Головна Відео Христя Фріланд про Саміт жінок-міністрів закордонних справ: «Це історичний момент»

Христя Фріланд про Саміт жінок-міністрів закордонних справ: «Це історичний момент»

0
932

21-22 вересня Христя Фріланд, міністерка закордонних справ Канади, та Федеріка Могеріні, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки, провели Перший саміт жінок-міністрів закордонних справ у Монреалі (Women Foreign Ministers’ Meeting) – про це повідомляє сайт міністерства закордонних справ Канади .

«Ми хочемо зробити все, щоб жінки у зовнішній політиці були видимими», – такими словами Федеріка Могерині підкреслила важливість проведення подібних заходів.

Нині 30 жінок очолюють міністерства закордонних справ у різних країнах світу, однак цього року на Саміт змогли приїхати 17 міністерок: зі Швеції, Андорри, Болгарії, Коста-Ріки, Хорватії, Домініканської Республіки, Гани, Гватемали, Гондурасу, Індонезії, Кенії, Намібії, Норвегії, Панами, ПАР, Сент-Люсії та Руанди.  Також організатори запросили представниць громадянського суспільства з усіх куточків світу. Від України на Саміті виступила голова ГО «Громадське телебачення» Наталя Гуменюк, яка розказала міністеркам закордонних справ про громадянське суспільство та незалежні медіа в нашій державі.

Під час Саміту міністерки обговорили такі важливі питання як феміністичну зовнішню політику (на приклад Швеції та Канади), зростання ролі жінок у миротворчих місіях, подолання насильства щодо жінок та інші теми.

Під час відкриття Саміту Федеріка Могеріні підкреслила, що у всьому світі жінок звикли сприймати у ролі жертви. Жінки справді часто є жертвами конфліктів чи постраждалими від насильства, але також вони є ключовими гравцями в економіці, у міжнародній політиці та у питаннях оборони. «Ми хотіли привернути увагу до того, як багато жінок зараз беруть на себе відповідальність за прийняття рішень. Крім того, неможливо знайти рішення конфліктів у таких країнах, як Афганістан та Сирія, якщо половина населення виключена з переговорного процесу», – сказала Могеріні.

Федеріка Могеріні переконана, що жінки в усьому світі повинні мати рівні права і можливості з чоловіками, при цьому вона зауважила, що таке прагнення жінок «не порушує права чоловіків і ця зустріч не спрямована проти них».

 Історичний момент

Організатори Саміту неодноразово підкреслювали, що це перша зустріч жінок-міністрів закордонних справ. «Це історичний момент», – заявила Христя Фріланд та додала, що ця зустріч стала гарною нагодою надіслати світові потужний сигнал про те, що жінки повинні грати ключову роль у вирішенні політичних, економічних та соціальних проблем. Під час прес-конференції Могеріні та Фріланд пригадали схожу зустріч, яку провела 20 років тому тодішня держсекретарка Сполучених Штатів Мадлен Олбрайт. Христя Фріланд зауважила, що саме розмова з Мадлен Олбрайт про досвід організації зустрічі жінок-глав міністерств закордонних справ надихнула провести саміт у Торонто.

Феміністська зовнішня політика

Христя Фріланд офіційно підтвердила створення нової посади посла з питань гендерної рівності для просування феміністичних підходів у міжнародній політиці, який займатиметься питанням жінок, миру та безпеки. Також Фріланд подякувала міністерці закордонних справ Швеції Марго Вальстром, яка теж була присутньою на зустрічі та ділилася з колежанками досвідом запровадження феміністської зовнішньої політики. Свого часу Марго Вальстром допомогла ліберальному уряду Джастіна Трюдо розробити програму зовнішньої політики з урахуванням гендерного компоненту.

Надихати жінок і дівчат

Федеріка Могерині пригадала, що вперше подумала про зустріч, яка зібрала б разом жінок-міністрів закордонних справ, під час однієї з фотосесій на офіційному заході. Тоді вона подивилась навколо і зрозуміла, що жінки в багатьох країнах вже обіймають найвищі керівні посади.Могеріні зазначила, що вона відчуває відповідальність за те, щоб показати жіноче обличчя влади, щоб заохотити жінок і дівчат у всьому світі бути тими, ким вони хочуть «не тому, що це добре для жінок, а тому, що це добре для світу».«Наші історії покажуть дівчатам, що вони можуть бути ким захочуть, якщо віритимуть в це, працюватимуть над цим і якщо вони матимуть необхідні можливості», – сказала вона.

Після заключних виступів Фріленд і Могеріні, присутні поклали квіти до меморіалу 14 жінок, які загинули у 1989 році під час стрілянини у Політехнчному інститут Монреаля (від куль вбивці, Марка Лепіна, загинули 14 жінок, злочин був вчинений на ґрунті ненависті до фемінізму – ред.).

Підготувала Наталія Жачек, 50%

Відео прес-конференції:

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Відео