, що жінка не може обіймати вищу посаду. Я дуже добре пам’ятаю, коли я проходила співбесіду і на запитання від керівника, скільки я хочу отримати, я назвала певну суму. Її погодили. І потім, через півроку роботи, я дізналася, що на такій самій посаді чоловік отримав удвічі більше, бо він попросив удвічі більше. Я думаю, що дуже часто у жінок така проблема, що вони самі собі ставлять обмеження — мовляв, не можу отримувати більше, або не можу обіймати вищу посаду», — розповідає Юлія Свириденко.
Нижча оплата також є наслідком того, що часто жінки нехтують кар’єрою, адже доводиться займатися сімейними питаннями і вихованням дітей. Для подолання цього виклику потрібно розбудовувати інфраструктуру та змінювати законодавство.
«Банально — не вистачає дитячих садочків або шкіл, куди можна віддати дітей, та які б дали можливість жінці повноцінно реалізовуватися, вибудовувати свою кар’єру і працювати. І третє — у нас дуже негнучка законодавча база. Я думаю, що питання нового трудового кодексу назріло і перезріло. Ми знову працюємо над тим, щоб мати новий, нерадянський трудовий кодекс», — анонсувала міністерка.
Жінки, які подають заявки на грант, зазвичай просять менше грошей, ніж чоловіки
Водночас для того, щоб розбудовувати економіку, в уряді розробили низку програм, які фінансують ідеї підприємців та дозволяють отримати нові професії. Адже треба думати над тим, як повертати українців та українок, які виїхали за кордон. І забезпечення роботою – одна з ключових умов повернення.
«Ми отримали близько 40 тисяч заявок на започаткування або розширення власної справи, вісім тисяч людей отримали гранти на розвиток свого бізнесу. І тут теж ми прослідковуємо, що жінки, які подають заявки на грант, зазвичай просять менше грошей, ніж чоловіки. На наступний рік у нас є амбітна мета — підтримати 14 тисяч грантів. До того ж, ми розширимо категорії громадян, які зможуть претендувати на таку підтримку — це ветерани й ветеранки та дружини військовослужбовців», — каже Юлія Свириденко.
Читайте також: Елла Лібанова: «План Маршала» для України я називаю «планом Пріцкер»
Ще одна урядова програма — можливість через центр зайнятості отримати ваучер на навчання. Такою послугою можуть скористатися люди, віком від 45 років, ті, хто був звільнений зі служби, внутрішньо переміщені особи, особи з інвалідністю та постраждалі внаслідок війни. Загалом можна отримати до 27 тисяч гривень та здобути нову професію.
«Ми спостерігаємо, що найчастіше цією програмою користуються саме жінки. І прикметно, що все частіше жінки обирають ті сфери, де традиційно було залучено більше чоловіків — це оператори тракторів, сфера охорони… І це якраз про наслідки війни», — підсумовує Юлія Свириденко.
Це про сестринство, про підтримку одна одної
Українки демонструють під час війни надзвичайну силу та витривалість, переконана консультантка з питань стратегічного розвитку, членкиня наглядової ради «Укргідроенерго», генеральна директорка Dattalion Наталія Микольська.
«Жінки зараз працюють у кілька змін: є робота, є сім’я та домашні справи, а ще – піклування про безпеку своїх рідних і волонтерство. Тож я би хотіла, щоб на міжнародних майданчиках ми комунікували про цю силу. Перестали говорити про Україну як країну потреб. А говорили, що ми можемо дати світові.
І тут важливо показувати рольові моделі — сильних, освічених жінок, експерток у своїх сферах. І це те, що може робити кожна з нас. Якщо не хочете говорити про себе — говоріть про ваших подруг, які волонтерять, розвивають бізнес… Пишіть їхні історії, і ви побачите, скільки неймовірних відгуків отримаєте», — радить Микольська.
Водночас вона зауважує, що українки зараз ніби стали невидимими. Адже вони мало представлені на експертних подіях та конференціях. Зокрема й через те, що багато експерток виїхали за кордон, рятуючись від війни.
«Якщо ви поглянете на основні заходи, які відбуваються: бізнес-заходи, конференції, різні івенти. Кількість жінок там дуже низька, особливо – серед спікерок. Тож тут важливо підтримувати одна одну. Якщо запросили і ви не можете поїхати – порадьте замість себе іншу експертку. Це про сестринство, про підтримку одна одної. Чому я так зараз звертаю увагу на те, що мало спікерок? Тому що це рольова модель. Коли люди бачать сцену, на якій сидять лише чоловіки, і серед них одна жінка, яка, як правило, модераторка. Що вони думають? Мабуть, що в Україні немає експерток. І це треба виправляти», — наголошує Наталія Микольська.
#ЖінкиВідновлюють: як зробити внесок українок у відбудову більш помітним
Один зі способів зробити участь жінок більш видимими використало посольство Великої Британії в Україні, ініціювавши інформаційну онлайн-кампанію, щоб наголосити на важливості залучення жінок до планування та інших процесів відбудови.
«Ми прагнемо висвітлити роль жінок у відновленні України, пояснити, чому так важливо, аби вони брали в ньому активну участь. Для нашої інформаційної кампанії #ЖінкиВідновлюють ми зібрали історії героїнь, які активно беруть участь у різних аспектах відбудови. Зокрема, і у бізнесі. Багато з них зазначають, що під час війни роль жінок надзвичайно зросла», — підсумував посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс.
У соцмережах за хештегом #ЖінкиВідновлюють можна прочитати історії про представниць виконавчої влади, депутаток, бізнесменок та громадських діячок, які докладаються до відбудови та відновлення України.
Олена Андрушко