Головна Відео 10 перемог гендерної рівності в 2020 році

10 перемог гендерної рівності в 2020 році

12
1,919

2020 рік був сповнений викликів і труднощів, проте були в ньому й перемоги. Тож ми зібрали для вас 10 подій, які сприяли утвердженню гендерної рівності у світі.

1. У Судані запровадили кримінальну відповідальність за жіноче обрізання

У Судані запровадили кримінальну відповідальність за жіноче обрізання
Фото: REUTERS

За даними ООН, близько 87% суданських жінок і дівчат віком від 14 до 49 років перенесли жіноче обрізання. Калічення жіночих статевих органів – поширене явище не лише в Судані, а й ще у 28 країнах Африки та Близького Сходу.

У травні 2020 року влада Судану запровадила кримінальну відповідальність за операції, які калічать жіночі геніталії. Тепер за такі операції передбачене покарання до трьох років ув’язнення.

2. Дві африканські країни скасують заборону на відвідування школи вагітними дівчатами

Через дискримінаційні закони, які діяли в Танзанії з 2002 року, а в Сьєрра-Леоне – з 2015 року, вагітні дівчата змушені були кидати школу й не могли закінчити навчання.

У березні президент Сьєрра-Леоне Джуліус Маада Біо заявив, що в країні скасують заборону вагітним дівчатам відвідувати школу.

У квітні 2020 року уряд Танзанії теж оголосив, що вагітним дівчатам дозволять продовжувати навчання. Відповідна заява уряду з’явилася після того, як активістки звернулися до Світового банку з проханням не надавати освітню позику уряду, доки не скасують дискримінаційну заборону.

Правозахисні організації закликають уряди цих країн якнайшвидше впровадити відповідні законодавчі зміни, а також спрямувати зусилля на усунення факторів, які призводять до високих показників дитячих шлюбів та ранніх вагітностей.

3. Збільшується політичне представництво жінок, які представляють корінні народи

Нанайя Махута
Фото: thetimes.co.uk

В усьому світі корінні народи не мають рівного доступу до рівня прийняття рішень. У 2020 році жінки, які представляють корінні народи, були обрані на високі посади у владі в Новій Зеландії і Сполучених Штатах. Ці призначення дозволять їм ефективніше захищати потреби своїх громад.

Так, у листопаді 2020 року до Конгресу США обрали рекордну кількість представниць корінних народів.

Конгресвумен від Нью-Мексико Деб Хааланд з племені Лагуна Пуебло переобрали на наступний термін. А вже у грудні Джо Байден номінував її на посаду очільниці Департаменту внутрішніх справ. Хааланд буде першою представницею корінних народів, яка працюватиме в адміністрації президента.

Конгресвумен від штату Канзас Шаріс Дейвідс з племені Хо-чанк (Віннебаго) також переобрали на другий термін, а представниця племені Черокі Іветт Геррелль (Yvette Herrell) перемогла на виборах до Конгресу в 2-му окрузі штату Нью-Мексико.

Тим часом у Новій Зеландії прем’єр-міністерка Джасінда Ардерн призначила Нанайу Махуту міністеркою закордонних справ. Вона стала першою жінкою і першою представницею маорі на цій посаді. Нанайа Махута – колишня міністерка з розвитку маорі, має традиційне татуювання на обличчі, в політиці вже 24 роки.

4. В Іспанії та Данії затвердили закон, згідно з яким секс без згоди вважається зґвалтуванням

Парламент Данії
Фото: ctvnews.ca

У грудні 2020 року Данія ухвалила поправки до закону, згідно з яким будь-який статевий акт, учасники якого не дали своєї згоди на секс, незалежно від того, мало місце при цьому фізичне насильство чи ні, визнається зґвалтуванням.

В Іспанії законопроєкт, який передбачає заборону усіх форм сексуального насильства, відомий за назвою «Тільки «так» означає «так», ухвалили у березні якраз перед тим, як розпочалася пандемія, і у світі різко зріс рівень насильства щодо жінок.

Відповідно до іспанського закону, будь-яке проникнення без згоди розглядається як зґвалтування і карається ув’язненням строком від 4 до 10 років. Покарання суворіше, якщо постраждала є дружиною або колишньою партнеркою ґвалтівника.

Це рішення було ухвалене владою після того, як активістки та жінки, які пережили насильство, вийшли на протести з закликом до уряду реформувати законодавство щодо гендерно обумовленого насильства.

Таким чином вже 12 країн Європи мають закони, які визначають, що секс без взаємної згоди є зґвалтуванням.

5. У Шотландії почали безкоштовно роздавати жіночі засоби гігієни

Шотландія, мітинг на підтримку закону про забезпечення жінок санітарно-гігієнічними виробами
Фото: headtopics.com

Парламент Шотландії першим у світі схвалив державну програму із забезпечення жінок санітарно-гігієнічними виробами.

Весною 2020 року депутатка Парламенту Шотландії від партії лейбористів Моніка Леннон вперше презентувала законопроєкт, згідно з яким жіночі засоби гігієни надаються безкоштовно. А вже в листопаді закон набув чинності.

Відповідно до урядової програми, санітарно-гігієнічні засоби можуть безкоштовно отримати студентки і всі жінки й дівчата, які потребують їх.

Депутатка Леннон ініціювала відповідний законопроєкт після того, як стало відомо, що велика кількість жінок і дівчат під час періоду економічних труднощів звертаються до благодійних організацій із проханням надати їм засоби жіночої гігієни.

Шотландія стала першою країною у світі, яка ухвалила закон, що гарантує надання безкоштовних санітарно-гігієнічних засобів для жінок і дівчат, і стала прикладом для інших країн.

Уряд Нової Зеландії також ухвалив нову програму, яка дасть змогу забезпечити школи безкоштовними засобами гігієни під час менструації. Ця програма почне діяти в усіх школах країни з 2021 року.

6. У Греції вперше жінку обрали президенткою країни

Катерина Сакелларопулу
Фото: eretikos.gr

Греція розпочала 2020 рік подією, яка стала справді історичною – у січні вперше в історії країни на посаду президента обрали жінку.

Катерина Сакелларопулу – екологиня, суддя Верховного суду, правозахисниця, очільниця Екологічного юридичного товариства. Вона регулярно публікується у наукових журналах, займається екологічними проблемами, а також захищає права біженців.

7. Камала Гарріс стала першою жінкою на посаді віцепрезидента Сполучених Штатів

Лише три жінки брали участь у виборах віцепрезидента США: Джеральдін Ферраро у 1984 році, Сара Палін у 2008 році і Камала Гарріс у 2020 році. Гарріс стала першою, чия участь у виборах була успішно.

Колишня сенаторка від Каліфорнії є донькою мігрантів. Її мати – науковиця, приїхала в США з Індії, а батько, професор економіки – родом із Ямайки.

У своїй першій промові після оголошення результатів виборів Камала Гарріс заохотила жінок і дівчат не зупинятися і йти вперед до своєї мрії.

«Хоча я перша жінка на цій посаді, але точно не остання. Тому що кожна маленька дівчинка, яка дивиться нас сьогодні, розуміє, що Сполучені Штати – країна можливостей», – наголосила Камала Гарріс.

8. Дві країни здійснили прорив в боротьбі з розривом в оплаті праці

Розрив в оплаті праці між чоловіками й жінками
Зображення: visme.co

Розрив в оплаті праці між чоловіками і жінками є причиною бідності і збільшення нерівності доходів. Поступово уряди країн світу беруть на себе зобов’язання закрити цей розрив.

У липні 2020 року Нова Зеландія ухвалила поправки до закону про рівність в оплаті праці, метою якого є гарантування того, щоб стать не впливала на визначення розміру заробітної плати.

А в жовтні Іспанія запровадила законодавчі зміни, які посилили відповідальність компаній за дискримінацію в оплаті праці за гендерною ознакою. Компанії зобов’язані оприлюднювати інформацію про розмір заробітної плати на різних посадах. За порушення передбачено штраф €187,000 ($220,000). Компанії, де працюють 50 і більше працівників, також повинні готувати чотирирічний план щодо збалансування кількості жінок і чоловіків серед працівників.

9. У Німеччині запровадили покарання за фото і відео під спідницею

Бундестаг визнав злочином так званий upskirting
Фото: mynet.com

Бундестаг визнав злочином так званий upskirting (фото- та відеозйомку під спідницею без дозволу). Відповідне рішення німецькі депутати ухвалили 3 липня. На порушників чекає штраф або до двох років ув’язнення. Каратимуть як тих, хто робить знімки чи записи, так і для тих, хто їх розповсюджує.

У багатьох країнах світу намагаються побороти upskirting. Так, у Шотландії, Австралії, Новій Зеландії та деяких американських штатах зйомки «під спідницею» караються законом.

Крім того, у Великій Британії в січні 2019 року парламент запровадив кримінальну відповідальність за таємну зйомку під спідницею. Згідно з цим законом, порушника можуть засудити до двох років в’язниці, а за найбільш серйозні правопорушення – внести до реєстру осіб, які вчинили злочини на сексуальному ґрунті.

10. Жінки продемонстрували кращі результати протидії COVID-19 у світі

Країни, які найкраще впоралися із викликами, пов'язаними з пандемією коронавірусу, очолюють жінки
Фото: forbes.com

Країни, яким у 2020 році вдалося найкраще впоратися з викликами, пов’язаними з пандемією коронавірусу, мають дещо спільне – так сталося, що очолюють ці країни жінки.

Приклади успішного лідерства в умовах кризи прем’єр-міністерки Нової Зеландії Джасінди Ардерн, президентки Тайваню Цай Ін-Вень, канцлерки Німеччини Ангели Меркель та інших лідерок доводять, що на посадах, де ухвалюють рішення, повинно бути більше жінок.

Підготувала Наталія Жачек, 50%

За матеріалами: Global Citizen та Жінки:50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Відео