Головна Статті Справедливість, безбар’єрність, війна і демократія — головні теми медійного марафону «Рівність у політиці та інклюзивне відновлення»

Справедливість, безбар’єрність, війна і демократія — головні теми медійного марафону «Рівність у політиці та інклюзивне відновлення»

3
472
медійний марафон Рівність у політиці та інклюзивне відновлення

Нещодавно в Києві за ініціативи Національного Демократичного Інституту (НДІ) відбувся Медійний марафон «Рівність у політиці та інклюзивне відновлення». Масштабна подія стала полем для обговорення переваг гендерно орієнтованого врядування, важливості впровадження принципів інклюзивності та безбар’єрності у процесі відбудови нашої держави. А також пошуку ефективних методів подолання наслідків війни з урахуванням потреб усіх вразливих груп населення.

У заході взяли участь понад 100 учасниць і учасників з різних областей України. Серед них були політичні лідери та лідерки місцевого та національного рівня, державні службовиці та службовці, представники/-ці вразливих груп населення, експерти/-ки з питань гендерної рівності, представники/-ці організацій громадянського суспільства, міжнародних організацій та дипломатичних місій, медіа та лідери/-ки громадської думки. Всі вони долучилися до дискусій щодо гендерної рівності, зростання ролі жінок в обороні та безпеці України, миробудуванні, економічній та соціальній стійкості, реформах та громадській активності на національному та місцевому рівнях.

Відбудова — це той виклик, який також є і джерелом можливостей

На старті Марафону прозвучали надихаючі промови міжнародних представниць. Зокрема, Надзвичайної і Повноважної Посолки Канади в Україні Наталки Цмоць та Посолки Європейського Союзу в Україні Катаріни Матернової. Політикині підкреслили, що бачать вражаючі зміни в громадянському суспільстві України за останні півтора року. Вони відзначили значні зрушення в бік гендерної рівності та лібералізації українського суспільства, зміцнення демократії попри такий складний виклик, як війна. 

посолка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова
Посолка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова

«Зараз бачимо, що питання корупції в державних колах стало питанням номер один, раніше цього не було.  Сьогодні представники спільноти ЛГБТК+ піднімають такі теми, які раніше не обговорювались. Ідея досягненні гендерної рівності — це дуже важлива ціль. І ви до неї рухаєтеся. ЄС продовжить свою підтримку. У нас є програма Східного партнерства і є окрема програма для України по гендерних питаннях. Я сподіваюся, що в майбутньому буде позитивне рішення лідерів ЄС щодо наступних кроків на шляху інтеграції України в ЄС», — зазначила Катаріна Матернова.

Слова підтримки українцям і українкам також висловила заступниця директора Місії USAID в Україні Теодора Делл. Вона поділилася своїм захопленням роллю українських жінок у розвитку громадянського суспільства. І підкреслила, що рівність та інклюзія у процесі відбудови є дуже важливими для подальшого розвитку України після перемоги.

Заступниця директора Місії USAID в Україні Теодора Делл
Виступ заступниці директора Місії USAID в Україні Теодори Делл

«Відбудова — це той виклик, який також є і джерелом можливостей. Можливостей, щоб були почуті голоси жінок, ветеранів та ветеранок, дітей, молоді, меншин, спільноти ЛГБТК+, вимушених переселенців. А також тих, хто повертається додому. І це надзвичайно важливо для країни, для перемоги і для відновлення після перемоги. Підтримка інклюзивних процесів у відбудові України та розвитку її демократії, яку надає USAID, триватиме і надалі», — наголосила Теодора Делл.

Долучення всіх українців та українок до процесів відновлення

У дискусійній панелі «Інклюзивне відновлення на національному рівні» взяли участь Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, Голова правління ГО «АНТС» Ганна Гопко, народна депутатка Олена Шуляк, народна депутатка, співголова МФО «Рівні можливості» Марія Іонова та заступниця директора департаменту, начальниця відділу сталого розвитку та логістики Департаменту стратегічного планування та регіональної політики Лідія Юсіна.

Піднімалися питання важливості залучення міжнародних донорів до відбудови України та її економічного відновлення, необхідність створення програм з підтримки бізнесу. А також обговорювали урядові ініціативи щодо забезпечення гендерної рівності та інклюзії з урахуванням існуючих викликів перед суспільством внаслідок війни.


Читайте також: Наталя Колобашкіна: Війна навчила нас сміливості, людяності та віри в перемогу


«Сьогодні говорити про рівність, не думаючи про тих людей, які втратили своє здоров’я, втратили кінцівки, втратили ті можливості, які в них були до повномасштабного вторгнення —  це є абсолютно несправедливо», — підкреслила Катерина Левченко.

«Нам потрібно під час війни вже запропонувати програми повернення, інтеграції, реабілітації і ресоціалізації ветеранів і ветеранок», — додала Ганна Гопко.

Про інклюзію на всіх рівнях, яка має стати новим способом мислення, для всіх, хто формує державну політику, говорила Олена Шуляк.

«Мені здається в нас сьогодні є дві великі місії. Перша — це прибрати бар’єри з наших вулиць, з української інфраструктури. А друга — це прибрати бар’єри з нашої свідомості, подолати ідею меншовартості, а також корупцію», — відзначила Олена Шуляк.

Через війну в Україні зростає кількість груп вразливого населення

До дискусійної панелі «Підхід політичних партій до інклюзивного відновлення» долучилися політикині Ірина Геращенко, Лілія Гриневич, Оксана Юринець, Марина Бардіна. А також перша заступниця голови ВО «Батьківщина» у Львівській області Уляна Парпан та старший директор НДІ в Україні Марчін Валецький. Панель стала місцем спільного аналізу сутності поняття «інклюзивне відновлення». Говорили також про необхідність створення в державі таких умов, щоб кожен українець і кожна українка мали змогу висловити своє бачення процесу відновлення.

Зокрема, депутатка Лілія Гриневич зауважила, що через війну в Україні зростає кількість груп вразливого населення: 

«Без врахування думки цих груп, без включення їх в процеси визначення правил, яким чином ідуть ресурси, хто безпосередньо є реципієнтом цих ресурсів, не буде ефективного направлення і використання коштів».

Закривав панель Марчін Валецький, який підкреслив необхідність, окрім іншого, враховувати не лише фізичні, а і психологічні наслідки війни. 

«Ми маємо підтримувати одне одного. І важливо працювати, зокрема, у напрямку психологічної підтримки. І потрібно визнавати, що психологічна травмованість внаслідок війни існує в українському суспільстві. Необхідно працювати з цим явищем», — зазначив Марчін Валецький.

Популяризація інструментів локальної демократії

До дискусійної панелі на тему «Інклюзивне відновлення на місцевому рівні» долучилися представники і представниці різних громад. Зокрема, тих, які зазнали найбільших збитків внаслідок повномасштабного вторгнення. В межах дискусії йшлося про роботу на місцевому рівні, спрямовану на підтримку внутрішньо переміщених осіб. Забезпечення їхніх базових потреб, працевлаштування, доступу до послуг. А також про індивідуальний досвід громад з подолання викликів, пов’язаних із війною.  

«Розуміючи всі виклики щодо бюджету, Ніжинська громада максимально тісно співпрацює з усіма міжнародними донорами, організаціями та партнерами. Ми стали містами-побратимами з багатьма містами по всьому світу. Зокрема, в Америці, Фінляндії, Німеччині. Ця діяльність дає нам можливість залучати інвесторів. І зараз у місті вже зроблено десятки-десятки об’єктів. І для внутрішньо переміщених осіб, і об’єктів, що стосуються інклюзії», — розповів секретар міської ради Ніжина Юрій Хоменко.

Також говорили про проблему певної недовіри з боку вимушено переміщених осіб та вразливих груп населення до влади. І про необхідність створювати умови, аби вони були більш активно залучені у життя громад. 

«Має бути дуже потужна не тільки роль місцевої влади, а і роль громадського сектору. Потрібно популяризувати інструменти локальної демократії. Це можуть бути публічні консультації, електронні петиції, відвідування сесій — усе, де люди можуть висловити свою думку», — додала координаторка Всеукраїнської Ініцітиви Активна Громада Інституту «Республіка» Миронівської громади Анастасія Ращенко.

Учасники і учасниці дискусійної панелі також зазначили, що в умовах викликів, з якими стикнулося українське суспільство, Медійний марафон та схожі ініціативи, які впроваджує НДІ задля спільного обговорення владою, громадянським суспільством, бізнесом, медіа та іншими стейкхолдерами процесів відновлення, гендерної рівності, інклюзивності та гендерно орієнтованого врядування, наразі є вкрай важливими і необхідними для України.

Жіноче лідерство та людяність

Про справжні жіночі подвиги говорили в межах дискусійної панелі «Жіноче лідерство на державній службі під час війни». Тетяна Слюз, голова Державної казначейської служби, Юлія Лихач, директорка Вищої школи публічного управління, Юлія Малігонова, завідувачка Сектору гендерної рівності апарату ДСНС, Cвітлана Гарнадко, староста Петрівського старостинського округу Миколаївської громади Синельниківського району Дніпропетровської області, ділилися своїм досвідом виконання службових обов’язків в умовах війни від перших годин повномасштабного вторгнення та говорили про важливість продовжувати реалізацію державної гендерної політики в Україні на всіх рівнях.


Читайте також: #ЖінкиВідновлюють: Посольство Великої Британії ініціювало інформаційну кампанію в соцмережах


«Нам всім довелося багато пережити, це травма, ми всі травмовані так чи інакше. Те, що ми бачимо, те, що відбувається з нашими громадянами і те, що відбувається з нашою країною. І сьогодні ми говоримо про жіноче лідерство, ми говоримо про нашу людяність і про важливість гендерного балансу», — зазначила голова Національного агентства з питань державної служби Наталія Алюшина

«За останній рік ми розробили програми гендерно чутливого реагування на гуманітарну кризу, інтеграцію гендерного підходу в місцеві політики, бюджети і плани, вивчення потреб різних груп чоловіків і жінок при формуванні політики», — підкреслила Юлія Лихач.

Проєкт «Так, я жінка»
Проєкт «Так, я жінка»

За ініціативи НДІ під час Медійного марафону також були організовані тренінги з експертками з гендерної рівності, покликані поглибити розуміння принципів гендерно орієнтованого врядування, інклюзії та рівності. Під час тренінгів учасники і учасниці напрацьовували шляхи реалізації гендерного підходу в управлінні на рівні громад та суспільства в цілому. В межах заходу також були презентовані проєкти «Так, я жінка» та «Видимі». За допомогою короткометражних фільмів вони піднімали питання ролі жінки в обороні країни і нові виклики для ЛГБТК+ спільноти в умовах війни.

Переглянути запис трансляції Медійного марафону можна на  YouTube-каналі платформи «Жінки — це 50% успіху України» та на сторінці у Facebook.

Медійний марафон «Рівність у політиці та інклюзивне відновлення» організований Національним Демократичним Інститутом за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Уряду Сполучених Штатів Америки через Бюро з питань демократії, прав людини та трудових відносин (DRL) в межах проєкту «Моделі участі в українській відбудові», Швеції та Міністерства закордонних справ у справах співдружності та розвитку Великої Британії (FCDO).

Ірина Петькун, 

консультантка (НДІ)

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті