Головна Статті Ірина Скуратко: «Менторка була для мене порадницею, партнеркою, подругою»

Ірина Скуратко: «Менторка була для мене порадницею, партнеркою, подругою»

23
1,516
Ірина Скуратко
Ірина Скуратко

Разом легше йти до успіху. Це одна із причин, чому жінки підставляють плече одна одній. Отримати таку підтримку можна у програмі наставництва для випускниць Академії жіночого лідерства. Скористалася можливістю перейняти досвід у менторки й Ірина Скуратко, депутатка Підволочиської громади, що на Тернопільщині. 

Ірина Скуратко почала займатися активною громадською діяльністю кілька років тому. Перший її успішний проєкт – «Соціальна перукарня «Локон». Її створили на базі Підволочиського професійного ліцею. Саме у цьому закладі Ірина й працює методисткою.

«Перукарню відкрили у рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Проєкт полягає в тому, що учні, які навчаються у нашому ліцеї на перукарів та візажистів, закріплюють практичні навички на реальних клієнтах. Натомість клієнти отримували перукарські послуги в рамках проєкту безкоштовно. На сьогодні жителів громади обслуговують за пільговою вартістю», – пояснює Ірина.

Після цього були й інші проєкти. Коли почалася пандемія, Ірина спільно з місцевою ініціативою допомагала місцевим медичним закладам отримати необхідні засоби індивідуального захисту, дрібне діагностичне обладнання, антисептики. На той час ці товари були у дефіциті.

Читайте також: Вікторія Вялих: Менторка навчила мене, як розвивати свій бренд у соцмережах

Була ініціатива і для жінок. Для жительок Підволочиської громади організували заняття з фітнесу. 

«Це був саме той період, коли через карантинні обмеження всі сиділи вдома. Проєкт допоміг розвантажитися мамам. Поки дівчата займалися фітнесом, у сусідній кімнаті діти проводили час із керівницею гуртка: дивилися мультики, складали конструктор, малювали… Охочих займатися було стільки, що всі не могли розміститися у залі», – згадує Ірина Скуратко.

Протягом останніх років Ірина займалася проєктами різного спрямування. А коли на місцевих виборах жінку обрали депутаткою, побачила, що її сфера впливу зростає. Тож вона хотіла визначитися, куди саме рухатися далі і на чому зосереджувати свою увагу. З такою метою Ірина долучилася до програми наставництва Академії жіночого лідерства.

Менторкою Ірина обрала Ганну Давиденко, яка у попередньому скликанні була депутаткою Вінницької міської ради. Також Ганна – докторка педагогічних наук, професорка, викладачка у виші «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна».

Ганна Давиденко
Ганна Давиденко

Читайте також: Ганна Давиденко: Наші жінки правою рукою пишуть дисертації, а лівою варять борщ

«Менторка була для мене порадницею, партнеркою, подругою. Вона різносторонньо підтримувала і спрямовувала мене, ділилася зі мною своїм досвідом та завбачливо попереджала про помилки, які я могла допустити», – розповідає Ірина Скуратко.

Спершу вони спільно визначили сильні і слабкі сторони Ірини, щоб рівноцінно пропрацювати кожну з них. Ірину хвилювало те, що зайнятість за основним місцем роботи та інша діяльність (громадська, депутатство) забирали забагато часу.

«За роботою часу на сім’ю не вистачало. Водночас серце розривалося від того, скільки ще цікавих конкурсів-ініціатив «проходило» повз. Зараз мені краще вдається все поєднувати. Разом з менторкою ми знайшли вихід – визначили мої пріоритети. Один із них – покращення знань/умінь/навичок, щоб стати ефективною депутаткою», – говорить Ірина.

Під керівництвом менторки Ірина навчилася робити депутатські запити. Перший запит, який вони написали разом, стосувався громадського бюджету. 

«Як на мене, громадський бюджет – це дуже важливий інструмент демократії. Він уже був прописаний у документах, але по факту не працював. Запит знову підняв це питання на поверхню. Уже є перші результати – створили нову робочу групу, вносяться зміни до положення про громадський бюджет», – каже депутатка.

Читайте також: Як гендерне бюджетування змінює життя

Ще один напрямок роботи Ірини – створення соціального підприємництва на базі ліцею. Йдеться про пекарів-кондитерів, які під час навчання у виробничій майстерні зможуть випікати хліб і смаколики на продаж.

«Що будемо виготовляти – пиріжки, кекси, піци – треба вивчати запити споживачів. А споживачами нашої продукції можуть бути і заклади дошкільної освіти, і школи громади. Важливо, щоб наша продукція відповідала вимогам нового шкільного меню, яке розробив кулінарний експерт Євген Клопотенко», – пояснює Ірина Скуратко.

За словами Ірини, це буде повноцінний виробничий процес, але його прибуток планують спрямовувати на реінвестування, тобто на закупівлю додаткового обладнання. Також частину прибутку або виробів хочуть передавати на геріатричні центри та дитячі будинки сімейного типу.

Зараз пекарня теж працює, але обладнання там застаріле. Щоб його оновити, Ірина активно шукає грантові програми. Також планує зареєструвати проєкт на спільнокошті «Велика ідея». 

«У майстерню потрібні нові умивальники, роздільні столи, пічки, витяжки, холодильники тощо. Все це обійдеться щонайменше у 300-400 тисяч гривень. До прикладу, тільки одна пічка вітчизняного виробництва вартує близько 60 тисяч, а закордонна – 80 тисяч. А ще окремо потрібні видатки на ремонт приміщення. Обласне управління освіти готове допомогти, також певну суму додасть громада», – каже Ірина.

Ірина рішуче налаштована на результат. І каже, що натхнення їй додає спілкування з менторкою.

«Програма навчила мене не боятися офіційних кабінетів – я тепер легко проходжу різні погодження чи то на рівні керівництва громади, чи це керівництво області, чи це навіть Київ. Я зробила для себе висновок, що неподоланних бюрократичних бар’єрів не існує – Їх можна долати. Навчання додало мені відваги і сили. Якби більше жінок долучалося до Академії жіночого лідерства, це дозволило би вивести на інший рівень їхні громади. Такі ініціативи змушують нас рухатися вперед. Свою діяльність до навчання я розцінюю як втрачений час. До цього я не розуміла своїх можливостей, не усвідомлювала, що можу робити так багато корисних речей», – додає Ірина Скуратко.

Академія жіночого лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного демократичного інституту міжнародних відносин та Українського жіночого фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах.

Проект здійснюється у рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Національний демократичний інститут міжнародних відносин та Український жіночий фонд є партнерами програми USAID DOBRE.

Ксенія Кердань, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Ксенія Кердань
Більше публікацій Статті