Головна Статті Лідерки білоруського протесту: що відбулося за рік з Колесниковою, Тихановською та Цепкало

Лідерки білоруського протесту: що відбулося за рік з Колесниковою, Тихановською та Цепкало

4
811
Білоруські лідерки - Вероніка Цепкало, Світлана Тихановська та Марія Колесникова
Вероніка Цепкало, Світлана Тихановська та Марія Колесникова

Рівно рік тому, 16 липня 2020 року, у Білорусі передвиборні штаби опонентів президента Олександра Лукашенка об’єднали зусилля на майбутніх виборах глави держави. Обличчями об’єднаного штабу стали Світлана Тихановська, Вероніка Цепкало (представниця штабу Валерія Цепкало) і Марія Колесникова (представниця штабу Віктора Бабарики).

У вересні минулого року 50% писали про кожну з них. Сьогодні розповімо, що змінилося за рік і чим зараз займаються лідерки білоруського протесту.

Марія Колесникова

Марія Колесникова
Марія Колесникова

Флейтистка Марія Колесникова запам’яталася білорусам своєї червоною помадою, символом «серце» і фразою «Білоруси, ви неймовірні».

Понад триста днів Марія Колесникова перебуває під вартою в СІЗО. 14 липня стало відомо, що Колесникова отримає штутгартську Премію миру. Ця премія щорічно присуджується людям або проєктам, які «служать миру, справедливості та солідарності».

…Її викрали у Мінську вранці 7 вересня 2020 року. Через добу державні ЗМІ Білорусі повідомили, що Колесникову затримали на кордоні з Україною. Як розповіли її соратники, опозиціонерку намагалися насильно вивезти з Білорусі, але вона порвала свій паспорт.

«Щойно вона опинилася в машині й побачила свій паспорт, відразу ж схопила його і порвала на безліч дрібних шматочків. Ці шматочки вона викинула у вікно», – розповідав один із очевидців.

Читайте також: Примусові вивезення з Білорусі: Марія Колесникова відмовилася виїхати за кордон

Для молодих білорусок саме Марія Колесникова стала символом сили і волі. Колесникова єдина зі штабу, хто залишався в Білорусі до останнього і відвідував усі марші, звісно, й відомі на весь світ білоруські Марші жінок. На багатьох із них Колесникова вступала в розмову з силовиками і просила їх перейти на сторону народу.

Марш солідарності

Адміністрація СІЗО обмежує Колесникову в листах, але Марія через адвоката передає привіти й слова підтримки білорусам.

«Я буду боротися, поки Білорусь не стане вільною», – публікують її слова із СІЗО в її офіційних акаунтах у соцмережах, які веде Тетяна Хомич, сестра Колесникової.

На день народження Марії, 24 квітня, білоруски провели флешмоб: публікували фотографії з червоною помадою і бажали Марії скоріше вийти на свободу.

Читайте також: Жінки і протест в Білорусі: переживаючи ретравматизацію

«Марія в порядку, багато читає, займається спортом. Жодного разу не доводилося бачити її розсердженої чи в поганому настрої. Постійно усміхається. Незважаючи на тимчасові негаразди, Марія ні про що не шкодує і каже, що почуває себе вільною людиною. До питання про те, як вона ставиться до кримінальної справи, напевно, найкраще підійде слово іронічно», – розповідає адвокат Колесникової Володимир Пальченко.

25 червня 2021 року Генеральна прокуратура Білорусі на своєму сайті виклала повідомлення, у якому уточнюється, що Колесниковій і юристу штабу Бабарика Максиму Знаку інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч.1 ст.357 (змова чи інші дії, вчинені з метою захоплення державної влади), ч.3 ст.361 (заклики до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці Республіки Білорусь) і ч.1 ст.361-1 (створення екстремістського формування або участь у ньому) кримінального кодексу РБ. І Колесниковій, і Знаку загрожує до 12 років позбавлення волі.

Читайте також: Лукашенка повалять жінки. Хто такі Тихановська, Колесникова і Цепкало

Незважаючи на перебування в СІЗО (Марія сиділа і в одиночці, сиділа і з курцями в камері без свіжого повітря), жінка завжди прагне виглядати добре. У СІЗО вона носить балетки, білу сорочку, чорні штани і робить макіяж з улюбленою червоною помадою. Коли родичі передали Марії рожевий спортивний костюм, вона відправила його назад зі словами, що це несерйозно.

«Можливість зсередини спостерігати за тим, що відбувається, а ще й на собі відчути – це важливе знання і досвід. Упевнена, що оскільки величезна кількість людей пройшла через СІЗО і в’язниці – це змінить в майбутньому саму пенітенціарну систему. Навіть не сумніваюся, що багато хто з нинішніх в’язнів висуватиме ініціативи і пропозиції щодо гуманізації і поліпшення умов утримання людей», – пише у своїх листах Марія Колесникова.

Вероніка Цепкало

Вероніка Цепкало
Вероніка Цепкало

Соратниця кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тихановської Вероніка Цепкало покинула територію Республіки Білорусь перед виборами, у серпні 2020 року, побоюючись кримінального переслідування. Зараз подружжя Цепкало перебуває в Латвії, де Валерій створив Білоруський демократичний форум, а Вероніка – Фонд допомоги репресованим жінкам Білорусі.

Головною метою свого фонду Цекало називає надання допомоги тим жінкам, які постраждали від репресій.

Читайте також: Жінки Білорусі та Камала Гарріс: The Guardian Weekly виходить з обкладинками про жіноче лідерство

«Ми продемонстрували й довели нашим тріо, що жінки мають право голосу, що жінки можуть бути самодостатніми, тому метою фонду далі буде розвиток лідерських здібностей у жінок. Але зараз головна мета – це допомога тим репресованим дівчатам, які перебувають у тюрмах», – розповіла ЗМІ Вероніка Цепкало.

Світлана Тихановська

Світлана Тихановська покинула Білорусь відразу після виборів. Події розгорталися так: вона віднесла скарги до Центрвиборчкому, після чого несподівано зникла.

Про те, що Тихановська перебуває в Литві, за кілька днів написав у твіттері міністр закордонних справ країни Лінас Антанас Лінкявічюс. «Світлана Тихановська в безпеці, вона в Литві», – повідомив він.

Світлана досі не розповідає, що з нею трапилося в ЦВК, але підтвердила журналістам, що на неї здійснювали колосальний тиск через дітей.

За рік із «звичайної домогосподарки», як говорила про себе Світлана до виборів, вона перетворилася на впливову політикиню.

Можна сказати, що вона побудувала паралельну Білорусь: білоруські діаспори по всьому світу об’єднуються і допомагають лідерці білоруських протестів, написано зразок нової Конституції, створено фонди допомоги білорусам – Фонд спортивної солідарності, Фонд медичної солідарності, Фонд культурної солідарності, створено Кабінет з освіти (його можна з упевненістю назвати паралельним міністерством освіти), створено сотні організацій по всьому світу, які допомагають білорусам.

Читайте також: Світлана Тихановська: «Я готова стати національним лідером»

Суд над її чоловіком, відеоблогером Сергієм Тихановським, почався в червні цього року. Перше засідання відбулося 24 червня в СІЗО №3 в Гомелі у закритому режимі. Разом з ним на лаві підсудних перебуває також опозиційний політик Микола Статкевич, який створив Telegram-канал «Білорусь головного мозку» Ігор Лосик, а також ще три фігуранти – Артем Саків, Дмитро Попов і Володимир Циганович. Усім загрожує до 15 років позбавлення волі.

Світлана Тихановська домоглася запровадження секторальних санкцій Євросоюзу щодо Білорусі. Секторальні санкції проти Білорусі припускають: заборону на продаж, поставку або передачу обладнання, ПЗ та технологій для моніторингу, а також перехоплення телефонного зв’язку та інтернету. Заборону на продаж, поставку або передачу товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися Мінськом у військових цілях.

Читайте також: 100 найвпливовіших жінок: історії політикинь та активісток зі списку ВВС

Офіційно Європа запровадила у відповідь на ескалацію серйозних порушень прав людини в Білорусі, жорстокі репресії обмежувальні заходи проти білоруського режиму щодо громадянського суспільства, демократичної опозиції та журналістів, а також на примусову посадку літака Ryanair в Мінську 23 травня і пов’язане з цим затримання журналіста Романа Протасевича і Софії Сапєги.

Можна з упевненістю сказати, що це заслуга Світлани та її команди.

Тихановська веде активні переговори з європейськими лідерами, а також заручилася підтримкою влади США. Вона домовилася про фінансову підтримку білорусів і тримає історії білоруських політв’язнів на світовому порядку денному. Світлана пише їм листи і закликає підтримувати людей в СІЗО.

Світлану Тихановську поважають європейські політики, вона вже заручилася підтримкою президента Франції Емманюеля Макрона, канцлерки Німеччини Ангели Меркель, президентів Іспанії, США, Португалії, Греції, Литви, Польщі. Нещодавно Литовський сейм надав дипломатичний статус офісу Тихановської, це означає, що в Європі цю білоруську жінку на офіційному рівні вважають лідеркою білоруського народу. І це всього лише за рік роботи.

Євгенія Долга, Леся Ганжа, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Євгенія Долга
Більше публікацій Статті