![Учасниця Маршу жінок тримає у руках плакат із написом "Не я з ребра, а ти - з піхви"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/1-min.jpg)
Віцепрезидентка США Камала Гарріс, прем’єрка Нової Зеландії Джасінда Ардерн, очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та прем’єрка Фінляндії Санна Марін приєдналися до Маршу жінок-2021, який відбувся сьогодні в Києві. Щоправда, світові лідерки були на Марші не власною персоною, то за їхніми масками «причаїлася» команда платформи «Жінки — це 50% успіху України».
![Учасниці Маршу жінок-2021 у масках віцепрезидентки США Камали Гарріс, прем’єрки Нової Зеландії Джасінди Ардерн, очільниці Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та прем’єрки Фінляндії Санни Марін](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/2-min.jpg)
Хода була присвячена темі впливу пандемії COVID-19 на жінок і ратифікації Стамбульської конвенції. Однак тема жіночого активізму та лідерства була наскрізною на цьогорічному марші. Так, депутатка Київської міської ради Євгенія Кулеба прийшла на Михайлівську площу з плакатом «Жінки в політиці — це круто!».
![Хлопчик із плакатом "Ніхто не зупинить жінку, час якої настав"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/3-min.jpg)
Крокували від Михайлівського Золотоверхого через Майдан до станції метро «Поштова площа». Хода розпочалася о 13 годині. До неї долучилися близько чотирьох тисяч учасників та учасниць. Усе відбувалося із дотриманням карантинних норм — на обличчях рясніли різнокольорові маски з не менш строкатими малюнками та написами.
Ще до початку маршу в центрі Києва почали з’являтися правоохоронці. Кількість людей у погонах на квадратний метр зашкалювала: на Костьольній очікували аж три автобуси з «нацгвардійцями», колону яких очолювала «швидка».
![Жінка з плакатом "Не терпи, йди!"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/4-min.jpg)
![Кількість правоохоронців зашкалювала](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/5-min.jpg)
«Коли казатимуть, що з правами жінок в Україні все ок, я буду показувати ці фото. І коли доказуватимуть, що можна вільно свої погляди висловлювати про фемінізм, гендерну рівність, я буду показувати ці фото. І коли мене переконуватимуть, що ми вже не Росія, я буду згадувати розмову з нацистами, які супроводжували Марш і казали мені йти варити борщ», — написала про свої враження від Маршу, який обрамлювали шеренги з правоохоронців, активістка і авторка платформи «Жінки — це 50% успіху України» Надія Бабинська-Вірна.
Читайте також: 8 Березня: соціальний контракт і тост за прекрасних дам
![Учасниці Маршу жінок на Михайлівській площі](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/6-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок із плакатом "Нам нічого втрачати крім оков"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/7-min.jpg)
Михайлівську площу вже традиційно розділяв кордон людей у формі. Пам’ятник княгині Ользі знову «окупували» противники Маршу з громадської організації «Традиція і порядок». Вони заздалегідь оголосили про проведення «Операції з порятунку феміністок». Прийшли з плакатами «Ні легалізації проституції», «Права людини — від народження» і «Ні насильству над жінками — ні Стамбульській конвенції». А ще обіцяли «сватати» своїх членів, щоб «ощасливити» феміністок, проте реалізації цих «креативних» намірів заважав кордон поліції.
«Мені, чесно кажучи, прикро за княгиню Ольгу», — зізнається журналістка і координаторка кампанії проти сексизму в медіа та політиці «Повага» Ірина Славінська.
![Ірина Славінська із плакатом "Керуй як лідерка"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/8-min.jpg)
У свою чергу, організатори Маршу запевнили, що в наступному році «відвоюють» пам’ятник у опонентів. Тим паче, що цього разу представники руху «Традиція і порядок» не лише піарилися «сватанням», а й реально завадили провести мітинг перед ходою – вони увімкнули свої гучномовці, через які не чутно було виступів учасниць Маршу жінок. Тому промови довелося проголошувати в процесі, зупиняючи колону.
Читайте також: Вихідний на 8 Березня: святкувати чи скасувати?
![Головна вимога - ратифікація Стамбульської конвенції](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/9-min.jpg)
Основними вимогами учасниць та учасників маршу були:
- Ратифікація Стамбульської конвенції про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству;
- Припинення скорочення соціальних гарантій для тих, хто втратив чи втратила роботу;
- Створення безпечних умов праці для жінок, зайнятих у сферах з високим ризиком зараження COVID-19;
- Забезпечення доступу жінок до всіх медичних і профілактичних послуг;
- Відкриття державних шелтерів у різних регіонах України для жінок, які стикаються з домашнім насильством;
- Справедливе розслідування випадків насильства з боку ультраправих організацій.
Ратифікація Стамбульської конвенції стала вже традиційною темою Маршу жінок. Сумна традиція — щороку повторювати вимогу, до якої влада не прислухається.
![Учасниця Маршу жінок із плакатом про ратифікацію Стамбульської конвенції](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/10-min.jpg)
Мова йде про документ під назвою «Конвенція Ради Європи про запобігання насильству над жінками та домашнього насильства і боротьбу з цими явищами». Україна підписала його ще в 2011 році, проте він так і не був ратифікований. Документ створює правову базу для попередження, захисту і підтримки жертв насильства, а також визначає заходи притягнення винних до відповідальності.
Навесні минулого року активісти та активістки зібрали необхідну кількість підписів під електронною петицією до президента з вимогою ратифікувати конвенцію, проте відтоді крига досі не скресла і жодних зрушень не відбулося. Недарма напис на одному плакаті був риторичним питанням «Чи вистачить нам 10 років на ратифікацію?».
«Ми з вами вже другий рік чомусь вимагаємо ратифікації Стамбульської конвенції. Невже так важко піти в Раду та натиснути цю кнопку? Невже це так важко?! То ми вам допоможемо! Ми прийдемо і зробимо це за вас», — на завершення маршу пообіцяла одна з його організаторок.
Читайте також: Вісім способів відсвяткувати 8 Березня з користю
![Учасниця Маршу жінок-2021 з плакатом про ратифікацію Стамбульської конвенції](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/11-min.jpg)
![На Михайлівській площі можна було побачити чимало цікавих масок](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/13-min.jpg)
![Учасниця маржу жінок із биткою](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/IMG_1562-1-1024x683.jpg)
![Учасниця Маршу жінок із плакатом "Сексизм - це COVID нашого суспільства"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/IMG_1923-768x512-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок тримає плакат із написом "Мій виріз не заклик до сексу"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/12-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок у масці "Час політики без сексизму"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/14-min.jpg)
![Учасниці Маршу жінок фотографуються у червоних масках із написом "Час політики без сексизму"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/15-min.jpg)
Окремою колоною на Марші йшли представниці низки громадських організацій, які напередодні провели онлайн-марафон «Час жіночого лідерства». Про нього розповіла очільниця Громадської експертної ради з гендерних питань при МФО «Рівні можливості» у Верховній Раді України Лариса Кобелянська. За її словами, марафон тривав вісім годин і об’єднав близько чотирьохсот учасниць із усіх областей країни.
«Час жіночого лідерства» визнали найдовшим загальнонаціональним жіночим марафоном і внесли до реєстру рекордів України», — розповіла громадська діячка.
Читайте також: 8-годинний марафон «Час жіночого лідерства» став рекордом України
![Учасниці Маршу жінок із банером "Час жіночого лідерства та політики без сексизму"](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/16-min.jpg)
![Громадська діячка Лариса Кобелянська із банером](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/17-min.jpg)
![Учасники та учасниці Маршу жінок крокують Майданом Незалежності](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/18-min.jpg)
Цьогоріч до ходи приєдналася колона білоруських феміністок. Вони розгорнули банер із написом «Борись як білоруська дівчина».
![Учасниця Маршу із колони білоруських феміністок](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/19-min.jpg)
Активістки нагадали, що після початку протестів проти режиму Олександра Лукашенка в Білорусі влітку 2020 року безліч учасниць та учасників акцій були затримані й жорстоко побиті силовиками. А в лютому місцевий суд засудив двох білоруських журналісток до двох років колонії за висвітлення протестів. При цьому в ланцюги солідарності по всій країні стали тисячі жінок, і навіть Марш пенсіонерів насправді став Маршем пенсіонерок.
«У пратэсту жаночы твар», — наголосила одна з учасниць білоруської колони, і її гасло підхопили і почали скандувати вже українською: «У протесту жіноче обличчя!».
Читайте також: Премію Європарламенту присудили білоруській опозиції
![Учасниці Маршу розгорнули банер із написом «Борись як білоруська дівчина».](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/20-min.jpg)
![Марш жінок-2021](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/21-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок тримає в руках плакат про корумповані інститути патріархату](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/22-min.jpg)
![Учасниці Маршу жінок із плакатом про Розу Люксембург](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/24-min.jpg)
Не жінками єдиними. До Маршу вже традиційно долучилося чимало чоловіків, які тримали плакати з гаслами «Я — фемініст», «Гендерна рівність покращує економіку країни», «Кожна жінка супергероїня», «Чим я не окраса колективу?» і навіть «Чоловіки зробили цей день святом «жіночності», бо легше подарувати той віник, ніж поважати жінок кожен день». А політолог Микола Давидюк вирішив нагадати, що 8 Березня — це про рівність, а не про чарівність.
![Політолог Микола Давидюк на Марші жінок-2021](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/25-min.jpg)
Ще один чоловік, який дуже потішив усіх своєю присутністю на Марші, — міністр фінансів Сергій Марченко.
![Міністр фінансів Сергій Марченко із плакатом на Марші жінок-2021](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/158850000_2942264546042882_2733689123758172634_o.jpg)
«Міжнародний жіночий день для мене — це не «свято весни» і не чергова нагода побажати «жіночого щастя». Цей день — нагадування про рівність прав жінок і чоловіків у світі. Як міністр, як чоловік, як батько хлопчика і дівчинки хочу та бажаю нашому суспільству рівності. Рівності політичної, соціальної та економічної. Рівності, до якої ми ще крокуємо, проте з кожним роком більш впевнено. Немає бути місця насиллю, дискримінації, сексизму. Рівність важлива в усьому світі, і Україна — не виняток. Я за те, щоб була ратифікована Стамбульська конвенція, щоб в українській родині не було обтяжень гендерними ролями, а на ринку праці не було дискримінації за статевою ознакою», — написав Марченко на своїй сторінці в Фейсбуку.
Читайте також: #Ламаюстереотипи: Набирає обертів флешмоб на підтримку жінок у політиці
![Чоловік із плкатаом "Кожна жінка супергероїня" на Марші жінок](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/26-min.jpg)
![Чоловік на Марші жінок-2021](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/27-min.jpg)
![Учасниці Маршу жінок-2021](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/28-min.jpg)
![Учасниці Маршу жінок із плакатами](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/29-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок-2021](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/30-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок із плакатом про вибір жінки](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/32-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок із плакатом про патріархат і берегиню](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/33-min.jpg)
![Учасниця Маршу жінок-2021](https://50vidsotkiv.org.ua/wp-content/uploads/2021/03/34-min.jpg)
До слова, правоохоронці таки стали в пригоді, але вже наприкінці маршу. Коли людей закликали організовано спускатися в метро, поліція затримала одного з членів організації «Традиція і порядок», який разом із іншими прихильниками цього руху намагався перекрити вхід у метрополітен.
«Яке прикре самогубство», — пожартувала одна з учасниць Маршу йому вслід.
Вікторія Кобиляцька
Фото Марії Матяшової, для 50%