Головна Статті Блог Лілії Антонюк/ Що таке рух SheDecides і чому українські політики мають підписати петицію

Блог Лілії Антонюк/ Що таке рух SheDecides і чому українські політики мають підписати петицію

5
544

Незважаючи на те, що наразі 2021 рік і Ілон Маск запускає ракети в космос на комерційній основі, базове «право розпоряджатись власним тілом» жінкам і досі не належить у повній мірі. Воно завжди було і залишається політичним питанням – питанням, яким маніпулюють і за рахунок якого намагаються  або утримати, або здобути певний вплив та владу.

Читайте також: Світові політики долучаються до руху SheDecides – за право жінок на безпечний аборт

Особливо гострим воно є в країнах, у яких домінує традиціоналістський консервативний підхід до побудови та розвитку суспільно-політичного життя і «церква» та церковники мають на нього значний вплив. Події навколо ратифікації Стамбульської конвенції в Україні продемонстрували, що наша країна також належить до цієї плеяди держав. Підтвердженням цього факту є і те, що час від часу як на законодавчому рівні, так і на рівні громадських обговорень та електронних петицій виникають ідеї щодо обмеження доступу жінок до абортів.

На мою думку, у випадку, якщо сучасний український політикум та влада мають бажання продемонструвати свою прогресивність, відданість ідеям демократі і прав людини та відмінність від «попередників», тоді вони не повинні ігнорувати такі глобальні рухи як SheDecides, а, навпаки, зобов’язані активно вступати у них та висловлювати свою підтримку питанням, які пов’язані із захистом та забезпеченням базових прав жінок, зокрема права розпоряджатись власним тілом.

Чому це важливо робити?

Публічна підтримка владою глобальних рухів, спрямованих на захист та забезпечення прав жінок, є свідченням того, що:

  • вона визнає існування проблеми і готова брати й нести відповідальність за її вирішення перед своїми громадянами та громадянками;
  • вона визнає ці питання важливими та пріоритетними як у контексті формування внутрішньої, так і зовнішньої політики;
  • вона закладає підґрунтя для унеможливлення дискусій протилежного характеру на найвищому владному рівні у майбутньому.

Читайте також: Патріархат за будь-яку ціну: протести польських жінок та їхні «союзники»

Зокрема, підписання представниками або представницями владних кіл України Відкритого листа від SheDecides Champions свідчитиме про те, що українська влада:

  • визнає існування проблеми із захистом та забезпеченням прав жінок, зокрема їхнього права розпоряджатись власним тілом, і зобов’язується забезпечити функціонування і реалізацію останнього в повній мірі на національному рівні;
  • долучиться до когорти провідних демократичних країн, які також підписали цього листа на найвищому владному рівні (таких як Бельгія, Норвегія, Франція, Швеція, тощо), що вплине на формування позитивного іміджу нашої держави на міжнародній арені і буде своєрідним сигналом щодо її політико-правового спрямування;
  • забезпечить існування додаткової аргументації у контексті  протиріч, які можуть виникнути із противниками та противницями визнання за жінками права розпоряджатись власним тілом.

При цьому варто пам’ятати, що лише підписання певних петицій та звернень, навіть найвищими представниками і представницями держави, без конкретних дій докорінно ситуацію не змінить. Проте це є важливим кроком до змін, що свідчить про визнання проблеми і готовність її обговорювати та вирішувати.

Чи мають подібні ініціативи вплив?

Я переконана, що подібні ініціативи мають вплив. Вони, як мінімум, виносять проблему у публічне поле і ініціюють її обговорення, привертаючи ще більше уваги та провокуючи зацікавлення у населення. Таким чином забезпечується формування необхідної критичної маси населення, яка ставить запитання щодо того, чому, для прикладу, жінки і досі не мають права розпоряджатись власним тілом, шукає відповіді на нього і, не знайшовши, починає змінювати хід речей. У випадку, якщо до цих звернень долучаються владні представники і представниці, це може призвести до запровадження нових політик та програм, що вже є конкретним практичним результатом реалізації ініціативи.

Читайте також: Тепер ти неконституційна: нові міфи про Стамбульську конвенцію

Чому Україна поки осторонь таких глобальних рухів?

Як я вже зазначала, право жінок розпоряджатись власним тілом значною мірою є політичним питанням влади та впливу. Відповідно, для того, щоб почати обговорення цього питання у країні, де в суспільно-політичному житті традиціоналістський консервативний підхід все ще існує, потрібно мати сміливість. У таких умовах необхідно бути готовими до того, щоб протистояти численним звинуваченням та наклепами від противників цієї концепції, які посипляться на вас наступної ж секунди після публічного проголошення своєї підтримки відповідного руху. На жаль, в нашій країні таких відважних людей у владних колах все ще небагато.

Лілія Антонюк, юристка, гендерна експертка бази «Спитай жінку», виконавча директорка ГО «Жіноча ліга», випускниця програми «Гендер, суспільство та представництво» Університетського коледжу Лондона, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті