Головна Статті Віра Глушко: «Гроші для змін завжди є, але треба докласти зусиль, щоб їх отримати»

Віра Глушко: «Гроші для змін завжди є, але треба докласти зусиль, щоб їх отримати»

Віра Глушко, депутатка Іршавської міської ради Закарпатської області
Віра Глушко

Віра Глушко, депутатка Іршавської міської ради Закарпатської області, щодня ходить до школи.

Бо Віра – вчителька, зараз у неї 5-й клас, але веде вона «своїх дітей» з першачків. Це теж її життєвий експеримент: пройти з дітьми шлях не тільки молодшої школи, а й середньої. Хай це нетипово, але цікаво.

Ініціатива знизу та учнівсько-батьківське самоврядування

Віра розповідає, що дуже любить свою роботу, проте почалася її вчительська кар’єра з обману.

«Я за освітою вчителька початкових класів та російської мови і літератури. Закінчила педучилище з червоним дипломом, тож думала, що саме таких дуже чекають в школі! Але виявилось, що вільних місць нема. Однак директор пообіцяв, що у мене буде клас, дітей набрали, і я навіть почала з ним працювати. Тиждень горіла роботою, не думаючи про якісь бюрократичні моменти, накази чи інші папери. А потім сувора реальність: «Вибач, Віро, так сталось, грошей нема, будемо об’єднувати класи». Згодом виявилось, що це не так: просто «мій» клас передали іншій вчительці», – розповідає Віра.

Вона переконана: несправедливість – це те, що не має зупиняти людину, яка прямує до мети. Це як тимчасова загата на річці – рух ніби зупинено, але вода все одно знаходить виходи.

Деякий час Віра Глушко працювала у Будинку дитячої творчості, де згодом стала заступницею директора.

«Більшість людей в моєму оточенні діяли за принципом «скільки мені сказали зробити, стільки зроблю». Моя логіка була інакшою. Якось я ініціювала проведення фестивалю – всеукраїнського, багатожанрового, із конкурсною частиною по вокалу і заочним конкурсом з мистецтва. Як для першого, він мав великий успіх: багато учасників, робіт, резонанс, схвальні слова від іменитих організаторів. Але моє керівництво не зраділо: «Хто таке придумав? Навіщо нам щось робити, якщо на це нема наказу чи розпорядження зверху?», – розповідає вона.

Потім Віра стала ініціаторкою розробки сайту Будинку дитячої творчості. Це була справжня авантюра – вона лише знала, що це треба зробити, але ані досвіду, ані навичок не мала. Їй допоміг колега, який так само мало розумівся на веб-програмах, але по ходу вивчив мову програмування і став розробником сайтів. «Він спершу вимикав комп’ютер, виймаючи вилку з розетки!», – сміється Віра.

Вірине керівництво й до цього поставилося скептично. Однак на Всеукраїнському конкурсі шкільних веб-сайтів вони зайняли спочатку третє місце, а через рік – перше.

Читайте також: Наталія Шітив: «Якщо влада не допомагає, то треба самій ставати владою»

Зараз Віра працює в школі. Займається розвитком учнівського самоврядування, зокрема районної учнівської організації «Лідер», ініціювала створення ГО батьківського самоврядування – «Батьківська районна рада Іршавщини», зараз це ГО «Іршавські промені».

Перший серйозний проєкт – створення молодіжної ради при Іршавській міській раді, дорадчого органу, який мав порушувати перед владою важливі питання для міської молоді.

З моменту запровадження громадського бюджету в Іршаві Віра Глушко ініціювала проєкт і там. Він стосувався придбання спортивного обладнання для шкіл, отримав підтримку у мешканців громади і вже успішно реалізований.

А щойно закінчився її інший проєкт – «Добриво зі сміття», який передбачав закупівлю семи компостерів для ОСББ та тренінги щодо їх застосування. «В ОСББ компостери брали з великою охотою, але не всі навчилися ними користуватися правильно», – каже вона і наполягає: треба займатися просвітництвом, це найголовніше.

Шлях в політику: потреба змін і запит на щирість

Обставини складались так, що на виборах 2019 року Вірин племінник став народним депутатом України від «Слуги народу».

«Я слухала свого племінника, коли він говорив про політику, і думала про великі симпозіуми, де наче нічого революційного не відбувається, але там панує сила думки, після чого людей прориває – і вони творять щось геніальне та революційне для планети. Мій племінник успішний юрист, і його шлях – це для мене доказ, що можна прийти до влади, якщо ти справді розумний та працьовитий. Головне – зустріти  хороших людей на життєвому шляху. Тому коли він запропонував мені йти на місцеві вибори від цієї партії, у мене ввімкнулось бажання змінювати громаду не лише з позиції громадянки, а безпосередньо працюючи в органі місцевого самоврядування, – і я пішла», – розповідає Віра Глушко.

Виборча кампанія була для Віри спокійною, хто знав її особисто – підтримував. Чорного піару чи компромату не було.

Вона пригадує: усі намагались виконати законодавчі вимоги щодо гендерної квоти, тож жінок агітували балотуватись дуже активно. Віра була другою у списку.

Читайте також: Тетяна П’ятницька: «Гендерна квота зіграла на мою користь»

Загалом у Іршавській міській раді 26 депутатів, з них 7 – жінки (26,9%).

Віра працює в освітній комісії.

«У міській раді всі мої співрозмовники говорять про кошти і їх брак, а я постійно запитую, коли будемо говорити про соціально-економічний розвиток. Нема грошей? Ні, є, їх можна виграти. Я знаю, що є безліч грантових та інвестиційних програм, технічної підтримки, усіляких можливостей, але треба вчитись писати проекти, хотіти змін і дуже багато працювати», – ділиться депутатка.

Попри те, що депутатство – це добровільне й неоплачуване навантаження, Віра каже, що одна з його переваг – багато можливостей для навчання.

«Мені пощастило потрапити в мегакрутий проект «Я – депутатка». Передусім я там познайомилась з дуже сильними та талановитими жінками, чий приклад надихає. Та й саме навчання посилило мене. Бо ж знати права та обов’язки депутатки із законодавчих формулювань – це одне, а от проговорити це через живі приклади з тренерами рівня Олександра Солонтая – зовсім інша справа», – вважає вона. 

Віра Глушко переконана, що на розвиток своєї громади треба впливати через будь-які можливості – писати петиції, вести адвокаційні кампанії, долучатись до інструментів громадської участі на кшталт громадського бюджету, ініціювати і втілювати проєкти. Зараз її пріоритети – посилення екосвідомості громади, зокрема в аспекті сортування сміття, запровадження принципів інклюзії, розвиток спортивної інфраструктури.

«Мене дуже обурює, коли в соцмережах у коментарях кажуть: «Усі депутати – злодії». Я – не злодійка. Я ні в кого нічого не крала. Я просто працюю», – каже вона.

Світлана Чернецька, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Світлана Чернецька
Більше публікацій Статті