Головна Статті Піаніно, бокс чи кандидатська? Впізнайте політикиню за життєписом (ТЕСТ)

Піаніно, бокс чи кандидатська? Впізнайте політикиню за життєписом (ТЕСТ)

Зображення: ideas.ted.com

Про митців говорять, що факти життя, які заважають митцю стати митцем, чи мисткині стати мисткинею, — це і є їхня творча біографія. Політика — це теж мистецтво, а факти з життя відомих політиків не завжди є такими, що відповідають уявному канону державного діяча чи діячки. 

Відразу попереджаємо, що відповіді часом будуть дуже навіть несподівані, але аж ніяк не складні для тих, хто постійно читає платформу «Жінки – це 50% успіху України».

Ми зібрали цікаві факти про політикинь, які примушують ще раз замислитися над тим, чи то обставини творять людину, а чи людина є творцем своїх обставин. Зрештою, хоч як би там було: будь-які випробування, фізичні обмеження чи економічні труднощі, будь-який матримоніальний стан чи кількість дітей не є перепонами на шляху до жіночого лідерства. 

0%

Матір сімох дітей. З дитинства захоплюється кінним спортом і є вправною вершницею. За фахом — гінекологиня. Набожна. Надала біженцеві притулок у своєму домі.

Правильно! Неправильно!

Урсула фон дер Ляєн, очільниця Європейської Комісії

Довгий час політикиня стикалася з сексизмом – журналісти любили називати її «супер-мамою», адже у неї семеро дітей. «Чому у неї семеро дітей, але її ніколи немає вдома?» – відомі слова Доріс Шредер-Кепф, колишньої дружини екс-канцлера Герхарда Шредера, були не єдиним закидом на адресу фон дер Ляєн. Якось фон дер Ляєн зізналася, що на початку політичної кар’єри вона зробила помилку, відповідаючи на запитання журналістів щодо того, як вона встигає з сімома дітьми, чоловіком і будинком у Ганновері. На її думку, журналісти ставлять такі питання, бо вважають, що жінки з дітьми не можуть прагнути обіймати впливові посади: «У Німеччині традиційно вважається, що керівні посади вимагають повної самопожертви. У більшості випадків це повна нісенітниця».

У 2014 році надала у своєму домі притулок молодому сирійському біженцеві.

Радимо почитати

Урсула фон дер Ляєн: Політика без крику та грюкоту

 

Нетолерантна до компромісів. Любить перечитувати книги Хуліо Кортасара й терпіти не може зменшувально-пестливі звертання до жінок – вважає це фамільярністю і сексизмом.

Правильно! Неправильно!

Інна Совсун, народна депутатка

Інна Совсун працює у Верховній Раді в комітеті з питань освіти. Співголова об'єднання «Рівні можливості». Викладає у Києво-Могилянській академії та Київській школі економіки. Пише дисертацію, порівнює українську та американську системи вищої освіти. У 2014-2016 роках була заступницею міністра освіти, згодом консультувала Міністерство охорони здоров'я. Відома як феміністка і борчиня за рівні права та проти сексизму.

«Фемінізм – це, чорт забирай, не про те, хто кому двері відкриває у Верховну Раду. Це питання про те, що я виступаю за рівні права для жінок і чоловіків. Я активно за це виступаю. І якого біса я маю соромитися цього?! Я своїм студентам на першому занятті з курсу основ публічної політики кажу, що перший шлях до вирішення проблеми – це її чітка ідентифікація. Якщо ти не визначаєш проблему правильно, ти не можеш її вирішити», – говорить Совсун.

Радимо почитати:

Інна Совсун: «Я вам не Інночка» та Інна Совсун: «Фемінізм – це, чорт забирай, не про те, хто кому відчиняє двері у Верховну Раду»

Дочка емігрантів. Народилася і виросла у Франції, французьку мову знала краще, ніж рідну.

Правильно! Неправильно!

Саломе Зурабішвілі, президентка Грузії

Зурабішвілі – дочка грузинських емігрантів, народилася у Франції. Вона мала як французьке, так і грузинське громадянство, однак відмовилася від французького паспорта. Грузинською вона говорить не так добре, як французькою, але, як відзначають експерти, під час виборчої кампанії її голос лунав дуже авторитарно. Чи то вона просто не контролювала свій імідж, чи то її авторитарність і зарозумілість компенсували погане знання мови. Проте це звучало дуже автентично й подобалося її виборцям.

Радимо почитати:

Перемогу на президентських виборах у Грузії здобула Саломе Зурабішвілі та Фіолетовий шарф, або Як політикиням формувати імідж

Захоплюється волейболом. Коли їй було 6 років, батько навчив її грати в шахи і став її першим тренером. Гросмейстерка, чемпіонка Європи з шахів.

Правильно! Неправильно!

Вікторія Чміліте-Нільсен, спікерка парламенту Литви 

Відома шахістка, яка в листопаді 2020 року стала спікеркою парламенту Литви (третя жінка на цій посаді). Вона – єдина жінка-гросмейстерка в історії Литви. Чемпіонка Європи 2011 року і триразова срібна призерка чемпіонатів Європи серед жінок (2003, 2008, 2010) та дворазова чемпіонка Литви (змішані турніри 2000 і 2005). Політичну кар’єру Вікторія розпочала вісім років тому. З 2015 року вона була депутаткою Сейму. У вересні 2019 року Чміліте обрали очільницею «Руху лібералів».

Радимо почитати

У Литві спікеркою парламенту обрано відому шахістку Вікторію Чміліте-Нільсен

 

Закінчила католицьку школу для дівчат, а самостійне життя розпочала з заміжжя, народивши за шість років п’ятеро дітей. Не висувалася на виборну посаду аж до 47 років, допоки найменша з її доньок не закінчила школу.

Правильно! Неправильно!

Ненсі Пелосі, спікерка Палати представників США

Пелосі ніколи не цуралася використання образу багатодітної мами і бабусі в політичних чи іміджевих цілях. Попри релігійну освіту, Пелосі увійшла в багаторічний жорсткий конфлікт із католицькою церквою як одна з найбільш послідовних захисниць безумовного права на аборт та прав сексуальних меншин, що різко розходиться з церковним вченням. Цьогоріч її вчетверте обрали на посаду очільниці Палати представників Конгресу США.

Радимо почитати

Нені Пелосі: Політикиня цінностей, принципів і протиріч

Лікарка з маленького містечка, яка ніколи не брала участі в політиці. Матір п'ятьох дітей. Пішла на вибори у пам’ять про сина, що загинув на війні.

Правильно! Неправильно!

Алла Квач, ексмерка міста Заліщики Тернопільської області

Стоматологиня. Лікувала людям зуби впродовж 25 років. А потім у 2015 році виграла свої перші в житті вибори і стала меркою Заліщиків. Працювала над відновленням міських парків, заснувала фестиваль «Заліщики фест», боролася проти будівництва ГЕС на Дністрі, щоб зберегти унікальну екосистему місцевості. Членкиня Української галицької партії. У 2019 році балотувалася до Верховної Ради по одномандатному округу від партії «Голос». У жовтні 2020 року балотувалася на голову Заліщицької міської громади (до якої увійшли Заліщики і 28 найближчих сіл), але програла вибори. Мама п’ятьох дітей. Її син Орест пішов добровольцем на війну і загинув улітку 2014 року в боях за Лутугине на Луганщині.

Радимо почитати:

Алла Квач: У нас досі спрацьовує стереотип, що жінка не може керувати, треба мужика

Її матір родом із України, прабабусі й дідусі народилися і виросли в Харкові. Багато читає, улюблена письменниця — Джейн Остін. Займається боксом. Каже, що це допомагає їй бути впевненішою в собі.

Правильно! Неправильно!

Мелінда Сіммонс, амбасадорка Великої Британії в Україні 

Після призначення Сіммонс прибула до Києва восени 2019 року. В одному з інтерв’ю вона розповіла, що поряд із кабінетом має кімнату, де висить боксерська груша. 25 років тому дипломатка почала займатися боксом.

«Один старший чоловік накричав на мене, і я пам’ятаю, що навіть розплакалася і потім злилася на себе за це. Я зрозуміла, що мені потрібне заняття, яке допоможе підтримувати впевненість у собі. Я навіть не знаю, чому подумала про бокс, але після того випадку почала ходити на заняття і доволі швидко увійшла у форму. У нас були спаринги, я виходила на ринг. Часом уявляла того чоловіка, який на мене кричав, і це допомагало мені ще сильніше. Дуже швидко я зрозуміла, що бокс – це самоконтроль, а не прояв сили. Якщо ви дуже сильно вдарите грушу, вона може сильно на вас відскочити. Потрібно вміти володіти собою, тому бокс – це однаковою мірою і про силу, і про внутрішній спокій», – пояснила Сіммонс.

Радимо почитати:

Амбасадорка Британії Мелінда Сіммонс: «Перше українське слово, яке я вивчила, – натхнення»

Народилася у пролетарській родині емігрантів, виросла в бідному районі. Має католицьку освіту, проте є переконаною атеїсткою. Феміністка, хоча з дитинства звикла до патріархальних поглядів, а свого батька досі називає «справжнім мачо». Їздить на роботу на велосипеді.

Правильно! Неправильно!

Анн Ідальго, мерка Парижа

Ідальго – перша жінка на посаді мера Парижа, у 2020 році її обрали на другий термін. Відразу після обрання на цю посаду вона попросила звертатися до неї «мадам мерка» / madame la maire, хоча у французькій мові назва цієї посади використовується з артиклем чоловічого роду «le maire». Мадам Ідальго пояснює, що вживання фемінітивів задає правильну тональність суспільному дискурсу і допомагає підкреслити, що нарешті, вперше в історії, жінка очолила столицю Франції.

Радимо почитати:

Анн Ідальго: Париж, у якому хочеться жити

Професійна піаністка, яка очолювала Департамент пожежної охорони. Її двічі обирали президенткою.

Правильно! Неправильно!

Президентка Швейцарії Симонетта Соммаруга

Соммаруга закінчила консерваторію в Люцерні по класу фортепіано і справді є професійною піаністкою. Політичну кар'єру Соммаруга почала представляючи соціал-демократів у Великій раді Берну. Певний період з 1998 до 2005 очолювала Департамент пожежної охорони та цивільної оборони в Муніципальній раді Кьоніца. 

Рік тому її вдруге обрали президенткою Швейцарії (вперше вона обійняла цю посаду у 2015 році). 31 грудня був її останній день президентства, оскільки у Швейцарії президентська каденція триває лише рік. Нині вона продовжила працювати у Федеральній раді (уряді Швейцарії) на посаді міністерки довкілля, транспорту, енергетики і комунікацій.

Радимо почитати:

Симонетта Соммаруга: Музика навчила мене слухати

Її мама працювала водійкою шкільного автобуса, а сама майбутня політикиня підпрацьовувала офіціанткою. Зізнавалася, що їй неодноразово доводилося чути слово «с*ка» на свою адресу.

Правильно! Неправильно!

Александрія Окасіо-Кортес, депутатка Конгресу США

Відома американська політикиня. Коли їй було 29 років, після перемоги у штаті Нью-Йорк над партійним ветераном, що представляв цей округ у Вашингтоні десять разів поспіль, Александрія стала наймолодшою за всю історію США конгресменкою. Електоральні перемоги зробили її однією з найбільш популярних медіа-персон в Америці. Минулоріч політикиня вдруге виграла вибори в пройшла до Конгресу.

Радимо почитати

Чому наймолодша жінка-парламентарій в історії Америки стала зіркою США

Політикиня, яка під час виборчих перегонів змушена була переховуватися від мафії й закривала своєї обличчя вуаллю.

Правильно! Неправильно!

П’єра Аєлло, депутатка Сенату Італії

Відома як «політикиня-привид». Під час передвиборчих перегонів вона закривала обличчя вуаллю, бо переховувалася від мафії. Лише після перемоги на виборах П’єра наважилась показати обличчя і розповіла, як у 18 років її примусили вийти заміж за сина боса сицилійської мафії. Цей досвід вона використала, щоб відстоювати права викривачів та інформаторів поліції.

Радимо почитати

Італія: Депутатка без обличчя

Упродовж 11 років грала в юнацькій баскетбольній збірній. Почала займатися карате в 40 років й отримала чорний пояс.

Правильно! Неправильно!

Даля Грибаускайте, екс-президентка Литви

Грибаускайте – володарка чорного поясу першого дана з карате, хоча почала займатися лише в 40 років. Вільнюса. Перебуваючи у Сполучених Штатах під час навчання за програмою для лідерів Джорджтаунського університету, вона почала займатися бойовими мистецтвами. Неодноразово наголошувала, що в першу чергу бойові мистецтва навчили її не битися, а володіти собою:

«Гадаю, бойові мистецтва не лише допомагають підтримувати фізичну форму. Це радше філософія життя. Вони тренують дисципліну, вчать бути відданою своїй справі та досягати цілей. І це важливо в будь-якій роботі. В політиці також».

Радимо почитати:

Даля Грибаускайте: Популярна попри непопулярні рішення

У школі грала в оркестрі, брала уроки гри на фортепіано. Неодноразово жартувала, що її кар'єра є прикладом того, що «необов'язково треба бути молодою, красивою та стрункою, щоб чогось досягнути». Під час коронавірусної кризи організовувала спеціальні пресконференції для дітей, щоб пояснювати їм, що таке пандемія.

Правильно! Неправильно!

 

Ерна Солберг, прем’єрка Норвегії 

Солберг використала новаторську ідею спілкування з дітьми за допомогою телебачення. Саме вона провела спеціальну пресконференцію, під час якої відповідала на питання дітей з усієї країни, пояснюючи, чому відчувати страх – це нормально. Оригінальність й водночас очевидність такої ідеї справді захоплює.

Радимо почитати:

Форбс: Жіноче лідерство і пандемія COVID-19

Її виховувала мама-одиначка, яка згодом вступила в одностатеві стосунки. Дівчинка почувалася невидимкою, бо не могла відкрито говорити про свою «нетрадиційну» родину.

Правильно! Неправильно!

Санна Марін, прем’єрка Фінляндії

Санна Марін від грудня 2019 року очолює уряд Фінляндії, до цього була міністеркою транспорту. Її дитинство було геть не безхмарним: сім’я жила на орендованій муніципальній квартирі, свого батька дівчинка взагалі не знала. 

В юності вважала, що політика не для неї. Однак у 2012 році Марін стала депутаткою міськради, а через рік — меркою міста Тампере. 

Майбутня прем’єрка Фінляндії ще на початку політичного шляху пов’язала свою долю з соціал-демократією. З 2010 по 2012 рік Марін була першою віцепрезиденткою Соціал-демократичної молоді Фінляндії і входила до партійної ради Соціал-демократичної партії. У 2014 році її обрали другою заступницею голови Соціал-демократичної партії, а в 2015-му – депутаткою парламенту Фінляндії від виборчого округу Пірканмаа.

У медіа Марін називають політикинею покоління Instagram – активна у соцмережах, мама кількамісячної доньки ділилася з підписниками «вагітними» фото, світлинами з прайдів на підтримку одностатевих пар і романтичних подорожей із чоловіком.

Радимо почитати: 

34-річна Санна Марін стане наймолодшою очільницею уряду Фінляндії та наймолодшою прем’єркою у світ

Генерал-майорка. Має професійну підготовку зі спортивної стрільби. Заклад, у якому вона навчалася, не був дружнім до жінок — доводилося користуватися чоловічою душовою та роздягальнею. Захистила кандидатську дисертацію з психології.

Правильно! Неправильно!

Юлія Лапутіна, міністерка у справах ветеранів

Юлія Лапутіна — українська військовослужбовиця, контррозвідниця, спецпризначенка, кандидат психологічних наук, генерал-майорка Служби безпеки України. Прийшла в СБУ в 1992 році. Тоді майбутні колеги казали: «У нас є невеличка проблема. Єдиною перепоною тому, що ми тебе візьмемо на роботу, може бути твоя стать». Однак ця «проблема» не завадила планам Лапутіної, яка таки стала однією з перших працівниць контррозвідки СБУ і за 28 років доросла до заступниці голови одного з департаментів. Упродовж 2014-2020 років  вона обімала посаду начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави в сфері інформаційної безпеки. 

18 грудня 2020 року Лапутіну призначили на посаду міністерки у справах ветеранів. 

Радимо почитати: 

Генерал-майорка СБУ Юлія Лапутіна: «Росія підживлює рухи за традиційні цінності

Ви готові дізнатися відповідь?

Правильно! Неправильно!

Піаніно, бокс чи кандидатська? Впізнайте політикиню за деталями з її життя
Здається, комусь варто частіше читати сайт проєкту «Жінки – це 50% успіху України»

Це чудово, що вас цікавить тема жінок у політиці і ви шукаєте натхнення, перечитуючи тексти про жіноче лідерство. Але маємо невелику пораду: частіше читайте «Жінки – це 50% успіху України». Ми пишемо багато матеріалів про політикинь і для політикинь, тож можливо, ці тексти стануть вам у пригоді.
Ми від вас у захваті!

Ви дуже уважні до деталей! Це гарна риса, плекайте її. І звісно ж, принагідно – не лінуйтеся час від часу зазирати на наш сайт. Будемо тішити вас новими текстами про лідерок, які ухвалюють рішення та активно долучаються до розбудови своїх країн.
Вау! Вітаємо! Оце так результат!

Ви неймовірні! Багато читаєте, аналізуєте і вмієте критично підходити до будь-якої інформації. Бажаємо вам, щоб тема жіночого лідерства і надалі залишалася серед ваших зацікавлень. А ми в свою чергу обіцяємо публікувати якомога більше матеріалів, які допоможуть вам черпати натхнення та ідеї для своєї роботи.
Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті