Головна Статті Керолін Норденґріп: як шведська депутатка захищає Україну в лавах ЗСУ

Керолін Норденґріп: як шведська депутатка захищає Україну в лавах ЗСУ

3
821
Керолін Норденґріп
Керолін Норденґріп

Керолін Норденґріп була депутаткою шведського парламенту — Риксдаґу. Понад 15 років вона пов’язувала своє життя винятково із політикою у рідній країні. У минулому році після побачених новин про Бучу та Ірпінь депутатка захотіла кардинально змінити життя. Нині замість ділового костюму Керолін Норденґріп носить камуфляж Збройних сил України і готується до відправлення на фронт у складі 47-ї окремої механізованої бригади «Маґура».

У інтерв’ю для Радіо Свобода Керолін Норденґріп розповідає про свій військовий досвід, враження про Україну та службу в ЗСУ.

Політична кар’єра тривалістю 15 років

Керолін Норденґріп
Керолін Норденґріп

Родом Керолін із кількатисячного містечка Боллебюгд поблизу Ґетеборга у Швеції. Із дитинства захоплювалася заняттями у тренажерному залі, подорожами. Отримала шведську базову освіту в технічно-інженерній галузі, вчилася конструювати мости. Та справжнє своє покликання, розповідає, знайшла у роботі на громаду. Так почалася політична кар’єра довжиною у 15 років.

«Спочатку мене обирали у муніципалітети різних рівнів. Водночас я працювала на посаді, як кажуть у нас, риґс-омбудсмана: допомагала партії розв’язувати проблеми, навчати нових політиків, виконувала інші завдання. А потім виборча комісія партії внесла мене у список до Риксдагу», — каже Керолін.

У шведському парламенті вона пробула із 2018 до 2022 року як представниця політичної сили «Шведські демократи». Ця партія позиціонує себе як націоналістична, правого спрямування. Її представники закликають боротися із напливом мігрантів у Швецію, а донедавна деякі з них скептично висловлювалися про місце Швеції у НАТО. Утім, вступ країни до альянсу офіційно підтримали.

Думка Керолін теж змінювалася аналогічно.

«У минулому я вважала інакше, але зараз переконана, що НАТО є найкращим рішенням для Швеції. Я думаю це вкрай важливо. Росія зробила велику помилку, думаючи, що війна змусить інші країни боятися приєднатися до НАТО, але сталося навпаки. Європа стає сильнішою, НАТО стає сильнішим», — підсумовує експарламентарка.

Керолін Норденґріп
Керолін Норденґріп

Я подивилась на свій недешевий костюм і подумала: «Що я тут роблю? Я ж військова». І буквально через тиждень я вже була в Україні

Приблизно 7000 євро на місяць — такою була її депутатська зарплатня.

«Я працювала у комітеті з питань національної оборони. Щотижня ми проводили зустрічі, де обговорювали питання майбутнього збройних сил Швеції. Окрім того, я працювала на засіданнях із питань розгортання шведських сил в інших країнах. Також я була в експертній раді, яка опікується питаннями експорту зброї».

Читайте також: 50 лідерок: Forbes Ukraine розповів про жінок, які наближають перемогу

На думку Керолін, місце України — теж нині у НАТО, але розмов на політичні теми вона уникає. Каже: після початку повномасштабної війни Росії проти України вони її цікавлять усе менше, пережила переломний момент у свідомості.

«У Риксдаґу на зустрічі буквально на другий день після початку повномасштабної війни ваш посол був у Швеції і розповідав нам, яка ситуація в Україні. І я так добре пам’ятаю момент, коли опустила очі, подивилась на свій недешевий костюм і подумала: «Що я тут роблю? Я ж військова». І буквально через тиждень я вже була в Україні», — розповідає експарламентарка.

На власні очі вона бачила Київщину під час активних бойових дій і загалом провела в Україні шість тижнів. Утім, змушена була повернутися додому через роботу.

Відтоді чекала можливості знову потрапити в Україну. Та вже як бійчиня, а не депутатка.

Яке було ваше перше враження про Україну та українців?

Я була дуже здивована. Наскільки комфортно та легко з українцями працювати, наскільки українці ввічливі. Ще момент, який запам’ятався — як українці поводяться з тваринами. Це також багато каже про людей.

На початку жовтня Керолін знову була у Києві та шукала підрозділ ЗСУ, до якого могла б приєднатися. Адже за її плечима був не тільки політичний досвід. У 15 років вона добровільно отримала військово-повітряну підготовку, а у 19 — пройшла 11-місячну строкову службу.

Керолін Норденґріп
Керолін Норденґріп

Скільки документів чи дозволів вам довелось зробити, аби приєднатись до лав ЗСУ? Я чув від вас про щонайменше 56, так?

Дуже багато штампів (усміхається — ред.) Українці справді люблять штампи. Кожен лікар, якого ти бачиш, та й усі, хто брав мої документи, всі мали свої штампи.

Місце було у піхоті. А Керолін —стрілець. Цим займалася ще у шведській армії

Як ви потрапили у свою нинішню військову бригаду, 47-му ОМБр «Маґура»?

Я пішла туди, пройшла тренування й через два місяці вони сказали, що задоволені моєю роботою та хочуть залишити мене як тренерку навчального підрозділу. І мені дуже подобається працювати з ними, це чудова бригада.

У цій бригаді служить ще один швед. Коли я приїхала сюди (в Україну — ред.) уперше, в березні, у нас були думки щодо створення шведського підрозділу ЗСУ. Але ця ідея не була реалізована, й усіх розділили по різних локаціях. Проте ми підтримували зв’язок і, повернувшись в Україну, я дізналася, що є одне вакантне місце.

Зазвичай наше завдання полягає в тому, щоб стати таким собі щитом перед ворогом. Захистити географічну зону чи важливий об’єкт.

Ви цю роботу готові виконувати і на фронті? У вас є звання?

Вирішувати, чим я буду займатися, будуть у моїй бригаді. Це я сама не обираю. Коли всі питання з документами будуть закриті, я стану сержанткою. Точно не знаю, коли нас відправлять на передову, але це точно буде незабаром.

Поки ж Керолін тренує з нуля українських солдатів без військового досвіду, і розповідає із усмішкою, вчаться надзвичайно швидко, бо хочуть навчитися.

Читайте також: Оксана Маркарова. Жінка, яка ніколи не спить

Під час тренування солдатів я даю команди українською

Чи ви вже знаєте хоча би кілька слів українською, адже на передовій вам вони знадобляться?

Так, в Duolingo я вже пройшла 260 днів курсу (усміхається ред.). Проте мою українську треба ще вдосконалювати. Під час тренування солдатів я даю команди українською, навіть якщо для допомоги поруч є «перекладач» (каже українською ред.)​

А інші українські слова знаєте?

Дякую, будь ласка. Та багато ще (усміхається ред.) Народе України, продовжуй відстоювати свободу та мир. Україна чудова країна й гідна того, щоб за неї битися. Саме тому я тут.

Тарас Левченко для Радіо Свобода

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті