Головна Статті Іспит на фемінізм: гендерний вимір виборів у Канаді

Іспит на фемінізм: гендерний вимір виборів у Канаді

3
1,127
Джастін Трюдо. REUTERS/Carlos Osorio
Джастін Трюдо. REUTERS/Carlos Osorio

Станом на 28 вересня, за результатами голосування до парламенту Канади увійшло 102 жінки. Це 30,2% від загальної кількості місць, котрих в Палаті громад 338, та найвищий показник паритетності за історію виборів в Канаді. Пропорційно найбільше жінок-кандидаток висунула Нова демократична партія (52% від загальної кількості НДП кандидатів) та Квебекський блок (47%). Але в підсумку представниці Ліберальної та Консервативної партій становитимуть більшість серед жіночої частини Палати громад.

Результати голосування станом на 28 вересня 2021 року

Партія20212019
Ліберальна партія158157
Консервативна партія119121
Квебекський блок3332
Нова демократична партія (НДП)2524
Партія зелених23

У середині серпня Джастін Трюдо оголосив про дострокові вибори до Палати громад. Це не стало несподіванкою для політичних оглядачів. Але рішення викликало критику з огляду на епідеміологічну ситуацію в країні – на кінець літа кількість захворювань на коронавірус була високою. Власне, тезою про те, що коронавірус призвів до кризи, подолання котрої вимагає парламентської більшості, Джастін Трюдо обгрунтовував необхідність дострокових виборів.

Ліберали виграли вибори, хоча більшості так і не отримали. Проте у виборчій кампанії тема виходу з кризи стала найголовнішою для представників п’яти найбільших партій, які змагалися за місця в Палаті громад.

Дитячі садки та їх роль у політиці

Чи не вперше питання економічного росту розглядалося не лише в площині податків, полегшення умов ведення бізнесу, необхідності зменшити (чи збільшити) державні витрати, а й через призму задіяності жінок на ринку праці.

На думку більшості партій це можливо завдяки впровадженню якісної та недорогої дошкільної освіти. За винятком провінції Квебек, де діє загальна державна мережа дошкільних установ, що відома під назвою «садочок за сім доларів на день» ($7 per day daycare), решта провінцій Канади вирішують питання дошкільної освіти по-різному. Десь діють субсидовані провінцією або муніципалітетом програми. Десь батькам повертають частину податків, щоб відшкодувати виплати за дитсадок. За винятком Партії консерваторів, котра пропонує збільшити програму повернення податкових платежів, решта партій підтримують ідею запровадження загальнодержавної програми доступної дошкільної освіти. Чому це важливо?

Приклад Квебеку, де подібна програма працює з 1997 року, продемонстрував, що доступні садочки збільшують кар’єрні можливості жінок. До 1997 року Квебек мав найнижчий показник задіяності жінок на ринку праці в Канаді. За даними дослідження Університету Торонто, що вивчало вплив доступної дошкільної освіти на ринок праці, між 1996 та 2011 роками Квебек значно збільшив кількість працюючих за межами дому жінок. За п’ять років цей відсоток зріс з 63% до 75%.

Христя Фріланд

Напередодні виборів Христя Фріланд, міністерка фінансів Канади, прокоментувала необхідність запровадження загальнодержавної програми дошкільної освіти. На її думку, аргумент на користь програми полягає не лише в тому, що ідея відповідає принципам феміністичного законотворення (feminist policy). Така програма покращить економічні можливості жінок і таким чином позитивно вплине на загальний стан економіки в країні.

Консерватори: міжнародна допомога, армія та аборти

Феміністичний підхід до внутрішньої та зовнішньої політики був одним з основних принципів, задекларованих ліберальними урядами попередніх скликань. У 2017 році уряд Трюдо  започаткував Феміністичну програму міжнародної допомоги (Feminist International Assistance Policy, FIAP ), яка своїми пріоритетами проголошувала гендерну рівність, людську гідність, рівноправний економічний розвиток, збереження довкілля, інклюзивне управління, мир і безпеку. Чи зміняться пріоритети після виборів 2021 року?

Друга за кількістю отриманих місць Партія консерваторів серед головних напрямків міжнародної допомоги оголосила питання безпеки та миру.  Платформа консерваторів говорить про важливість гендерної рівноcті та верховенства прав людини, але термін «фемінізм» не згадується в програмному документі партії.

Що це означає для України та інших країн, які є бенефіціарами канадських гуманітарних проектів? Оскільки останні вибори не змінили розклад політичних сил, можна говорити, що феміністичний вектор канадських міжнародних програм також не зміниться.

Цікавими будуть нюанси та конфігурація політичних сил щодо підтримки конкретних програм. Консерватори, у разі перемоги, обіцяли збільшити військову допомогу українській армії. Включно з наданням доступу до супутникових даних Канадського космічного агентства (RADARSAT-2).

Читайте також: Лариса Галадза: «Не можна примусити цінувати гендерну рівність, але можна показати, що це»

І консерватори, і ліберали у своїх програмних документах називають Росію агресором. Але консерватори йдуть далі, згадуючи про анексію Криму і називаючи війну на Сході результатом російського вторгнення. Тобто «українське питання» з порядку денного не зникне.

Канадські військові беруть участь у військових навчаннях в Україні, а також навчають українських колег в рамках місії UNIFIER. Фото – Уніан

Також потрібно зауважити, що тема армії та допомоги військовим лише на перший погляд може виглядати далекою від питання гендерної рівності. Протягом виборчої кампанії представники всіх партій говорили про необхідність боротьби з дискримінацією та випадками сексуального домагання в армії. Питання залучення до лав збройних сил жінок та представників меншин також було важливою частиною передвиборчих дебатів. З огляду на значущість теми боротьби з сексуальними домаганнями, можна сподіватися, що збройні сили Канади зможуть трансформуватися в інституцію, яка відповідає запитам суспільства на різноманітність та повагу. Це, у свою чергу, може вплинути на спосіб реалізації міжнародних проектів, що мають на меті зміцнення збройних сил країн-партнерів Канади, до складу котрих входить і Україна.

Читайте також: Зареєстровано законопроєкт про гендерну рівність в армії

Окремо варто зауважити програмне твердження консерваторів щодо репродуктивних прав жінок. Політична платформа партії наголошує, що консерватори не будуть переглядати чинне законодавство щодо права жінки на аборт.

Під час англомовних дебатів лідер партії Ерін О’Тул (Erin O’Toole) наголосив, що він підтримує право жінок розпоряджатися своїм тілом та буде працювати над забезпеченням рівного доступу до медичної допомоги для переривання вагітності.

Фото – Ben Nelms/Reuters

Також партійна платформа декларує підтримку ЛГБТ-спільноти та окремо наголошує на важливості підтримки представників «сексуальних меншинств» не лише в Канаді, але й за її межами. На думку політичних аналітиків, Партія консерваторів наблизила деякі свої гасла до ліберальних цінностей, і, як наслідок, втратила частину прихильників.

Натомість Народна партія Канади під керівництвом Максима Берньє (Maxime Bernier) стала своєрідним форумом для прихильників правих ідей, адвокуючи за припинення «культу мультикультуралізму», зменшення кількості нових іммігрантів, зміцнення кордонів зі США та відкликання підпису Канади з Міжнародного договору про міграцію. У питаннях гендерної рівності партія декларує підтримку прав та свобод людини незалежно від статі або сексуальної орієнтації. Водночас програмний документ «народників» не пропонує конкретних дій по підтримці гендерної рівності. У царині міжнародних стосунків партія наполягає на виході Канади з ООН та припиненні видатків на програми міжнародної гуманітарної допомоги. За результатами виборів Народна партія не отримала жодного місця в парламенті.

Трюдо й іспит на фемінізм 

Феміністичний підхід до політики та державного правління, задекларований урядом лібералів в 2017 році, став площиною для своєрідного консенсусу між представниками партій-опонентів. Консенсус полягав в тому, що, на думку нових демократів, зелених, консерваторів та інших, прем’єр Трюдо іспит на фемінізм не склав.

Під час англомовних дебатів Аннамі Пол, лідерка Партії зелених та єдина жінка серед кандидатів на пост прем’єра, наголосила на невідповідності дій Джастіна Трюдо принципам фемінізму.

Плакати під час виборчої кампанії проти Трюдо із натяком на ексгенпрокурорку Джоді Вілсон-Рейболд.

Вона згадала про відставку міністерки юстиції Вілсон-Рейболд (Wilson-Raybould), першої жінки представниці корінних народів на цій посаді. У 2018 році офіс міністерки юстиції розглядав справу компанії SNC-Lavalin, керівництво котрої звинувачували в корупції та шахрайстві. За словами Вілсон-Рейболд, прем’єр Трюдо наполягав на «нестандартному» розв’язанні справи, пропонуючи обмежитися штрафом замість проведення детального розслідування. Міністерка не погодилася на запропоновану схему, за що й була переведена на іншу, нижчу, посаду. Через деякий час, не витримавши тиску з боку членів уряду Трюдо, пані Вілсон-Рейболд звільнилася. На знак солідарності з колегою також звільнилася членкиня кабінету Джейн Філпотт (Jane Philpott).

Читайте також: Генерал-губернаторкою Канади вперше стала жінка-інуїтка

Трюдо пригадали надзвичайно повільне впровадження в життя рекомендацій комісії, яка розглядала справи зниклих та вбитих жінок корінного населення. Для багатьох канадців ця справа стала шокуючим відкриттям рівня систематичної дискримінації, з яким стикалися і продовжують стикатися представниці корінного населення. Низький рівень освіти, медичних послуг, дискримінація та безробіття – це реальність життя в громадах корінного населення.

Корінні народи та оплачувана відпустка жертвам насильства

Дискримінація, яка призводить до зникнення представників певних груп з публічного простору, стала темою чисельних питань до Квебекського блоку. У 2019 році Квебек прийняв закон, за яким провінція проголошувалась секулярною та вводилась заборона на носіння релігійних символів працівниками державних інституцій (до таких входять державні заклади освіти, громадський транспорт, лікарні, суди та інші органи влади…). На думку опонентів закону, він непропорційно дискримінує мусульман, особливо жінок.

Нову демократичну партію (НДП) з 2017 року очолює Джагміт Сінх (Jagmeet Singh), перший представник сикхізму в парламенті Онтаріо, а також перший сікх – лідер опозиційної партії. На думку багатьох політичних оглядачів, нові демократи мали найбільше шансів на отримання додаткових голосів. Але за результатами голосування партія отримала 25 місць, лише на одне більше ніж в 2019 році.

Зображення – GETTY IMAGES

Нові демократи – це про сміливість мріяти без огляду на фіскальну реальність. Власне, тому програма партії читається як маніфест. Канада очима нових демократів – це країна, що захищає та піклується. І питанням гендерної рівності, захисту прав людини, боротьбі з расизмом присвячено чи не найбільше місця в партійній платформі.

Для НДП одним з пріоритетів в темі гендерної рівності є принцип рівної оплати, який вони пропонують ввести на законодавчому рівні. Щоправда, не зовсім очевидно, як саме це буде відрізнятися від вже існуючих законодавчих положень, що передбачають відповідальність працедавців за недотримання принципу рівної оплати праці.

Подібно до лібералів, НДП закликає боротися з насильством проти жінок. Ліберальна партія пропонує покроковий план боротьби з насильством, розрахований на 10 років і з бюджетом в 601 мільйон канадських доларів. НДП, в свою чергу, пропонує надавати оплачувану відпустку на 10 днів для жертв домашнього насильства.

Сім факторів проти рівності

У 2019 році Комітет з питань жінок представив на розгляд парламенту звіт щодо положення жінок в політичному житті країни та рекомендації, як забезпечити паритетність у канадській виборчій політиці.

На основі опитувань, проведених серед персоналу державних департаментів та різних організацій, автори звіту дійшли висновку, що участі жінок в активному політичному житті перешкоджають 7 факторів:

  • гендерні стереотипи та дискримінація
  • невпевненість у власних силах
  • недостатнє заохочування до участі в політиці з боку партій
  • складнощі з фінансуванням кампанії
  • гендерне насилля та домагання
  • упередженість до жінок з боку медіа
  • відсутність балансу між роботою і сім’єю

Сто років минуло з часу, коли перша жінка була обрана до парламенту Канади. У 1921 Агнес Макфейл (Agnes MacPhail), вчителька з Онтаріо, виборола місце в Палаті громад. Під час дебатів навколо закону про шлюб, у 1925 році, Макфейл сказала чи не найвідомішу свою фразу: «Я хочу для себе того ж самого, що й для всіх інших жінок – абсолютної рівності». Сто років минуло, але депутаткам та депутатам парламенту 44 скликання є ще над чим працювати.

Люба Шмиголь, Леся Ганжа, Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Люба Шмиголь
Більше публікацій Статті