Головна Статті Рада попередньо проголосувала за зменшення застави на місцевих виборах: як це допоможе кандидаткам

Рада попередньо проголосувала за зменшення застави на місцевих виборах: як це допоможе кандидаткам

8
1,664

Верховна Рада 248 голосами ухвалила в першому читанні законопроєкт, що передбачає зменшення у 9 разів застави для кандидатів/ок на місцевих виборах. Профільний комітет Ради рекомендував ухвалити законопроєкт і в цілому, однак депутати відмовилися за це одразу голосувати.

Чому це питання важливе для майбутніх кандидаток та як зменшення застави може допомогти жінкам, для яких передвиборча кампанія зазвичай проходить складніше, розбиралася Повага

Що зміниться?

Відтепер розміри грошової застави будуть вираховувати за формулою: 4 мінімальні заробітні плати на 90 тисяч населення. У селищах і містечках із населенням до 90 тисяч грошова застава не потрібна.

«Формула розрахунку застави виглядає так: мінімальна зарплатня (яка нині станов 4723 гривень) помножити на 4 на кожні 90 тисяч виборців. Якщо в місті 180 тисяч виборців, то грошова застава буде близько 37 тисяч гривень, замість нагато більшого порядку цифр, який був раніше», — зазначила  під час виступу на форумі «Рівність у політиці» координаторка політичних програм та голова громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська

Застави для кандидатів на місцевих виборах в громадах менше 90 тисяч виборців не буде, як і раніше, проте, як припускає Айвазовська, згодом цю норму можуть переглянути, бо держава має проблеми із фінансуванням виборчого процесу. 

Зазначимо, що місцеві вибори в Україні повинні відбутись 25 жовтня 2020 року. На них обиратимуть голів та депутатів рад більшості населених пунктів України, а також членів обласних рад. Участь зможуть взяти лише ті населені пункти, які сформували органи місцевого самоврядування.

Відповідно до норм Виборчого кодексу України раніше розмір грошової застави для кандидатів на посаду міського голови був ідентичним розміру грошової застави для реєстрації партійного списку в містах з кількістю виборців від 90 тисяч і більше.

Найбільшою застава була у містах-мільйонниках із вищим доходом населення, відповідно: Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі та Львові.

Однак, за формулою, запропонованою законом № 2769, розміри застав суттєво зменшиться. Найбільшою застава все одно залишається для кандидатів у міські голови Києва, однак порядок сум суттєво змінився – з понад 4 мільйонів до 445 тисяч гривень. Застава для кандидата у міські голови Львова з понад 1 мільйона може зменшитися до 121 тисяч. Одеса з 1,3 мільйона до 147 тисяч.

Застава на місцевих виборах: що думають нардепки? 

Виборчі кампанії зазвичай складніші для жінок-кандидаток. Зокрема, й через те, що до жінок у політиці досі ставляться, як до винятка. Про це нардепки говорили на форумі «Рівність у політиці». 

«Наголошу, що найважливішим є не формальне регулювання, а виховування культури, за якої лідерство жінки і жінка в політичній професії, буде нормою, а не винятком” — вважає екснардепка Оксана Сироїд. 

Читайте також: Оксана Сироїд очолила партію «Самопоміч»

Народна депутатка від фракції «Голос» Інна Совсун говорить, що її політсила підтримує зменшення застави на місцевих виборах з багатьох причин.

«По-перше, не може застава на виборах мера Києва бути більшою, ніж застава на виборах мера Лондона.  Це позбавлено будь-якого сенсу з точки зору здорового глузду. Особливо, це позбавлено сенсу в контексті коронавірусу. Коли дійсно пошук ресурсів на вибори, особливо чесних і прозорих ресурсів, буде і так утруднений. І безперечно тут є і гендерний момент. Ми бачили не одне дослідження, де вказано, що жінкам-кандидаткам значно тяжче знайти і залучити гроші для передвиборчої кампанії, тому ми за те, щоб ці застави зменшувати», — відзначила Совсун. 

Читайте також: Інна Совсун: «Я вам не Інночка»

Народна депутатка від фракції «Опозиційна платформа – За життя» Наталя Королевська натомість вважає, що застави можна було б і взагалі скасувати.

«Заставу потрібно або взагалі скасувати, або це має бути адекватна сума. Я взагалі за те, щоб жінок позбавити цієї плати, а чоловіки нехай платять. Для нас це буде додатковий “проїзний квиток”», — сказала нардепка. 

Чому представництво жінок у місцевій владі важливе? 

За словами голови правління Громадянської мережі «Опора» Ольги Айвазовської, згідно з даними парламентських виборів 2019 року, в 25 одноманатних округах, які були в 16 облатях України, жінки взагалі не балотувалися з тих чи інших причин. Це становить 10% від загальної кількості округів. 

Одним із бар’єрів для жінок на шляху до політики є те, що їх не заохочують брати участь у виборах. Зауважила під час форуму старша менеджерка програм для політичних партій  з Національного демократичного інституту Мішель МакҐрорті.

«Представництво жінок в органах місцевої влади важливе, тому що це дасть можливість звернути увагу на проблеми, які є важливими для жінок, для сімей, для суспільства загалом. Часто вважають, що жінки у владі більше звертають уваги на потреби різних верств населення і воно так і є, тому дуже важливо, що ми підтримуємо і висуваємо жінок на місцевому рівні, зокрема», – зазначила Мішель МакҐрорті.

Читайте також: Мішель МакҐрорті: «Ми вчимо жінок збирати гроші на виборчу кампанію»

Нагадаємо, раніше Український жіночий фонд оприлюднив заяву, у якій висловив стурбованість зростанням виборчої застави і закликав Верховну Раду України, експертів та експерток, дотичних до доопрацювання Виборчого кодексу, зменшити її. На думку УЖФ, високий розмір застави ускладнить доступ жінок до органів місцевої влади.

«Підвищення виборчої застави більш негативно вплине на жінок через те, що в них менший доступ до фінансових ресурсів», – ідеться в заяві, опублікованій на сайті УЖФ.

Як аргументують у фонді, в Україні, лише за офіційними даними Держкомстату, середня зарплата жінок на 24% менша, ніж зарплата чоловіків. Через ґендерні стереотипи та нерівність у розподілі сімейних обов’язків, існує дискримінація при прийнятті жінок на роботу, диспропорція у просуванні жінок і чоловіків по службі і доступі до керівних посад.

«Брак ресурсів для внесення застави та проведення виборчої кампанії буде несприятливим для кількісного представництва жінок-кандидаток і їх можливості проводити конкурентоспроможну кампанію», – ішлося в заяві УЖФ.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті