Головна Статті Індекс ґендерної чутливості журналістики: результати моніторингу медіа 22 областей України

Індекс ґендерної чутливості журналістики: результати моніторингу медіа 22 областей України

0
371

Командою ВОГО «Волинський прес-клуб» та ВОГО «Ґендерний центр» у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки програми «У-Медіа» МГО «Інтерньюс» було проведено дослідження об’єктивного стану сучасних українських медіа. Його мета – виявити ґендерний баланс/дисбаланс у журналістських матеріалах регіональних медіа, наявність/відсутність ґендерних стереотипів та сексизму.

Індекс гендерної чутливості журналістики: результати моніторингу медіа 22 областей України

Окрему увагу було приділено вживанню фемінітивів на позначення посад/видів діяльності жінок.

Методологія

Моніторинг проводився лютому 2017 року в 22 областях України у 5 друкованих і 5 інтернет-виданнях (220 медіа), які пишуть на суспільно-політичні та соціальні теми.

Загальні результати

У ході дослідження було проаналізовано 90038 матеріалів, із яких 20007 – у друкованих ЗМІ і 70031 – в інтернет-виданнях.

Ґендерний розрив між експертками і експертами у журналістських матеріалах регіональних видань становить 42% (2,4 раза), тобто медіа залучають до коментарів або експертної оцінки 29% експерток і 71% експертів. Найвищі показники демонструють Дніпропетровська (42%), Запорізька (40%), Херсонська (40%), найнижчий – Тернопільська (17%).

Друковані видання мають дещо вищий середній показник – 31%, аніж інтернет-видання – 27%. У матеріалах журналістських видань зустрічаються 29% героїнь і 71% героїв, тож ґендерний розрив становить  42% (2,4 раза).

Враховуючи сформований у результаті моніторингу індекс гендерної чутливості журналістики у регіональному розрізі, було сформовано висновок, що регіональні медіа лише третину жінок залучають як експерток і героїнь журналістських матеріалів.  Лише чверть регіональних видань ідентифікують жінок на посаді, вживаючи фемінітиви.

Раніше повідомлялося, що за Індексом ґендерного розриву (The Global Gender Gap Index) у 2016 році Україна посіла 69-те місце серед 144 країн, погіршивши свої позиції на 2 пункти порівняно з попереднім роком. Цей індекс показує розрив між чоловіками та жінками за різними показниками у чотирьох основних сферах: економічна участь та можливості, рівень освіти, здоров’я і тривалість життя та політичні права обох статей. Чим вищий індексовий показник – тим він гірший.

За матеріалами http://volynpressclub.org.ua/

Більше публікацій
Більше публікацій Статті