Головна Статті 100 найвпливовіших жінок: історії політикинь та активісток зі списку ВВС

100 найвпливовіших жінок: історії політикинь та активісток зі списку ВВС

4
2,490
Список найвпливовіших жінок за версією ВВС

BBC оприлюднила рейтинг ста найвпливовіших жінок у світі. У цьогорічному списку серед жінок, які мали найбільший вплив, опинилися політикині, науковиці, активістки та захисниці навколишнього середовища. Також цього року до ТОП-100 потрапила українка Анастасія Волкова. 50% зібрали найцікавіші історії жінок-лідерок зі списку ВВС.

Івонн Акі-Соуєрр (Yvonne Aki-Sawyerr), мерка столиці Сьєрра-Леоне

Івонн Акі-Соуєрр, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Івонн Акі-Соуєрр обрали меркою міста Фрідом, столиці Сьєрра-Леоне, у 2018 році. Завдяки їй мешканці міста приєдналися до кампанії, в межах якої запланували висадити мільйон дерев за 2 роки. Програму «Фрітаун – місто дерев» запустили у січні 2020 року і до жовтня вже посадили понад 450 тисяч саджанців, а решту дерев запланували висадити під час наступного сезону дощів.

Висаджувати дерева вкрай важливо для того, щоб зупинити паводки, ерозію ґрунтів та нестачу води в регіоні.

Івонн має диплом Лондонської школи економіки і понад 25 років працювала у приватному секторі. На держслужбу пішла під час епідемії гарячки Ебола 2014-2015 років, займалася програмами відновлення економіки країни після епідемії.

Насрін Сотуде (Nasrin Sotoudeh), Іран, правозахисниця

Насрін Сотуде, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Правозахисниця Насрін Сотуде теж потапила до списку ВВС. Вона була адвокаткою заарештованих активістів та опозиційних політиків. Також захищала права жінок та неповнолітніх. Влада заарештувала її у 2010 році за антидержавну діяльність. Її засудили на 11 років позбавлення волі. У 2012 році разом з режисером Джафаром Панахі вона отримала премію Сахарова. Через ув’язнення не могла поїхати на церемонію вручення. У 2018 році її знову заарештували. Цього разу за захист жінок, які зняли хустки на знак протесту проти носіння хіджабу. її засудили на 5 років. Попри те, що вона перебуває у в’язниці, а її сім’я отримує погрози, Насрін продовжує боротьбу проти судової системи в Ірані.

Убах Алі (Ubah Ali), Сомалі, активістка

Убах Алі, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Убах Алі – співзасновниця фонду «Заспокоєння для дівчат Сомалі», який покликаний припинити жіночі обрізання та всі форми каліцтва жіночих статевих органів. Для цього Убах використовує просвіту та працює над розширенням прав і можливостей жінок і дівчат.

Також Убах Алі, яка навчається в університеті в Бейруті, захищає права мігранток у Лівані.

Надін Ашраф (Nadeen Ashraf), Єгипет, борчиня проти сексуального насильства

Надін Ашраф, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Надін – студентка філософського факультету, яка потрапила до списку ВВС. Вона переконана, що соціальні мережі здатні втілювати зміни. Її надихає ідея поширення знань таким чином, щоб вони були доступними для широких верств населення.

Надін заснувала платформу в інстаграмі, яку назвала Assault Police. На цій платформі жінки з Єгипту діляться досвідом пережитого сексуального насильства. Зокрема, на цьому аккаунті оприлюднили історію про групове зґвалтування у каїрському готелі, до якого були причетні чоловіки із впливових родин. Розповсюдження подробиць цього злочину сколихнуло суспільство і спричинило масові протести, а потім законодавчі зміни, які посилили захист жінок. Наприклад, закон про гарантування анонімності жінок, які заявляють про зґвалтування чи сексуальні домагання. 

Опитування Фонду Thomson Reuters в 2017 році визнало Каїр найнебезпечнішим мегаполісом для жінок, а 99% жінок в Єгипті, опитаних ООН у 2013 році, повідомили про сексуальні домагання.

Білкіс (Bilkis), Індія, протестувальниця

Білкіс, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

У віці 82 років Білкіс стала обличчям мирних жіночих протестів проти суперечливого закону про громадянство. Поправки до закону про громадянство надали можливість нелегальним мігрантам, які  до 2015 року через переслідування приїхали в Індію з Бангладеш, Пакистану та Афганістану, отримати громадянство. Однак такого права не отримали мігранти-мусульмани. Таким чином протестувальники і протестувальниці виступили проти того, що у світській державі дискримінують мусульман, надаючи преференції людям в залежності від їхнього віросповідання.

Білкіс стала частиною протестів, які тривали 101 день з 14 грудня 2019 року по 24 березня 2020 року в мусульманській частині столиці Індії та інших містах країни.

Евеліна Кабрера (Evelina Cabrera), Аргентина, футбольна тренерка і менеджерка

Евеліна Кабрера, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Також до списку ВВС увійшла Евелін Кабрера. У 27 років вона заснувала Жіночу футбольну асоціацію Аргентини.

Вона створила декілька жіночих команд, серед яких є команда жінок з вадами зору. Евелін проводила тренування для жінок, які відбували покарання у в’язницях та допомагала маргіналізованим жінкам змінювати життя за допомогою спорту та освіти. Вона є однією з перших жінок в Аргентині, які стали футбольними менеджерками. Цього року Евелін опублікувала автобіографічну книгу Alta negra, у якій розповіла про свою боротьбу за рівність. 

Чон Юн Кьон (Jeong Eun-Kyeong), Південна Корея, голова Південнокорейського центру контролю захворювань

Чон Юн Кьон, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Чон Юн Кьон називають «мисливицею на віруси», адже вона очолила боротьбу з Covid-19 у Південній Кореї.

Вона є головою Центру контролю та протидії захворювань. Чон Юн Кьон – перша жінка на цій посаді. Особливістю її стилю, який вона демонструє під час щоденних брифінгів, є прозорість прийняття рішень, спокій та впевненість.

Клаудія Лопес, мерка Боготи, Колумбія

Клаудія Лопес, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Клаудія Лопес – перша жінка на посаді мера Боготи, столиці Колумбії.

З 2014 по 2018 роки вона була сенаторкою від партії зелених (Alianza Verde). Потрапила до списку ВВС після того, як ініціювала проведення всенародного референдуму щодо впровадження антикорупційних заходів, які підтримали 11.6 мільйонів виборців – рекордна підтримка в історії Колумбії.

Санна Марін, прем’єр-міністерка Фінляндії

Санна Марін, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Санна Марін є лідеркою Соціал-демократичної партії Фінляндії. Коаліційний уряд, який очолила Санна Марін, сформували соціал-демократи разом з чотирма іншими партіями, які теж очолюють жінки: Марія Охісало (Ліга зелених), Лі Андерссон (Лівий альянс), Анна-Майа Генрікссон (Шведська народна партія Фінляндії) та Анніка Саарікко (центриська партія), яку восени 2020 року замінила Каті Кулмуні.

Уряд Фінляндії добре впорався з викликами, пов’язаними з Covid-19. Станом на листопад 2020 року країна має найнижчий рівень інфікування серед країн Європи.

Немонте Ненкімо (Nemonte Nenquimo), Еквадор, екоактивістка

Немонте Ненкімо, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Ще одна активістка зі списку ВВС – Немонте Ненкімо. Вона голова координаційної ради народу ваорані в Еквадорі, вона бореться проти вирубки лісів Амазонії.

Немонте є представницею корінного населення ваорані, загальна чисельність якого складає близько 4000 людей.  Ваорані мешкають у східній частині Еквадору. Немонте Ненкімо бореться проти вирубки тропічних лісів Амазонії, а також захищає культуру та побут народу ваорані.

Вона є співзасновницею громадської організації Альянс Сейба (сейба – дерево, різновид баобаба, дерево життя), яка займається питаннями корінного населення ваорані. Також вона увійшла до ТОП-100 найвпливовіших людей світу за версією журналу Time.

Сара Аль Амірі (Sarah Al-Amiri), ОАЕ, міністерка передових технологій

Сара Аль Амірі, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

До списку ВВС потрапила також Сара Аль Амірі. Вона очолює Космічну агенцію Об’єднаних Арабських Еміратів та міністерство передових технологій.

Також вона працювала науковою керівницею та заступницею керівника проєктів Місії ОАЕ з польотів на Марс.

Місія ОАЕ буде першою міжпланетною місією серед країн Арабського світу. Космічний корабель з арабською назвою Amal (Надія) має приземлиться на Червону планету в лютому 2021 року, де розпочне збір різних даних, зокрема про клімат та погоду на Марсі.

Оксана Пушкіна, Російська Федерація, депутатка

Оксана Пушкіна, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Оксана Пушкіна – заступниця голови Комітету з питань сім’ї, жінок і дітей Держдуми Росії.

У 2018 році вона виступила з підтримкою журналісток, які звинуватили голову комітету з міжнародних питань Держдуми Леоніда Слуцького у сексуальних домаганнях. Вона була єдиною серед депутатів Думи, хто публічно підтримав журналісток.

Світлана Тихановська, Білорусь, лідерка опозиції

Світлана Тихановська, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Світлана Тихановська – кандидатка на пост президента Білорусі на виборах – 2020.

У серпні 2020 року Олександр Лукашенко проголосив себе переможцем президентських виборів, спричинивши таким чином протести по всій країні та отримавши звинувачення у фальшуванні результатів виборів.

Незабаром після виборів Світлана залишила Білорусь, побоюючись за безпеку своїх дітей. У вигнанні вона продовжує очолювати демократичний рух Білорусі.

Аруссі Унда (Arussi Unda), Мексика, активістка

Аруссі Унда,список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Останні роки у Мексиці зростає кількість вбивств жінок і дівчат. Аруссі і її феміністичний колектив Brujas del Mar («Сирени») називають себе голосом жінок.

Цього року вони надихнули мексиканок вийти на національний страйк 9 березня. Жінки не пішли на роботу, навчання, не купували нічого в магазинах, не користувалися громадським транспортом і перестали виконувати хатню роботу. Страйк під лозунгом «Один день без нас» символізував зникнення жінок із публічного простору.

Аїша Йєсуфу (Aisha Yesufu), Нігерія, активістка

Аїша Йєсуфу, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Ще одна жінка, яка увійшла до списку ВВС, – Аїше Йєсуфу. Вона є нігерійською активісткою, співзасновницею кампанії «Поверніть наших дівчат», яка з’явилася після викрадення понад 200 дівчат зі школи у місті Чібок військовим угрупуванням Бохо Харам.

Також вона була активною учасницею протестів EndSars, під час яких нігерійці виходили на вулиці з вимогою посилити підзвітність нігерійської поліції. Однією з вимог був розпуск сил спеціального призначення, які мали боротися з розбійними нападами. Членів цього підрозділу поліції звинувачували у вбивствах, зґвалтуваннях та розбійних нападах.

Діана Барран, Великобританія, політикиня

Діана Барран, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Минулого року баронесу Барран призначили виконавчою особою у справах громадянського суспільства у Міністерстві з питань культури, ЗМІ та спорту Великої Британії. Діана Барран є засновницею та колишньою виконавчою директоркою національної благодійної організації SafeLives, яка займається питанням подолання домашнього насильства.

Читайте також: В Еміратах посилили відповідальність за гендерне насильство

У 2011 році вона отримала Орден Британської Імперії за свою роботу з протидії домашньому насильству.

Макінлі Батсон (Macinley Butson) Австралія, винахідниця

Макінлі Батсон, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Макінлі Батсон зацікавилася винаходами, коли їй було 7 років. Зараз їй 20 років і вона вже розробила велику кількість приладів. Серед них є захисний щит для пацієнток, які проходять променеву терапію у зв’язку з раком молочної залози, прилади, які дають можливість країнам, що розвиваються, отримувати доступ до чистої питної води тощо.

Макінлі стала рольовою моделлю для молодих австралійців та австралійок, продемонструвавши, як можна використовувати науку, технології, інженерію та математику на благо суспільства.

Іман Галеб Аль Хамлі (Iman Ghaleb Al-Hamli), Ємен, активістка

Іман Галеб Аль Хамлі, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Іман теж увійла до списку ВВС. Вона очолює групу з 10 жінок, які встановили сонячну міністанцію, що забезпечує дешевою енергією територію на відстані 20 миль від лінії зіткнення, де триває громадянська війна у Ємені.

Сонячна мікростанція є частиною однієї з трьох програм ПРООН, які працюють на тих територіях Ємену, де немає електропостачання. Це єдина станція, якою керують лише жінки. Спочатку над Іман та її командою глузували за те, що вони виконують «чоловічу» роботу, але потім жінки заручилися підтримкою та повагою громади.

Лорна Прендергаст (Lorna Prendergast), Австралія, дослідниця деменції

Лорна Прендергарст, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

У 2019 році про Лорну Прендергарст написали найрейтинговіші світові ЗМІ, коли вона у віці 90 років закінчила Мельбурнський університет та отримала диплом магістра з питань старіння. Диплом вона присвятила своєму покійному чоловіку, з яким прожила у шлюбі 64 роки. Її чоловік страждав на деменцію.

Як дослідниця, вона вивчала потреби хворих на деменцію, можливості покращення якості життя таких людей та побудову їхніх стосунків з доглядальницями.

Кеті Салліван (Kathy Sullivan), США, науковиця, астронавтка

Кеті Салліван, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Кеті Салліван — науковиця, астронавтка, письменниця. Вона була однією з перших шести жінок, які приєдналися до місії NASA у 1978 році. Також була першою американкою, яка вийшла у відкритий космос (1984 рік).

7 червня 2020 року Кеті стала першою жінкою, яка спустилася на дно Маріанської западини. Таким чином вона стала першою людиною у світі, яка побувала і у відкритому космосі, і на самому дні океану.

Анастасія Волкова, Україна, підприємиця

Анастасія Волкова, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Також до списку ВВС цьогоріч потрапила українка Анастасія Волкова є засновницею стартапу Flurosat, який надає технологічні послуги аграрному бізнесу в різних країнах світу.

Сервіс допомагає фермерам отримувати різноманітні дані про стан врожаю, аналізуючи супутникові знімки полів, фотографії з дронів, застосовує технології штучного інтелекту і на основі отриманої інформації радить фермерам, чи треба полити чи використати добрива, яка потенційна дохідність полів тощо.

Влітку цього року видання MIT Technology Review (журнал Массачусетського інституту технологій) включив Волкову до списку новаторів віком до 35 років. Волкова здобула вищу освіту в Національному авіаційному університеті у Києві, згодом отримала ступінь магістра в Варшавському технологічному університеті, а у 2018 році захистила докторську дисертацію в Сіднейському університеті.

Ваад аль-Катеб (Waad al-Kateab), Сирія, кінорежисерка

Ваад аль-Катеб, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Активістка та кінорежисерка Ваад аль-Катеб зняла фільм «Для Сами» про життя в одній з останніх вцілілих лікарень Алеппо. Глядачі бачать жахливі події очима матері маленької дівчинки Сами. Чоловік режисерки, лікар Хамза Аль-Хатеаб, рятував поранених під час обстрілів. Цього року фільм «Для Сами» отримав премію Британської кіноакадемії BAFTA у номінації «найкраща документальна стрічка» та був номінований на Оскар.

У 2016 році Ваад, її чоловік та донька залишили Алеппо і зараз мешкають у Лондоні. Ваад керує адвокаційною кампанією «Дій для Сами» і працює на телебаченні (новини на Channel 4).

Гюльсум Кав (Gülsüm Kav), Туреччина, активістка

Гюльсум Кав, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Ще одна жінка зі списку ВВС – турецька активістка, науковиця, лікарка Гюльсум Кав, яка є співзасновницею кампанії «Ми зупинимо феміцид». Останній рік у Туреччині збільшилася кількість вбивств жінок та дівчат, водночас у парламенті тривають дискусії щодо виходу країни зі Стамбульської конвенції.

Читайте також: Тепер ти неконституційна: нові міфи про Стамбульську конвенцію

Гюльсум працює над збільшенням обізнаності щодо гендерно обумовленого насильства в Туреччині та захистом родин, які втратили своїх рідних внаслідок феміциду.

Джосіна Машел (Josina Machel), Мозамбік, правозахисниця

Джосіна Машел, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Джосіна Машел присвятила життя активізму та питанням захисту прав жінок.

Джосіна закінчила Лондонську школу економіки і політики. Батько правозахисниці — Шамора Машел, перший президент Мозамбіку, який загинув у 1986 році в авіатрощі.

Джосіна Машел пережила насильство, після чого втратила зір на одне око. Особиста травма змусила її започаткувати рух захисту від гендерно обумовленого насильства, який називається Рух Kuhluka. Ця організація прагне просунути суспільні зміни у питанні гендерного насильства та створенні безпечних притулків для жінок, які пережили насильство.

Лале Османі (Laleh Osmany), Афганістан, активістка

Лале Османі, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

В Афганістані у свідоцтві про народження дитини записують лише ім’я батька. Коли жінка виходить заміж, її ім’я не друкують на весільних запрошеннях, коли вона хворіє, ліки виписують на ім’я її чоловіка, коли вона помирає, її ім’я не пишуть у свідоцтві про смерть та навіть на надгробку.

Лале Османі переконана, що таким чином жінок позбавляють їхніх базових прав, тому вона започаткувала кампанію «Де моє ім’я» (#WhereIsMyName). Після трирічної боротьби уряд Афганістану погодився дозволити записувати ім’я матері у свідоцтві про народження дитини.

Сара Гілберт, Велика Британія, науковиця

Сара Гілберт, список найвпливовіших жінок за версією ВВС

Крім того, до списку ВВС потрапила Сара Гілберт. Вона очолює команду вчених Оксфордського університету, яка працює над розробкою вакцини від коронавірусу. Науковиця, яка вивчала мікробіологію, біохімію, молекулярну вірусологію і вакцинологію розробляє нові вакцини з 2014 року.

За останніми звітами, вакцина Оксфордського університету демонструє ефективність 62-90% (залежно від комбінації доз). Водночас вакцини від Pfizer і Moderna має ефективність на рівні 95%. Однак оксфордська вакцина набагато дешевша (приблизно $4) та не потребує наднизьких температур для зберігання і транспортування.

Підготувала Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті