«Заплуталися у двох соснах». Очільник партії Олександр Корнієнко під час розмови з головою фракції Давидом Арахамією назвав депутатку Ірину Аллахвердієву «робочою бабою» і порівняв із «корабельною сосною». Коли ж запис оприлюднили, народні обранці відразу заявили, що він змонтований. Згодом виявилося, що Корнієнко і Арахамія насправді говорили про двох жінок. Крім Аллахвердієвої, мова йшла також про кандидатку в мери Миколаєва Тетяну Домбровську. Саме її стосувалося обурливе порівняння із сосною. Домбровська вже прокоментувала інцидент.
«Безумовно, та оцінка роботи, яку вчора дав Олександр під час пресконференції, це висока оцінка. Єдине, її в такій грубій чоловічій формі бути не повинно. Учора після конференції він приніс мені вибачення, також сьогодні були повторні вибачення, уже публічно. Тому я вважаю, що інцидент вичерпано, продовжуємо працювати далі», – зазначила Домбровська.
Також вона заявила, що має намір продовжувати співпрацю зі «Слугою народу» і готова балотуватися в мери Миколаєва, якщо партія так вирішить.
Читайте також: Блог Олени Харитонової/ Впавши з корабельної сосни, можна зламати політичний карк
Реакція на інцидент була бурхливою. З’явилося багато заяв від політиків, політикинь, громадських організацій, які опікуються правами жінок.
Ми зібрали заяви та реакції феміністичних і правозахисних організацій, а також реакцію користувачів соцмереж на висловлювання нардепів.
Поет-сатирик і журналіст Юрко Космина процитував слова Корнієнка про те, що він залишається «прибічником справжнього рівноправ’я між жінками і чоловіками в політиці» й відреагував віршем.
Читайте також: «Вибачте, я більше не буду»: Як поводяться політики, спіймані на сексистських висловлюваннях?
МФО «Рівні можливості» закликало партійні організації запроваджувати у своїх об‘єднаннях етичні кодекси і стандарти недискримінаційної поведінки та дотримуватися їх навіть у приватній комунікації.
«Не дивлячись на те, монтаж це чи ні, депутатам негідно використовувати вживану лексику. Це свідчить про виклики політичної культури та порушення норм етики. Сексистська поведінка з боку депутатів у публічному просторі по відношенню до депутаток, активісток і журналісток має бути викорінена», — наголошується у заяві.
Громадська рада з гендерних питань при МФО «Рівні можливості» висловила обурення сексистськими висловлюваннями лідерів правлячої партії «Слуга народу».
«Розглядаємо цей прецедент не як «приватну розмову», а як прояв низької політичної культури, яка толерує зневажливе, знецінююче ставлення до жінок. Той факт, що подібного роду висловлювання стали невід’ємною та системною рисою «нового» політичного істеблішменту, свідчить про існування стереотипного та дискримінуючого ставлення до жінок, незважаючи на декларування поваги до європейських цінностей», – йдеться у заяві.
Крім того, в Громадській раді наголосили, що позитивне голосування парламентської монобільшості за Стамбульську конвенцію стане найкращим підтвердженням наміру депутатів утверджувати принцип рівності жінок і чоловіків в українському суспільстві та готовність долати всі форми дискримінації.
Координаторка кампанії кампанії проти сексизму в українських ЗМІ та політиці «Повага» Ірина Славінська наголосила, що розмова про «корабельну сосну» – це «дзеркало щоденного життя мільйонів жінок».
Депутатка минулого скликання Ірина Суслова також засудила висловлювання нардепів.
«Після історії із замовленням повій в сесійній залі парламенту я думала, що мене вже нічим не здивуєш. Але вчорашня розмова керівників фракції «Слуга народу» про свою колегу, яку вони назвали «бабою робочою» та «корабельною сосною», б’є рекорди нетактовності, неповаги та ганебної поведінки нардепів», – зазначила вона.
У свою чергу, ексзамміністерка економіки Наталія Микольська створила хештег #небаба і зауважила: «Може все ж варто думати чоловікам недо-політикам? Вони своїх жінок, коханих і дочок теж так називають?».
Читайте також: Удар у відповідь: як останні 10 років в Україні реагують на сексизм топ-політиків
Платформа «Безпека. Жінки. Мир» відреагувала заявою, в якій засудила прояви сексизму в політиці.
«Подібні висловлювання знецінюють професійні досягнення жінок у політиці і інших сферах суспільного життя, перетворюючи жінок лише в об’єкти краси (чи не краси), молодості чи об’єкти більш поважного віку, і, як наслідок, – нав‘язують стереотипи про меншовартість жінки і її виключну роль як об’єкта сексуальних бажань.Подібні висловлювання є неприпустимими в цивілізованому суспільстві і мають отримати жорстку публічну реакцію. Час привести в українську політику не лише нові обличчя, а й нову політичну культуру, в якій немає місця дискримінації за будь-якою ознакою, в тому числі – гендерною чи віковою», – йдеться у заяві.
Громадська організація «Ліга захисту прав жінок «Гармонія рівних» у своїй заяві зробила акцент на необхідності законодавчого врегулювання проблеми:
«Висловлювання на кшталт «баба», «красотка», «корабельна сосна» є сексистськими та знецінюють роботу жінок-політикинь. Недолугі вибачення фігурантів скандалу лише вчергове підтверджують існуючу в Україні кризу парламентської етики. На наше переконання, встановлення відповідальності за сексизм та порушення норм депутатської етики для народних депутатів України уже давно на часі і потребує законодавчого врегулювання».
Письменниця і правозахисниця Лариса Денисенко додала, що йдеться не лише про ставлення до жінки в соціумі та політиці, а й про парламентську та партійну етику.
«Банальний вислів щодо того, що політика – брудна справа, усіляко увиразнюється і упростолюднюється. Бо десь там гідність, етика, взаємоповага, а десь тут внутрішні партійні справи і спільний зневажливий лексикон, пардон, «специфіка мови», – наголошує Денисенко.
Читайте також: «Ви ж не жінка, ви людина серйозна»: Зеленський знову вдався до сексизму
«Право чоловіків на сексизм існує доти, доки жінки підтримують цей гидкий суспільний договір», — переконана співзасновниця громадської організації «Смарт освіта» Іванна Коберник.
У свою чергу, програмна менеджерка та експертка з гендерних питань та інклюзивності Internews Валентина Кузик звернула увагу, що відповідальність за поведінку чоловіків переклали на жінку.
«Мені найбільш гидко від тих, хто знає, як мала відреагувати депутатка. На другому місці — самі Арахамія і Корнієнко. Ніхто не зобов’язаний бути феміністкою і реагувати на сексизм так, як наприклад, відреагував хтось інший. Мене вразило, як відповідальність за поведінку чоловіків вкотре переклали на жінку (а, ну вона так відреагувала, тоді так їй і треба, тоді все ясно). Що б не сталося, завжди знайдеться причина, чому винна саме жінка. Це як «а, ну вона недостатньо відбивалася від гвалтівника, на ній була коротка спідниця, ну тоді «все ясно». Сумніше стало саме від цього, а не від самого діалогу (тут я скажу, шо мало здивувалася, на жаль), — зазначила Кузик у групі «Жінки в медіа» у Фейсбуку.
Читайте також: Дмитро Гордон дозволив собі сексистські репліки на адресу Ірини Геращенко
Народна депутатка Соломія Бобровська зізналася, що була спантеличена, коли дізналася про значення словосполучення «корабельна сосна»:
Читайте також: Очільник «Слуги народу» назвав депутатку «робочою бабою, як корабельна сосна»
Експертки Ірина Земляна та Ліза Кузьменко нагадали, що рік тому медійниці виступили з відкритою заявою до політичних сил, Верховної Ради України, президента, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, де категорично засудили сексистські, образливі висловлювання та такі, що принижують честь і гідність людини, професії.
«Як ми бачимо, з вчорашніх подій, політики продовжують ганебно висловлюватися щодо жінок. Саме тому ми готові повести безкоштовне навчання з толерантності і недискримінації для депутатів партії «Слуга народу», а також інших партій, які цього потребують. Нехай це буде наш скромний внесок в розвиток українського парламентаризму», – пропонують експертки.
Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%