Головна Статті Постинор за рецептом: чи може держава обмежувати права жінок?

Постинор за рецептом: чи може держава обмежувати права жінок?

7
2,176

«Обмеження доступу до засобів екстреної контрацепції — це обмеження права ухвалювати рішення щодо власного тіла. Ефективність препарату швидко знижується, і будь-яка перешкода веде до того, що жінка не отримає його вчасно. Аргументи про процес реалізації норм, закріплених давно, не витримують жодної критики, оскільки застарілі норми потрібно змінювати, а не реалізовувати», — говорить юристка Центру «Розвиток Демократії», співзасновниця освітньої групи «Резистанта» Олена Зайцева. 

«Я хочу подивитися в очі людині, яка прийняла це рішення»

Відсьогодні, 1 квітня, Міністерство охорони здоров’я запроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки. Водночас, наголошують, що електронні рецепти вводитимуть поступово. Наприклад, за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі, лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку. 

Упровадження обов’язкових рецептів, на думку МОЗ, дозволить посилити контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках та запобігти негативним наслідкам самолікування. 

«Лише медичний спеціаліст на базі клінічних протоколів може підібрати лікування, яке буде ефективним та водночас безпечним для пацієнта», — пояснила заступниця очільника МОЗ із цифрової трансформації Марія Карчевич.

Рецепт стане обов’язковим для всіх препаратів, у інструкції до яких написано, що їх відпускають тільки за рецептом.

Попри те, що є постанова Кабміну № 542 від 7 травня 2022 року, згідно з якою більшість ліків, на які потрібні рецепти, можуть продаватися без них на період дії воєнного стану. 

Однак нова постанова № 236 вступає в силу з 1 квітня, і таким чином без рецепту під час воєнного стану можна буде придбати рецептурні ліки тільки на територіях, де ведуться (велися) бойові дії і тимчасово окупованих.

Тим часом народна депутатка Інна Совсун обурилася тим, що в перелік ліків, які продаватимуть за  рецептом, потрапив постинор.

«Я хочу подивитися в очі людині, яка прийняла це рішення. Ми з колежанками і колегами з МФО «Рівні можливості» готуємо звернення до МОЗ з цього приводу, дуже хочу почути офіційну позицію!», — наголосила політикиня. 

Інна Совсун проти рецепту на постинор

Контрацепція — це право жінки

У соцмережах активно почали обговорювати заборону на вільний продаж деяких ліків, надто — екстрених контрацептивів. 

Користувачки та користувачі обурюються, що в країні, де триває війна і багато зґвалтувань, а також не завжди є доступ до медзакладів, не варто вводити додаткові обмеження на контрацепцію.

«В Україні тепер постинор увійшов до списку рецептурних препаратів. У країні, де війна і зґвалтування, де через тривоги не завжди можливо швидко дістатися медичного закладу, де… та що пояснювати, де… Контрацепція — це право жінки. Крапка.

Самолікування небезпечне, я розумію. Справді у нас багато хто призначає собі зайве. Але подовжувати щоразу рецепт, наприклад, на тироксин (який якщо приймаєш, то все життя, тільки дози інколи корегувати треба), або на кардіомагніл, який є стандартом у профілактиці інсультів і інфарктів, для багатьох важко або неможливо. Та й навіщо?

Щодо постинору — дуже сподіваюся на якусь поправку, бо це на голову не налазить», — пише Анна Поштаренко.

«Тепер в Україні потрібен рецепт на препарат для екстреної контрацепції постинор. Це гормональний контрацептив, який унеможливлює імплантацію і таким чином захищає від небажаної вагітності. Використовується у випадку різноманітних «нежданчиків», частіше за все, коли порвався презерватив.

Препарат не безневинний, але все одно набагато менш травматичний для жінки ніж аборт у випадку зальоту. Так от, тепер якщо у вас порвався презерватив у п’ятницю ввечері, то гімна вам на лопаті, а не екстрена контрацепція, бо до лікаря за рецептом ви потрапите у кращому випадку лише у понеділок, коли вже буде пізно його приймати. Збільшимо кількість абортів разом (тм)», — зауважує Семен Єсилевський

Рецептурні ліки не варто продавати без дозволів, але має бути доступ до рецептів

 Анна Чепіжна
Анна Чепіжна

Гінекологиня Анна Чепіжна зауважує, що якщо виробник зазначає, що ліки рецептурні, їх не варто продавати без дозволів. Але варто подбати, щоб у пацієнток був постійний доступ до лікаря для отримання рецепту. Тож пропонує полегшити процедуру та перейняти практику інших країн, де дозвіл на купівлю деяких рецептурних ліків дають провізори. 

«Екстрена контрацепція заявлена виробником як така, що видається по рецепту. Це завжди мало бути так. Але тут треба врахувати два моменти: доступність та  запобігання безконтрольному прийому цих ліків. 

У деяких країнах Європи, жінка  може звернутися до провізора, який проведе з нею бесіду та вирішує доцільність прийому таких ліків і відповідно, дає дозвіл на їх придбання», — ділиться досвідом лікарка.

Вона також зауважує, що не можна допускати безконтрольного прийому ліків, адже часто цим зловживають.

Читайте також: У боротьбі за жіночі права: політикині та лідерки, про яких забули

Заборони не панацея, якщо немає сексуальної просвіти

У свою чергу, гінекологиня Наталя Лелюх виступає проти рецептів на засоби екстреної контрацепції.

Наталя Лелюх
Наталя Лелюх,
фото — Макс Требухов

За словами експертки, забороняючи доступ до препарату, ми  зменшуємо кількість його використання. Тож варто було б не забороняти, а проводити превентивні заходи, зокрема навчання.

«Ми не можемо нівелювати прогалини у статевому вихованні, вводячи заборони на продаж ліків. Треба вчити дітей та дорослих, розповідати про контрацепцію, формувати якісну сексуальну освіту».

Лікарка також наголошує на відсутності цілодобового доступу жінок до гінекологічних послуг.

«Якщо статевий акт був у суботу чи неділю, то до лікаря жінка може потрапити тільки в понеділок. Тож час вживання ліків вже протермінований. Це погана практика,  вона могла б бути, якби гінекологічна лікарська допомога була доступна пацієнткам цілодобово. А це неможливо зараз зробити у нашій країні через обмеження воєнного часу і особливо на деокупованих територіях чи тимчасово окупованих», — наголошує Лелюх.

Читайте також: Право на вибір: у Польщі вимагають переглянути заборону абортів

У жінки має бути право вибору, якщо йдеться про її тіло 

Олена Зайцева
Олена Зайцева

Правозахисниця Олена Зайцева наводить досвід країн, де постинор можна купити без рецепту. До того ж, міжнародні організації закликають робити засоби контрацепції, у тому числі екстреної, доступними.

«Соцмережі сколихнули сумнівні заяви, що постинор — це «важкий удар» по організму, або «крайні засоби». Це прямо суперечить позиції провідних агенцій охорони здоров’я, включаючи Всесвітню організацію охорони здоров’я та Управління з контролю за продуктами та ліками США (де такі пігулки безрецептурні). Ці організації, як і провідні наукові видання, називають таблетки для екстреної контрацепції безпечними та ефективними та закликають покращити доступ до них.

У 2014 році Європейське агентство з лікарських засобів дійшло висновку, що побічні ефекти екстрених контрацептивів «загалом легкі, профіль безпеки екстрених контрацептивів є сприятливим, і їх можна приймати незалежно від маси тіла жінки». У 2015 році Європейська комісія ухвалила рішення, яке стало останнім кроком, щоб дозволити продаж таких контрацептивів без рецепта на всій території ЄС. Хтось казали, що Україна збирається в ЄС?

Жінка сама може визначити ситуацію, коли їй необхідні засоби екстреної контрацепції і не потребує спеціальних обстежень для їх прийому. Усі дані свідчать, що безрецептурні екстрені контрацептиви суттєво не впливають на репродуктивне здоров’я, але можуть знизити витрати в галузі охорони здоров’я і кількість абортів. Право вибору щодо власного тіла має залишитися за жінкою, ми не маємо питати дозволу», — підсумувала Олена Зайцева.

Олена Андрушко,

фото з Маршу жінок-2021 у Львові

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті