Головна Статті Гендерна рівність в Україні: досягнення 2023 року

Гендерна рівність в Україні: досягнення 2023 року

6
2,888

Попри нескінченні виклики, які є наслідком війни Росії проти України, ми продовжуємо розвиток демократичних цінностей та шлях до гендерної рівності. Упродовж 2023 року відбулася низка позитивних змін, які наближають впровадження гендерного та інклюзивного підходу у різні сфери життя. 

Платформа «Жінки — це  50% успіху України» впродовж року відслідковувала зміни у законодавстві та ініціативи, які роблять Україну ближчою до забезпечення гендерної рівності, видимості та посилення ролі жінок та вступу до ЄС. Тож пропонуємо пригадати ключові події року, що минає. 

Подолання розриву в оплаті праці

В Україні схвалили Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року. У межах стратегії, зокрема, планують осучаснити трудове законодавство, щоб забезпечити рівну оплату праці, долати стереотипи і дискримінацію за ознакою статі, вдосконаленням законодавства про рівну оплату праці, а також створенням умов для зручного поєднання сімейних та професійних обов’язків.

У межах стратегії також запустили масштабну інформаційну кампанію для жінок — «Звісно, зможеш».

Мета проєкту — переконати жінок, що вони здатні отримувати більшу винагороду за свою працю. Також заплановано реалізувати просвітницьку кампанію для кращої обізнаності жінок щодо їхніх прав і можливостей, якими вони можуть скористатися, щоб підвищити професійний рівень, здобути за короткий строк нову, більш затребувану на ринку праці спеціальність, зокрема з категорії STEM, і, відповідно, більш оплачувану роботу, започаткувати чи розвивати власний бізнес. Крім того, запропоновано запровадити гендерні аудити та обмін найкращими практиками забезпечення гендерної рівності на робочому місці.

Стратегія гендерної рівності в освіті

У Міністерстві освіти розробили стратегію гендерної рівності, яка також передбачає зміни у підходах організації навчання. Зокрема, обіцяють змінити підручники та додати гендерний підхід під час навчання фахівців та фахівчинь у сфері освіти. Адже нині проблемою є те, що шкільні підручники не містять зображень людей із інвалідністю. При цьому понад 60 тисяч українців через поранення отримають протезування. Крім того, в підручниках завжди зображені повні родини, але 40% дітей живуть у неповних.

Посилення гендерної рівності у дипломатичній сфері

МЗС України анонсувало створення Ради з питань прав людини, гендерної рівності та різноманіття. 

«Метою експертної Ради буде координація та об’єднання зусиль громадянського суспільства, бізнес-середовища та наших міжнародних партнерів», — відзначили в установі. 

Планується, що до складу до складу Ради увійдуть відомі правозахисники, представники громадянського суспільства і реального сектору, міжнародних партнерів.

Декретна відпустка на власний розсуд та розлучення під час вагітності: законодавчі зміни 

У листопаді вступили в силу зміни до закону, тож тепер вагітна жінка може працювати до пологів та перенести частину допологової відпустки жінка на післяпологовий період.

Також Рада схвалила у першому читанні законопроєкт, що дозволяє розлучення під час вагітності. Ідеться про законопроєкт №5492, який вносить зміни до Сімейного кодексу та дозволяє подружжю розлучатися під час вагітності жінки і впродовж першого року життя дитини. Документ пропонує додати норму, що суд не може пропонувати заходи щодо примирення, коли причиною розірвання шлюбу є ознаки вчинення домашнього насильства.

У Раді зареєстрували законопроєкт про статус постраждалих від сексуального насильства через війну

Законопроєкт встановлює визначення, що таке сексуальне насильство, пов’язане зі збройною агресією Росії проти України. Також закріплює надання компенсації та репарацій постраждалим від насильства. Ініціаторкою законопроєкту виступила народна депутатка Марина Бардіна та ще 64 депутати й депутатки.

Уряд затвердив програму протидії торгівлі людьми

Завдяки новій програмі планують удосконалити нормативно-правову базу у сфері протидії торгівлі людьми. Зокрема, підвищити розкриття злочинів у сфері торгівлі людьми та зменшення вразливості українок і українців до ситуацій торгівлі людьми. А також на посилення співпраці між відповідними органами влади та на адаптацію законодавства до кращих світових практик.

В Україні видали порадник для гендерних радників і радниць

Посібник дає відповіді на питання про те, хто може бути радником або радницею, що для цього необхідно. Також він окреслює нормативні основи діяльності радників та радниць. Крім того, в пораднику містяться визначення основних понять та засади ефективної комунікації щодо принципів гендерної рівності.

Авторки ознайомлюють із наявними гендерними інструментами для застосування в роботі радника/-ці, серед яких — інструменти гендерного аналізу та аудиту, моніторингу та гендерного бюджетування.

Залучення жінок до відбудови та відновлення України

Упродовж 2023 рік було багато експертних обговорень щодо відновлення та відбудови України із урахуванням гендерного підходу та інклюзії. Зокрема, про залучення жінок і дівчат до процесу відбудови говорили під час дискусійної панелі «Бачення гендерно чутливого відновлення в Україні», яка відбулася перед міжнародною конференцією з питань відновлення України — Ukraine Recovery Conference в Лондоні.

На додатковому заході, організованому посольством Великої Британії в Україні, обговорювали, як відновлювати нашу державу після війни, гарантуючи захист прав громадян різних категорій: постраждалих жінок і дітей, ветеранів і ветеранок, людей із інвалідністю тощо.

Принципи інклюзивного підходу та посилення гендерної рівності також враховані у Державному плані відновлення України. А у вересні представили платформу забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні. Вона діє як дорадчий орган при Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Координаторкою платформи є віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, а заступницею координаторки — урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко. Основними завданнями платформи є координація та адвокація принципу гендерної рівності та інклюзії у відновленні. А також комунікація з міжнародними партнерами щодо підготовки пропозицій щодо забезпечення гендерної рівності та інклюзії у відновленні.

Про інклюзивне відновлення також говорили під час щорічного медійного марафону НДІ. Так, амбасадорка Канади в Україні Наталка Цмоць та амбасадорка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова підкреслили, що бачать вражаючі зміни в громадянському суспільстві за останні півтора року. Вони відзначили значні зрушення в бік гендерної рівності та лібералізації українського суспільства, зміцнення демократії попри такий складний виклик, як війна. 

Посольство Великої Британії в Україні ініціювало інформаційну онлайн-кампанію, щоб показати роль жінок у процесах відновлення України та наголосити на важливості залучення жінок до планування та інших процесів відбудови. За хештегом #ЖінкиВідновлюють у соцмережах можна прочитати історії політикинь, громадських активісток, жительок громад, які долучаються до процесів відбудови.

Лідерки країн світу відвідали Україну та висловили підтримку

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн неодноразово відвідувала Київ.  Під час одного зі своїх візитів вона висловила сподівання, що Україна стане членом Європейського Союзу. А також зробила заяву про створення у Гаазі Міжнародного центру із розслідування воєнних злочинів Росії в Україні.

У серпні президентка Угорщини Каталін Новак приїздила до України. Вона зустрілася із угорцями, які проживають у Закарпатті та взяла участь у Кримській платформі. Політикиня обговорила посилення транскордонного співробітництва та проєкти, щодо яких уже була налагоджена співпраця. Зокрема гуманітарна підтримка, допомога біженцям і вимушеним переселенцям, втілення спільних екологічних, освітніх, культурних та інших ініціатив.

У вересні прем’єрка Данії Метте Фредеріксен виступила з промовою у Верховній Раді та відвідала Бучу. 

«Ви й Україна все ще стоїте. Світ побачив неймовірну силу українського народу», прокоментувала політикиня.

Українки, які вимушено виїхали за кордон, хочуть повернутися додому

68% жінок, які рятувалися від війни і нині перебувають за кордоном, планують повернутися. Про це свідчить дослідження, яке проводила  ГО «Український жіночий конгрес».

Щодо мотивів повернення, домінують дружні та родині зв’язки з людьми, що залишилися в Україні (40%), любов до України або малої батьківщини (36%) та сподівання на кращі життєві перспектив в Україні (34%).

Олена Андрушко,

головна світлина — Рубрика
Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті